Body oils & sprays for babies & children

Filter & sort

Price Brand For whom? Product features Certificates & seals of approval
Filter

Body oils & sprays: 1 - 30 of 40 items

Weleda Calendula Fragrance-Free Baby Oil

Weleda Calendula Fragrance-​Free Baby Oil, 200 ml

  • Protects the skin
  • For baby massages
  • Warm & comforting
CHF 11.40 (CHF 57.00 / l)

Delivery by October 06

Penaten Baby Body Care Oil

Penaten Baby Body Care Oil , 500 ml

  • For sensitive skin
  • Moisturising
  • Ideal for baby massages
CHF 6.05 (CHF 12.10 / l)

Delivery by October 06

Akamuti Organic Virgin Shea Butter

Akamuti Organic Virgin Shea Butter, 40 g

  • Ideal for dry skin
  • Ideal for baby's bottom
  • Highly moisturising
CHF 9.65 (CHF 241.25 / kg)

Delivery by October 06

Planet Kid Apricot and Coconut Oil

Planet Kid Apricot and Coconut Oil, 150 ml

  • Ideal as a body oil & bath additive
  • Hydrates & nourishes
  • Sulphate-free oil
CHF 11.43 CHF 12.05 (CHF 76.20 / l)

Delivery by October 06

La Saponaria Coconut Oil

La Saponaria Coconut Oil, 1 l

  • Nourishes
  • Recommended for skin & hair
  • Cold-pressed oil
CHF 16.20 (CHF 16.20 / l)

Delivery by October 06

Memì - Natural Baby Care Baby Oil

Memì - Natural Baby Care Baby Oil, 150 ml

  • For sensitive baby skin
  • Also suitable for cradle cap
  • Nourishing & protective
CHF 17.10 (CHF 114.00 / l)

Delivery by October 06

Töpfer Babycare Skin & Massage Oil

Töpfer Babycare Skin & Massage Oil , 100 ml

  • For sensitive baby skin
  • Moisturises
  • With organic olive oil
CHF 5.85 (CHF 58.50 / l)

Delivery by October 06

Memì - Natural Baby Care Comfort Oil

Memì - Natural Baby Care Comfort Oil, 20 ml

  • Ideal for sensitive baby skin
  • Also suitable for breast care
  • Rich, enveloping texture
CHF 14.05 (CHF 702.50 / l)

Delivery by October 06

Uoga Uoga ULLI Body Oil

Uoga Uoga ULLI Body Oil, 250 ml

  • For sensitive skin
  • Made from valuable oils
  • Wonderfully fine vanilla scent
CHF 20.00 (CHF 80.00 / l)

Delivery by October 06

Happy Earth Baby & Kids Face & Body Oil

Happy Earth Baby & Kids Face & Body Oil, 150 ml

  • For sensitive & dry skin
  • Pleasant, allergen-free fragrance
  • Suitable for newborns
CHF 10.10 (CHF 67.33 / l)

Delivery by October 06

farfalla Organic Apricot Kernel Care Oil

farfalla Organic Apricot Kernel Care Oil, 75 ml

  • For dry & sensitive skin types
  • Also for sensitive skin of babies & children
  • Supports the moisture balance
CHF 15.10 (CHF 201.33 / l)

Delivery by October 06

farfalla Organic Calendula Oil

farfalla Organic Calendula Oil, 75 ml

  • Safe for baby's sensitive skin
  • Protects & soothes
  • Calms stressed & dry skin
CHF 16.10 (CHF 214.67 / l)

Delivery by October 06

farfalla Organic Coconut Oil

farfalla Organic Coconut Oil, 75 ml

  • For dry, irritated & stressed skin
  • Ideal for the whole family
  • Softens the skin
CHF 13.05 (CHF 174.00 / l)

Delivery by October 06

lavera Baby Care Oil

lavera Baby Care Oil , 100 ml

  • Perfect for baby's sensitive skin
  • With organic almond & organic jojoba oils
  • Moisturises the skin
CHF 6.71 CHF 7.05 (CHF 67.10 / l)

Delivery by October 06

Baby Care Oil

Babyton Baby Care Oil, 50 ml

  • For sensitive baby skin
  • Ideal for massage & care
  • Suitable from birth
CHF 6.85 (CHF 137.00 / l)

Delivery by October 06

ecolunes Baby - Scented Water

ecolunes Baby -​ Scented Water, 100 ml

  • From birth
  • For all skin types
  • Mild & alcohol-free
CHF 7.45 (CHF 74.50 / l)

Delivery by October 06

farfalla Organic Almond Oil

farfalla Organic Almond Oil, 75 ml

  • For dry skin types
  • Safe for baby's and children's sensitive skin
  • Moisturising
CHF 14.05 (CHF 187.33 / l)

Delivery by October 06

Primavera Organic Jojoba Oil

Primavera Organic Jojoba Oil, 100 ml

  • For all skin types
  • Cold-pressed
  • Hydrating
CHF 19.15 (CHF 191.50 / l)

Delivery by October 06

FutuNatura 100% Almond Oil

FutuNatura 100% Almond Oil, 500 ml

  • Ideal for face, hair and body
  • Can be used as a massage oil
  • Also suitable for sensitive baby skin
CHF 18.20 (CHF 36.40 / l)

Delivery by October 06

farfalla BABY Fennel & Chamomile Tummy Oil

farfalla BABY Fennel & Chamomile Tummy Oil, 30 ml

  • Suitable for all skin types
  • Relaxes & soothes
  • Mild formula
CHF 14.05 (CHF 468.33 / l)

Delivery by October 06

La Saponaria Sweet Almond Oil

La Saponaria Sweet Almond Oil, 100 ml

  • For stressed, dry & mature skin
  • Softening & nourishing
  • Ideal for babies
CHF 10.10 (CHF 101.00 / l)

Delivery by October 06

STYX Naturcosmetic Kräutergarten  Almond Carrier Oil

STYX Naturcosmetic Kräutergarten Almond Carrier Oil, 100 ml

  • Ideal for dry skin
  • Perfect for baby's delicate skin
  • Moisturising care
CHF 12.65 (CHF 126.50 / l)

Delivery by October 06

Primavera Organic Almond Oil

Primavera Organic Almond Oil , 100 ml

  • Suitable for sensitive skin
  • Protects & hydrates
  • For the whole family
CHF 16.10 (CHF 161.00 / l)

Delivery by October 06

Primavera Organic Calendula Oil

Primavera Organic Calendula Oil , 100 ml

  • For sensitive skin
  • Protects the skin
  • Can be applied to the intimate area
CHF 16.10 (CHF 161.00 / l)

Delivery by October 06

Eliah Sahil Organic Almond Baby Oil

Eliah Sahil Organic Almond Baby Oil, 100 ml

  • Ideal for gentle massages
  • Suitable as a bath additive
  • Cold-pressed
CHF 13.15 (CHF 131.50 / l)

Delivery by October 06

Akamuti Sweet Almond Oil

Akamuti Sweet Almond Oil, 100 ml

  • Ideal for dry & sensitive skin
  • Doubles as a massage oil
  • Suitable for babies & children
CHF 12.10 (CHF 121.00 / l)

Delivery by October 06

Akamuti Peach Kernel Oil

Akamuti Peach Kernel Oil, 100 ml

  • For babies and adults
  • Nourishing and moisturising
  • Perfect for baby massages
CHF 12.10 (CHF 121.00 / l)

Delivery by October 06

Akamuti Organic Sweet Almond Oil

Akamuti Organic Sweet Almond Oil, 100 ml

  • Ideal for sensitive & dry skin
  • Rich in vitamin E
  • Massage oil & eye make-up remover
CHF 19.40 (CHF 194.00 / l)

Delivery by October 06

Akamuti Rice Bran Japanese Beauty Oil

Akamuti Rice Bran Japanese Beauty Oil, 100 ml

  • Suitable also as hair conditioner
  • Rich in antioxidants
  • Encourages skin renewal
CHF 15.75 (CHF 157.50 / l)

Delivery by October 06

Akamuti Apricot Kernel Oil

Akamuti Apricot Kernel Oil, 100 ml

  • Ideal for dry, tired & mature skin
  • Nourishes baby´s & children´s skin
  • Light, nourishing & moisturizing
CHF 12.10 (CHF 121.00 / l)

Delivery by October 06