Babyton Baby Care Oil, 50 ml

Pampering care oil for little ones

CHF 6.18 CHF 6.85 -10%

(CHF 123.60 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 ml

Only 4 items in stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For sensitive baby skin
  • Ideal for massage & care
  • Suitable from birth
  • Absorbs quickly

Frequently bought together with Memì - Natural Baby Care First Touch Oil, 200 ml

Babyton Baby Care Oil, 50 ml CHF 6.18 (CHF 123.60 / l)
Memì - Natural Baby Care First Touch Oil, 200 ml CHF 15.39 (CHF 76.95 / l)
Total price: CHF 21.57
Description

The Baby Care Oil is a particularly gentle and moisturising care oil specially developed for the most sensitive baby skin. Its pure, nourishing formula protects little ones' skin naturally. Thanks to its intensely hydrating properties, it absorbs quickly and leaves the skin supple and soft.

Benefits:

  • for the most sensitive baby skin, suitable from birth
  • intensively moisturising, nourishing & protective
  • absorbs quickly without feeling greasy
  • leaves skin supple & soft for longer

Application:

  • Apply the oil to the baby's skin after bathing or at any time of day.
  • Massage in gently using light circular motions.
  • This not only helps moisturise the skin but also creates a special moment of relaxation for the baby before bedtime.
Item no.: XEC-JNJ-BBT1050
Content: 50 ml
EAN: 8684777774757
Manufacturer No.: BBT1050
Brand: Babyton
Product features: 100% natural cosmetics, Vegan
Skin type: Sensitive skin
Certificates & seals of approval: Leaping Bunny, Vegan Society
Consistency/form: Oil
Storage instructions: Store in a cool, dry and light protected place
Ingredients (INCI)

Olea Europaea (Olive) Fruit Oil, Calendula Officinalis Flower Oil, Prunus Armeniaca (Apricot) Kernel Oil, Sesamum Indicum (Sesame) Seed Oil, Triticum Vulgare Germ Oil, Silybum Marianum (Thistle) Seed Oil, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Tocopherol (Vitamin E), Parfum[1], Linalool[1], Limonene[1], Geraniol[1]

  1. natural component
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Yukselis Ltd., 2537 St., 8, Umit Ave., 06810, Ankara, Turkey, www.baby-ton.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Baby Care Oil

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder