Töpfer Hand Cream, 25 ml

Intensively nourishing formula

CHF 2.00

(CHF 80.00 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 25 ml

In stock

Delivery by Monday, 05 October if you order by Tuesday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Absorbs quickly
  • Free from perfume
  • With nourishing organic shea butter

Frequently bought together with Töpfer Babycare Diaper Rash Cream , 75 ml

Töpfer Hand Cream, 25 ml CHF 2.00 (CHF 80.00 / l)
Töpfer Babycare Diaper Rash Cream , 75 ml CHF 5.55 (CHF 74.00 / l)
Total price: CHF 7.55
Description

The hand cream by Töpfer was developed with a midwife and ensures supple, soft skin. The innovative formula of organic shea butter, organic wheat bran and organic chamomile extract cares for your hands and provides valuable moisture, while the formula is quickly absorbed.

Application:

  • Gently massage a small amount onto the hands as needed.
Item no.: XPI-TOE-6006310
Content: 25 ml
EAN: 4006303009784
Manufacturer No.: 6006310
Brand: Töpfer
Product features: Silicone free, Free from synthetic fragrances, Free from microplastics, Free from perfume
Skin type: Sensitive skin
Certificates & seals of approval: Certified organic in accordance with the EU Organic Regulation, ECOCERT - Cosmos Natural, EU Bio-Siegel
Consistency/form: Cream, Lotion
Part of the body: Skin
Ingredients (INCI)

Aqua, Glyceryl Stearat Citrat, Caprylic/Capric Triglyceride, Cetyl Alcohol, Coco Caprylate/Caprate, C10-18 Triglycerides, Glycerin, Distarch Phosphate, Glyceryl Stearate, Hydrogenated Ethylhexyl Olivate, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter[1], Sodium Levulinate, Triticum Vulgare (Wheat) Bran Extract[1], Chamomilla Recutita (Matricaria) Flower Extract[1], Hippophae Rhamnoides (Sanddorn) Fruit Extract[1], Olea Europaea (Olive) Fruit Oil[1], Tocopherol (Vitamin E), Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil, Rosmarinus Officinalis Leaf Extract[1], Xanthan Gum, Hydrogenated Olive Oil Unsaponifiables, Glyceryl Caprylate, Citric Acid, Sodium Anisate

  1. ingredients from controlled organic cultivation
Legal information
Manufacturer: Töpfer GmbH, Heisinger Straße 6, 87463, Dietmannsried, Germany, www.toepfer-babywelt.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Töpfer Hand Cream