Sylveco Soothing Baby Powder, 100 g

Ideal as a bath additive

CHF 5.75

(CHF 57.50 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 g

Only 9 items in stock

Delivery by Tuesday, 06 October if you order by Wednesday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For sensitive skin
  • Absorbs moisture
  • For babies of all ages

Frequently bought together with Pampers Harmonie Diapers Size 3 , 186 pieces

Sylveco Soothing Baby Powder, 100 g CHF 5.75 (CHF 57.50 / kg)
Pampers Harmonie Diapers Size 3 , 186 pieces CHF 80.50 (CHF 0.43 / pc)
Total price: CHF 86.25
Description

The baby powder is perfectly suited for sensitive skin and babies of all ages. Protective zinc oxide in combination with moisture-absorbing corn starch and camellia oil is ideal for baby's delicate skin. The powder can be used directly on baby's skin or dissolved in bathwater.

Application:

  • Apply a thin layer on clean, towel-dried skin after bathing or diaper change.
  • Place a tablespoon of powder in baby's bathwater for a soothing bath experience.
Item no.: XEC-SYL-5907502687423
Content: 100 g
EAN: 5907502687423
Manufacturer No.: 5907502687423
Brand: Sylveco
Ingredients (INCI)

Zea Mays Starch, Zinc Oxide, Allantoin, Chamomilla Recutita Oil

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Sylveco Soothing Baby Powder

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder