alviana Naturkosmetik Baby & Kids Toothpaste , 50 ml

Optimal protection right from the start

CHF 3.30

(CHF 66.00 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 ml

In stock

Delivery by Tuesday, 06 October if you order by Wednesday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Age: from 6 months
  • Removes plaque extremely gently
  • Without fluoride

Frequently bought together with elmex Children's Toothbrush Double Pack (2-6 Years) - Soft, 2 pieces

alviana Naturkosmetik Baby & Kids Toothpaste , 50 ml CHF 3.30 (CHF 66.00 / l)
elmex Children's Toothbrush Double Pack (2-6 Years) - Soft, 2 pieces CHF 7.20 (CHF 3.60 / pc)
Total price: CHF 10.50
Description

This toothpaste can be used from the age of 6 months and is perfect for milk teeth. The mild, fluoride-free formula is enriched with nourishing organic aloe vera and gently removes plaque without damaging the enamel. The fruity raspberry flavour makes brushing teeth tasty and provides additional motivation for little ones to brush their teeth.

Item no.: XEC-BON-240498
Content: 50 ml
EAN: 4260167189086
Manufacturer No.: 240498
Brand: alviana Naturkosmetik
Product features: 100% natural cosmetics, Fluoride free, Vegan
Certificates & seals of approval: NaTrue, Vegan Society
Consistency/form: Paste
Ingredients (INCI)

Aqua, Hydrogenated Starch Hydrolysate, Glycerin, Hydrated Silica, Xylit, Betaine, Algin, Disodium Cocoyl Glutamate, Aroma[2], Sodium Cocoyl Glutamat, Potassium Sorbate, Citrus Aurantium Peel Oil[2], Limonene[2], Aloe Barbadensis (Aloe Vera) Leaf Juice Powder[1], Vanillin[2]

  1. ingredients from controlled organic cultivation
  2. From Natural Essential Oils
Legal information
Manufacturer: Bonano GmbH, Carl-Benz-Straße 9, 64653, Lorsch, Germany, www.alviana.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for alviana Naturkosmetik Baby & Kids Toothpaste

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder