HiPP Baby Soft Organic Lip Balm - Sensitive , 4,80 g

With natural beeswax

CHF 3.30

(CHF 687.50 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 4,80 g

In stock from October 12

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 15 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For sensitive skin
  • Age: 1 year +
  • With organic oils

Frequently bought together with HiPP Baby Soft Diaper Cream - Sensitive , 75 ml

HiPP Baby Soft Organic Lip Balm - Sensitive , 4,80 g CHF 3.30 (CHF 687.50 / kg)
HiPP Baby Soft Diaper Cream - Sensitive , 75 ml CHF 4.40 (CHF 58.67 / l)
Total price: CHF 7.70
Description

The Baby Soft Organic Lip Balm - Sensitive is suitable for children from the age of 1, thanks to a gentle formulation that is free from perfumes, dyes, mineral oils, parabens and microplastics. The lip balm contains valuable organic oils and natural beeswax. It is easy to spread and does not cause any stickiness. Ideal for sensitive skin.

Item no.: XPI-MM-DA90210
Content: 4,80 g
EAN: 42428268
Manufacturer No.: DA90210
Brand: HiPP
Product features: Dye free, Paraben free, Free from microplastics, Free from mineral oil, Free from perfume
Skin type: Sensitive skin
Consistency/form: Stick
Ingredients (INCI)

Ricinus Communis Seed Oil[1], Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil[1], Cocos Nucifera (Coconut) Oil[1], Euphorbia Cerifera (Candelilla) Cera[2], Cera Alba (Beeswax)[1], Butyrospermum Parkii (Shea) Butter[1], Copernicia Cerifera (Carnauba) Cera[1], Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil[1], Triticum Vulgare Germ Oil[1], Glycerin Soja Oil, Tocopherol (Vitamin E)

  1. from controlled organic cultivation
  2. from wild collection
Legal information
Manufacturer: HiPP GmbH & Co. Vertrieb KG, Georg-Hipp-Str. 7, 85276 , Pfaffenhofen (Ilm), Germany, www.hipp.at

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for HiPP Baby Soft Organic Lip Balm - Sensitive