Mamuko Organic Rice Porridge, 200 g

Made from 100% round grain rice flakes

CHF 4.55

(CHF 22.75 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 200 g

In stock from October 14

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Monday, 19 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • 4 months onwards
  • Ideal as your baby starts to eat solids
  • Contains no milk or salt

Frequently bought together with Alnatura Organic Baby Food Jar - Pear with Blueberry, 190 g

Mamuko Organic Rice Porridge, 200 g CHF 4.55 (CHF 22.75 / kg)
Alnatura Organic Baby Food Jar - Pear with Blueberry, 190 g CHF 1.60 (CHF 8.42 / kg)
Total price: CHF 6.15
Description

Mamuko Organic Rice Porridge for 4 months onwards

The Organic Rice Porridge by Mamuko contains no added salt or milk. It is the perfect choice for a meal as you start introducing solid foods to your baby's diet. With a high carbohydrate and energy content.

Mamuko Organic Rice Porridge is made from 100% organic round grain rice, specially selected for the needs of babies. Thanks to a patented preparation technology, important nutrients from the rice are retained in the porridge. Preparation is simple and only takes a few minutes - ideal for a quick and convenient meal.

Organic Rice Porridge at a glance:

  • 100% organic round grain rice flakes
  • Quick and easy to prepare
  • Perfect for complementary feeding
  • Contains no milk or salt

The recommended method of preparation can be found in the tab below.

Item no.: XPI-Gami-bio026
Content: 200 g
EAN: 4779032701075
Manufacturer No.: bio026
Brand: Mamuko
Recommended age from (baby food): from 4 months
For whom?: Babies
Product features: No added salt
Certificates & seals of approval: EU / Non-EU organic labels
Storage instructions: Store in a cool, dry and light protected place
Ingredients

100 % Round grain rice grits[1]

  1. Organic
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 1474 / 352 kJ / kcal
Fat 0,7 g
  from Saturated fatty acids 0,3 g
Carbohydrates 79 g
  from Sugar 0,2 g
Fibre <0,5 g
Protein 7,1 g
Salt 0 g
Instructions on preparation and storage
Note on the recommended age
Preparation
Legal information
Responsible food business operator: BIOGAMI, Ltd., Kirtimų g. 59, , 02244, Vilnius LT, Latvia, toskana.dovanos@gmail.com, www.mamuko.lt

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Mamuko Organic Rice Porridge