Everything related to nutrition & baby food

Here you will find everything for your baby’s food and drink, from first milk and tasty complementary foods to snacks for toddlers and practical accessories for relaxed mealtimes.

Shop by category

Filter & sort

Price Brand Age recommendation For whom? Material Product features Certificates & seals of approval Consistency/form Characters and licences Highlights
Filter

Nutrition: 1 - 30 of 523 items

Holle Organic Demeter Whole Grain Oat Porridge

Holle Organic Demeter Whole Grain Oat Porridge, 250 g

  • From the 5th month onwards
  • No added sugar
  • With very fine organic whole grain oats
CHF 3.10 (CHF 12.40 / kg)

Delivery by October 08

Organic Demeter Junior Müsli with Cornflakes

Holle Organic Demeter Junior Müsli with Cornflakes, 250 g

  • 10th month onwards
  • Vegan recipe
  • No added sugar
CHF 3.50 (CHF 14.00 / kg)

Delivery by October 08

Himmeltau Fine Wheat Semonina - Classic

Himmeltau Fine Wheat Semonina -​ Classic, 600 g

  • For 6 months & up
  • No added sugar
  • With vitamin B1
CHF 2.70 (CHF 4.50 / kg)

Delivery by October 08

Baby Cereal - Biscuits & Banana, No Added Sugar

Bebivita Baby Cereal -​ Biscuits & Banana, No Added Sugar, 500 g

  • For 5 months & up
  • With minerals & vitamins
  • With biscuits made in Germany
CHF 6.30 (CHF 12.60 / kg)

Delivery by October 08

Holle Organic Demeter Whole Grain Baby Muesli

Holle Organic Demeter Whole Grain Baby Muesli, 250 g

  • From the 6th month onwards
  • Carefully selected grains
  • Very fine organic whole grain flakes
CHF 3.60 (CHF 14.40 / kg)

Delivery by October 08

Baby Cereal with Milk, Straciatella - Little Gourmet

Milupa Baby Cereal with Milk, Straciatella -​ Little Gourmet, 400 g

  • Age: 8 months & up
  • With chocolate chips
  • Practical resealable bag
CHF 5.65 (CHF 14.13 / kg)

Delivery by October 08

Bebivita Baby Milk Cereal with Biscuits

Bebivita Baby Milk Cereal with Biscuits, 500 g

  • For 6 months & up
  • No added sugar
  • With minerals & vitamins
CHF 6.30 (CHF 12.60 / kg)

Delivery by October 08

eufy Bottle Washer S1 Pro

eufy Bottle Washer S1 Pro

  • 3D HydroBlast All-Round Cleaning
  • 100°C steam sterilisation
  • 360° air circulation for quick drying
CHF 323.98 CHF 404.98

Free delivery by October 08

Follow-on Formula Based on Cow's Milk ProBalance 2

Humana Follow-​on Formula Based on Cow's Milk ProBalance 2, 750 g

  • 7th month onwards
  • With GOS, ARA & DHA
  • Vitamin C
CHF 11.69 CHF 14.60 (CHF 15.59 / kg)

Delivery by October 08

MOGLi Organic Strawberry Hearts

MOGLi Organic Strawberry Hearts, 30 g

  • Vegan, with alternative sweetener
  • Light and airy, heart-shaped puffs
  • Without added flavourings
CHF 1.04 CHF 1.30 (CHF 34.67 / kg)

Delivery by October 08

Holle Baby Water

Holle Baby Water, 500 ml

  • Suitable from birth onwards
  • Ready to use, no boiling required
  • Balanced mineral content & low in sodium
CHF 1.05 (CHF 2.10 / l)

Delivery by October 08

Bebivita Baby Milk Cereal Cocoa

Bebivita Baby Milk Cereal Cocoa, 500 g

  • For 8 months & up
  • With minerals & vitamins
  • Mild taste
CHF 6.30 (CHF 12.60 / kg)

Delivery by October 15

Organic Demeter Baby Food Jar - Vegetable Risotto

Holle Organic Demeter Baby Food Jar -​ Vegetable Risotto, 220 g

  • 8 months & up
  • Stimulates the chewing reflex
  • Free from gluten, lactose & added salt
CHF 1.11 CHF 1.40 (CHF 5.05 / kg)

Delivery by October 08

PURE&FUN PAW Patrol Organic Heroes Tea

PURE&FUN PAW Patrol Organic Heroes Tea, 45 g

  • With orange oil
  • 100% organic
  • Enjoy warm or cold
CHF 3.22 CHF 4.05 (CHF 71.56 / kg)

Delivery by October 08

MOGLi Muesli Biscuits with Cocoa

MOGLi Muesli Biscuits with Cocoa, 125 g

  • Sweetened with agave & dates
  • Mild sweet taste
  • Without added flavours
CHF 2.50 (CHF 20.00 / kg)

Delivery by October 08

Holle Organic 1-2-3 Pretzel Snack

Holle Organic 1-​2-​3 Pretzel Snack, 80 g

  • For 3 years & up
  • Not topped with salt grains
  • Made from spelt
CHF 1.80 (CHF 22.50 / kg)

Delivery by October 08

Organic Goat's Milk Porridge - Blueberry & Banana

Holle Organic Goat's Milk Porridge -​ Blueberry & Banana, 200 g

  • 6 months & up
  • Free from gluten and palm oil
  • Very mild taste
CHF 4.05 (CHF 20.25 / kg)

Delivery by October 08

Holle Demeter Extra Virgin Olive Oil

Holle Demeter Extra Virgin Olive Oil, 250 ml

  • For babies 5 months and older
  • As an addition to solid foods
  • Provides essential fatty acids
CHF 8.00 (CHF 32.00 / l)

Delivery by October 08

Holle Organic Mango Morning Crunchy Muesli

Holle Organic Mango Morning Crunchy Muesli, 200 g

  • From 12 months
  • Sweetness from fruit only
  • With wholegrain oat & spelt flakes
CHF 3.75 (CHF 18.75 / kg)

Delivery by October 08

"Veggie Bunny - Pouch with Carrots, Sweet Potatoes & Peas" Organic Fruit Purée

Holle "Veggie Bunny -​ Pouch with Carrots, Sweet Potatoes & Peas" Organic Fruit Purée, 100 g

  • 6 months & up
  • No added salt
  • Vegan and gluten-free
CHF 1.00 (CHF 10.00 / kg)

Delivery by October 08

Holle Organic Baby Tea

Holle Organic Baby Tea, 30 g

  • 5th month onwards
  • 20 tea bags of 1.5 g each
  • With camomile
CHF 3.00 (CHF 100.00 / kg)

Delivery by October 08

Organic Snack Bar - Raspberry, Banana & Spelt

FruchtBar Organic Snack Bar -​ Raspberry, Banana & Spelt, 4 x 23 g (92 g)

  • Age: 12 months & up
  • Natural sweet taste from fruit
  • Recyclable packaging
CHF 2.37 CHF 2.95 (CHF 25.76 / kg)

Delivery by October 08

Holle Organic Chicken

Holle Organic Chicken, 125 g

  • For babies 5 months & older
  • Country of origin: Germany
  • Without added salt, spices or flavours
CHF 1.65 (CHF 13.20 / kg)

Delivery by October 08

Infant Formula Based on Cow's Milk Pre, ready to drink

Humana Infant Formula Based on Cow's Milk Pre, ready to drink, 90 ml

  • From birth onwards
  • With DHA
  • Pre-mixed and easy to prepare
CHF 1.70 (CHF 18.89 / l)

Delivery by October 08

Himmeltau Fine Semolina Flakes - Honey

Himmeltau Fine Semolina Flakes -​ Honey, 500 g

  • For 6 months & up
  • Sweetened with honey
  • With vitamin B1
CHF 3.45 (CHF 6.90 / kg)

Delivery by October 08

Holle Organic Beef

Holle Organic Beef, 125 g

  • For babies 5 months & up
  • Country of origin: Germany
  • Without added salt, spices or flavours
CHF 2.00 (CHF 16.00 / kg)

Delivery by October 08

Organic Infant Formula Based on Goat's Milk PRE

Töpfer Organic Infant Formula Based on Goat's Milk PRE, 400 g

  • Suitable from birth onwards
  • With organic goat's milk from Allgäu
  • Contains only lactose as the main carbohydrate
CHF 15.15 (CHF 37.88 / kg)

Delivery by October 08

Organic Demeter Whole Grain Semolina Porridge

Holle Organic Demeter Whole Grain Semolina Porridge, 250 g

  • From the 5th month onwards
  • Easy to prepare
  • No added sugar
CHF 3.10 (CHF 12.40 / kg)

Delivery by October 08

Holle Organic Rice Cereal (Gluten-Free)

Holle Organic Rice Cereal (Gluten-​Free), 250 g

  • From the 5th month onwards
  • Carefully selected organic rice
  • Milk-free
CHF 3.60 (CHF 14.40 / kg)

Delivery by October 08

Organic Whole Grain Millet Porridge (Gluten-Free)

Holle Organic Whole Grain Millet Porridge (Gluten-​Free), 250 g

  • From the 5th month onwards
  • Tender organic whole grain flakes
  • Easy to prepare
CHF 3.60 (CHF 14.40 / kg)

Delivery by October 08