Bebivita infant & baby food

Bebivita offers your child delicious meals made from natural ingredients, carefully selected for young food lovers.

Shop by category

Filter & sort

Price Age recommendation For whom? Product features Certificates & seals of approval
Filter

Bebivita: 26 items

Baby Cereal - Biscuits & Banana, No Added Sugar

Bebivita Baby Cereal -​ Biscuits & Banana, No Added Sugar, 500 g

  • For 5 months & up
  • With minerals & vitamins
  • With biscuits made in Germany
CHF 6.30 (CHF 12.60 / kg)

Delivery by October 06

Bebivita Baby Milk Cereal with Biscuits

Bebivita Baby Milk Cereal with Biscuits, 500 g

  • For 6 months & up
  • No added sugar
  • With minerals & vitamins
CHF 6.30 (CHF 12.60 / kg)

Delivery by October 06

Bebivita Baby Milk Cereal Cocoa

Bebivita Baby Milk Cereal Cocoa, 500 g

  • For 8 months & up
  • With minerals & vitamins
  • Mild taste
CHF 6.30 (CHF 12.60 / kg)

Delivery by October 06

Baby Cereal - Milk Rice Pudding with Apple

Bebivita Baby Cereal -​ Milk Rice Pudding with Apple, 500 g

  • From the 5th month onwards
  • Without gluten & added sugar
  • Contains valuable vitamins & minerals
CHF 6.30 (CHF 12.60 / kg)

Delivery by October 06

Organic Baby Food Jar - Passion Fruit in Apple Peach

Bebivita Organic Baby Food Jar -​ Passion Fruit in Apple Peach, 250 g

  • 6 months & up
  • Fruity and sweet taste
  • No added sugar
CHF 1.50 (CHF 6.00 / kg)

Delivery by October 06

Bebivita Infant Formula Based on Cow's Milk Pre

Bebivita Infant Formula Based on Cow's Milk Pre, 500 g

  • From birth onwards
  • With lactose & DHA
  • Suitable as a supplement to breast milk
CHF 8.90 (CHF 17.80 / kg)

Delivery by October 06

Organic Baby Food Jar - Evening Porridge Biscuits & Banana

Bebivita Organic Baby Food Jar -​ Evening Porridge Biscuits & Banana, 190 g

  • 6 months onwards
  • Also tastes delicious cold
  • Sweet banana taste
CHF 1.45 (CHF 7.63 / kg)

Delivery by October 06

Organic Baby Food Jar - Semolina Porridge with Banana Apple

Bebivita Organic Baby Food Jar -​ Semolina Porridge with Banana Apple, 190 g

  • From the 5th month onwards
  • Tender wheat semolina
  • Finely pureed texture
CHF 1.60 (CHF 8.42 / kg)

Delivery by October 06

Bebivita Fruit Snack Bars

Bebivita Fruit Snack Bars, Apple Banana (25 g)

  • For 12 months & up
  • Natural sweet taste from fruit
  • No added flavours
CHF 0.75 (CHF 30.00 / kg)

Delivery by October 06

Organic Baby Food Jar - Evening Porridge Semolina Vanilla

Bebivita Organic Baby Food Jar -​ Evening Porridge Semolina Vanilla, 190 g

  • From the 5th month
  • Fine wheat semolina
  • Smooth puree
CHF 1.55 (CHF 8.16 / kg)

Delivery by October 06

Bebivita Rice Cakes with Raspberry Yogurt

Bebivita Rice Cakes with Raspberry Yogurt, 30 g

  • For 8 months & up
  • Gluten-free
  • With vitamin B1
CHF 1.25 (CHF 41.67 / kg)

Delivery by October 06

Organic Baby Food Jar - Breakfast Muesli Raspberry in Apple

Bebivita Organic Baby Food Jar -​ Breakfast Muesli Raspberry in Apple, 160 g

  • For 10 months & up
  • With yoghurt, fruits and wholegrain cereal
  • No added sugar
CHF 1.55 (CHF 9.69 / kg)

Delivery by October 06

Organic Baby Food Jar - Banana-Cocoa Evening Porridge

Bebivita Organic Baby Food Jar -​ Banana-​Cocoa Evening Porridge, Banana-​Cocoa (190 g)

  • 6 months & up
  • Finely pureed
  • Suitable to serve both warm and cold
CHF 1.55 (CHF 8.16 / kg)

Delivery by October 06

Bebivita Follow-on Formula Based on Cow's Milk 3

Bebivita Follow-​on Formula Based on Cow's Milk 3, 500 g

  • 10th month onwards
  • Not a substitute for breast milk
  • In addition to solids
CHF 8.80 (CHF 17.60 / kg)

Delivery by October 06

Organic Baby Food Jar - Rusk in Apple-Banana

Bebivita Organic Baby Food Jar -​ Rusk in Apple-​Banana, 250 g

  • For 5 months & up
  • With organic apples
  • Contains vitamin C
CHF 1.50 (CHF 6.00 / kg)

Delivery by October 06

Growing-up Milk Based on Cow's Milk Toddler Milk 1+

Bebivita Growing-​up Milk Based on Cow's Milk Toddler Milk 1+, 500 g

  • 1 year & up
  • Serve with a meal or between meals
  • To drink from a cup
CHF 8.55 (CHF 17.10 / kg)

Delivery by October 06

Bebivita Baby Milk Porridge with Semolina

Bebivita Baby Milk Porridge with Semolina, 500 g

  • 6 months & up
  • No added sugar
  • For about 10 meals
CHF 6.30 (CHF 12.60 / kg)

Delivery by October 06

Follow-on Milk Based on Cow's Milk Children's Milk 2+

Bebivita Follow-​on Milk Based on Cow's Milk Children's Milk 2+, 500 g

  • For children 2 years old & up
  • To drink from a cup
  • Serve with a meal or between meals
CHF 8.55 (CHF 17.10 / kg)

Delivery by October 06

Bebivita Follow-on Formula Based on Cow's Milk 2

Bebivita Follow-​on Formula Based on Cow's Milk 2, 500 g

  • After 6 months
  • Not a substitute for breast milk
  • Satisfying and age-appropriate nutrition
CHF 8.55 (CHF 17.10 / kg)

Delivery by October 15

Organic Baby Food Jar - Raspberry in Apple Strawberry

Bebivita Organic Baby Food Jar -​ Raspberry in Apple Strawberry, 250 g

  • 5 months onwards
  • No added sugar
  • Deliciously fruity
CHF 1.50 (CHF 6.00 / kg)

Delivery by October 06

Bebivita Organic Baby Food Jar - Mango in Apple

Bebivita Organic Baby Food Jar -​ Mango in Apple, 250 g

  • For 6 months & older
  • No added sugar
  • Fresh & fruity taste
CHF 1.50 (CHF 6.00 / kg)

Delivery by October 06

Bebivita Organic Baby Food Jar - Muesli in Fruits

Bebivita Organic Baby Food Jar -​ Muesli in Fruits, 250 g

  • For 6 months & up
  • With wholegrain cereals
  • Mild taste
CHF 1.50 (CHF 6.00 / kg)

Delivery by October 06

Organic Baby Food Jar - Apple Banana with Wholegrain

Bebivita Organic Baby Food Jar -​ Apple Banana with Wholegrain, 250 g

  • For 6 months & older
  • Juicy organic apples
  • Mild fruity taste
CHF 1.50 (CHF 6.00 / kg)

Delivery by October 06

Organic Baby Food Jar - Apple-Mango with Wholegrain

Bebivita Organic Baby Food Jar -​ Apple-​Mango with Wholegrain, 250 g

  • 6 months & up
  • Mild taste
  • No added sugar
CHF 1.50 (CHF 6.00 / kg)

Delivery by October 06

Bebivita Organic Baby Food Jar - Pears in Apple

Bebivita Organic Baby Food Jar -​ Pears in Apple, 250 g

  • 5 months & up
  • Gently processed
  • No added sugar
CHF 1.50 (CHF 6.00 / kg)

Delivery by October 06

Hydrolysed Infant Formula Based on Cow's Milk Pre HA

Bebivita Hydrolysed Infant Formula Based on Cow's Milk Pre HA, 500 g

  • Suitable from birth
  • Highly broken down protein
  • Lactose as a carbohydrate
CHF 12.15 (CHF 24.30 / kg)

Delivery by October 06