Products for mothers & fathers

Here you will find everything to support you on your journey from wanting a child through pregnancy to birth, breastfeeding and postnatal recovery.

Shop by category

Filter & sort

Price Brand For whom? Product features Certificates & seals of approval Highlights
Filter

For parents: 1 - 30 of 100 items

eufy Breast Pump S2 Pro

eufy Breast Pump S2 Pro

  • 30% faster pumping
  • Gentle warmth + 300 mmHg suction
  • Double-sealed silicone flanges
CHF 344.23 CHF 404.98

Free delivery by October 08

eufy Breast Pump S1 Pro

eufy Breast Pump S1 Pro

  • Gentle warming function
  • Adjustable suction power & speed
  • Ergonomic design
CHF 212.61 CHF 304.00

Free delivery by October 08

Weleda Stretch Mark Massage Oil

Weleda Stretch Mark Massage Oil, 100 ml

  • Delivers intense moisture
  • Protects from dryness
  • Eases tightness
CHF 14.52 CHF 18.15 (CHF 145.20 / l)

Delivery by October 08

HiPP Mama Still Smoothie Red Fruits in Apple

HiPP Mama Still Smoothie Red Fruits in Apple , 200 ml

  • Contains delicious fruit juices
  • With iron, iodine & zinc
  • Vegan & gluten-free
CHF 1.60 CHF 2.00 (CHF 8.00 / l)

Delivery by October 08

Maxi Super Pads

Maxi Super Pads, 12 pieces

  • 97% plant-based
  • Individual paper packaging
  • Secure fit even without wings
CHF 2.65 CHF 3.30 (CHF 0.22 / pc)

Delivery by October 15

ATTITUDE baby leaves Bubble Wash

ATTITUDE baby leaves Bubble Wash, Good Night (473 ml)

  • Very mild on the skin
  • Protective ingredients
  • Hypoallergenic
CHF 12.60 (CHF 26.64 / l)

Delivery by October 08

bodyotics Pelvic Floor Exercise Aids - Set of 6

bodyotics Pelvic Floor Exercise Aids -​ Set of 6, 6 pieces

  • Made from medical-grade silicone
  • 6 sizes: 50g - 130g
  • Hypoallergenic & BPA-free
CHF 79.50 (CHF 13.25 / pc)

Free delivery by October 08

Weleda Breast Oil

Weleda Breast Oil, 50 ml

  • Warms the breasts
  • With fennel, lavender & marjoram
  • Stimulates blood flow
CHF 11.34 CHF 14.20 (CHF 226.80 / l)

Delivery by October 08

Duchesse Nighttime Extra Long Maxi Pads

Duchesse Nighttime Extra Long Maxi Pads, 12 pieces

  • Safe protection
  • With protective wings
  • Length: 28.0cm
CHF 1.45 (CHF 0.12 / pc)

Delivery by October 08

get your wellbeing by BIOGENA Mum Multi Edition

get your wellbeing by BIOGENA Mum Multi Edition, 60 capsules

  • With activated folic acid & bioavailable iron
  • Vegan
  • Activated micronutrients for best bioavailability
CHF 35.50 (CHF 755.32 / kg)

Delivery by October 08

bodyotics Pelvic Floor Exercise Aids, Set of 2

bodyotics Pelvic Floor Exercise Aids, Set of 2

  • 2 sizes - 65 g & 95 g
  • Made from medical-grade silicone
  • Hypoallergenic & BPA-free
CHF 40.50

Delivery by October 08

Weleda Organic Nursing Tea

Weleda Organic Nursing Tea, 40 g

  • Organically cultivated
  • Supports the milk production
  • Balances and harmonises
CHF 5.00 (CHF 125.00 / kg)

Delivery by October 08

Ultra Thin Panty Liners

Ultra Thin Panty Liners, 22 pieces

  • Leak-proof starch-based backing
  • Reliable grip without slipping
  • Conveniently individually packaged
CHF 3.75 (CHF 0.17 / pc)

Delivery by October 08

Weleda Lighter Legs Gel

Weleda Lighter Legs Gel , 200 ml

  • For all skin types
  • For relief after exertion
  • Invigorating & nourishing
CHF 13.10 (CHF 65.50 / l)

Delivery by October 08

Ultra Extra Super Pads

Ultra Extra Super Pads, 10 pieces

  • Double core made from eco-friendly cellulose
  • Non-slip grip thanks to wings
  • Individual packaging made from plant starch
CHF 3.40 (CHF 0.34 / pc)

Delivery by October 15

Ultra Extra Regular Pads

Ultra Extra Regular Pads, 12 pieces

  • With handy wings
  • Fragrance-free
  • Individual packaging made from plant starch
CHF 3.40 (CHF 0.28 / pc)

Delivery by October 08

Ultra Extra Long Pads

Ultra Extra Long Pads, 8 pieces

  • Comfortable length for heavy days
  • 95% plant-based
  • BPA-free adhesive for a secure fit
CHF 3.40 (CHF 0.43 / pc)

Delivery by October 08

bodyotics Pelvic Floor Training Dilators

bodyotics Pelvic Floor Training Dilators, 5 pieces

  • 5 different sizes
  • Comfortable material
  • Includes storage bag
CHF 79.50 (CHF 15.90 / pc)

Free delivery by October 22

Duchesse Maxi Pads - Normal

Duchesse Maxi Pads -​ Normal, 32 pieces

  • Lateral leakage protection
  • With laundry protection film
  • Length: 22.5cm
CHF 1.70 (CHF 0.05 / pc)

Delivery by October 08

Super Plus Tampons

Super Plus Tampons, 20 pieces

  • Absorbency: 12 - 15 g
  • Reliable protection
  • Chlorine-free & fragrance-free
CHF 5.05 (CHF 0.25 / pc)

Delivery by October 08

Super Tampons

Super Tampons, 20 pieces

  • Absorbency: 9 - 12 g
  • Fragrance-free & bleach-free
  • No artificial additives
CHF 4.75 (CHF 0.24 / pc)

Delivery by October 08

ATTITUDE baby leaves 99% Water Wipes

ATTITUDE baby leaves 99% Water Wipes, 72 pieces

  • Consists of 99 % pure water
  • Specially developed for sensitive skin
  • Practical individual removal of the wipes
CHF 5.70 (CHF 0.08 / pc)

Delivery by October 08

Mini Panty Liners

Mini Panty Liners, 30 pieces

  • Small size with a straight cut
  • Core made from absorbent eco-cellulose
  • BPA-free adhesive
CHF 2.90 (CHF 0.10 / pc)

Delivery by October 08

Erefit Men Extreme – Complex for Men

Erefit Men Extreme – Complex for Men, 20 capsules

  • Saffron extract & grape seed extract
  • Combination of arginine & citrulline
  • With vitamin B3 & vitamin B9
CHF 15.15 (CHF 122.18 / kg)

Delivery by October 08

Regular Panty Liners

Regular Panty Liners, 18 pieces

  • Wonderfully soft
  • Made from 94% plant-based materials
  • Completely plastic-free & vegan
CHF 3.00 (CHF 0.17 / pc)

Delivery by October 08

Curved Panty Liners

Curved Panty Liners, 30 pieces

  • Ergonomically curved shape
  • Held in place with BPA-free adhesive
  • Breathable material
CHF 3.00 (CHF 0.10 / pc)

Delivery by October 08

Regular Tampons

Regular Tampons, 20 pieces

  • Absorbency: 6 - 9 g
  • Fragrance-free & bleach-free
  • No artificial additives
CHF 5.05 (CHF 0.25 / pc)

Delivery by October 08

Intimate Wipes

Intimate Wipes, 12 pieces

  • Also suitable for sensitive skin
  • No drying alcohol additives
  • Packaging made from BPA-free plastic
CHF 2.90 (CHF 0.24 / pc)

Delivery by October 08

Holle Organic Breastfeeding Tea

Holle Organic Breastfeeding Tea, 30 g

  • Without fennel
  • 20 tea bags of 1.5 g each
  • Fresh flavour
CHF 3.00 (CHF 100.00 / kg)

Delivery by October 08

Duchesse NIGHT Protect+ Ultra-Pad

Duchesse NIGHT Protect+ Ultra-​Pad, 8 pieces

  • 8 pieces individually packaged
  • Breathable & safe
  • Protective wing against slipping
CHF 1.10 (CHF 0.14 / pc)

Delivery by October 08