Töpfer baby range, nutrition & care

Organic baby food a6 certified natural cosmetics for mother a6 baby

Since 1911, Töpfer Babywelt has been producing high-quality organic baby food and natural cosmetics in the Allgäu region. With products such as infant formula, follow on milk, porridges, baby care and maternity care, the brand supports parents responsibly in everyday life with a baby.

Shop by category

Filter & sort

Price Age recommendation For whom? Product features Skin type Hair type Certificates & seals of approval Highlights
Filter

Töpfer: 1 - 30 of 34 items

Organic Infant Formula Based on Goat's Milk PRE

Töpfer Organic Infant Formula Based on Goat's Milk PRE, 400 g

  • Suitable from birth onwards
  • With organic goat's milk from Allgäu
  • Contains only lactose as the main carbohydrate
CHF 15.15 (CHF 37.88 / kg)

Delivery by October 06

Organic Infant Formula Based on Cow's Milk 1

Töpfer Organic Infant Formula Based on Cow's Milk 1, 600 g

  • Suitable from birth onwards
  • As a sole food or supplement
  • With omega-3 & omega-6
CHF 14.10 (CHF 23.50 / kg)

Delivery by October 06

Ziegenhaferglück Organic Goat’s Milk Porridge – Wholemeal Oats

Töpfer Ziegenhaferglück Organic Goat’s Milk Porridge – Wholemeal Oats, 200 g

  • From 6 months
  • Creamy, mild texture
  • With vitamins & calcium
CHF 5.05 (CHF 25.25 / kg)

Delivery by October 06

Buchizauber Organic Milk Porridge – Buckwheat

Töpfer Buchizauber Organic Milk Porridge – Buckwheat, 400 g

  • From 6 months
  • With iron, iodine & vitamins
  • Quick to prepare & lump-free
CHF 5.05 (CHF 12.63 / kg)

Delivery by October 06

Töpfer Organic Milk Cereal - Rice

Töpfer Organic Milk Cereal -​ Rice, 200 g

  • 5th month onwards
  • With bifido cultures
  • Gluten-free
CHF 2.80 (CHF 14.00 / kg)

Delivery by October 06

Organic Follow-on Formula Based on Cow's Milk 2

Töpfer Organic Follow-​on Formula Based on Cow's Milk 2, 600 g

  • 7th month onwards
  • Creamy consistency
  • With age-appropriate formulation
CHF 13.60 (CHF 22.67 / kg)

Delivery by October 06

Töpfer Babycare Dry Skin Balm

Töpfer Babycare Dry Skin Balm, 75 ml

  • For sensitive baby skin
  • Forms a protective film
  • With organic shea butter
CHF 3.50 (CHF 46.67 / l)

Delivery by October 06

Organic Follow-on Formula Based on Goat's Milk 2

Töpfer Organic Follow-​on Formula Based on Goat's Milk 2, 400 g

  • 7th month onwards
  • With organic milk from the Allgäu region
  • With omega-3 & omega-6
CHF 15.15 (CHF 37.88 / kg)

Delivery by October 06

Kornzauber Organic Cereal Porridge – Three-Grain

Töpfer Kornzauber Organic Cereal Porridge – Three-​Grain, 200 g

  • From 5 months
  • No added sugar
  • Mixes quickly & without lumps
CHF 3.00 (CHF 15.00 / kg)

Delivery by October 06

Organic Follow-on Formula Based on Cow's Milk 3

Töpfer Organic Follow-​on Formula Based on Cow's Milk 3, 600 g

  • 10th month onwards
  • With omega-3 & omega-6 fatty acids
  • Ideal after breastfeeding
CHF 13.60 (CHF 22.67 / kg)

Delivery by October 06

Töpfer Babycare Toothpaste

Töpfer Babycare Toothpaste , 50 ml

  • For milk teeth
  • With xylitol & silica
  • Without fluoride & surfactants
CHF 6.05 (CHF 121.00 / l)

Delivery by October 06

Organic Milk Cereal - Multigrain Apple & Pear

Töpfer Organic Milk Cereal -​ Multigrain Apple & Pear, 200 g

  • 6th month onwards
  • With bifido cultures
  • Contains gluten and milk
CHF 3.20 (CHF 16.00 / kg)

Delivery by October 06

Haferwölkchen Organic Milk Porridge – Oats & Apple

Töpfer Haferwölkchen Organic Milk Porridge – Oats & Apple, 400 g

  • From 6 months
  • Delicate fruity flavour
  • With 4 selected bifidobacteria cultures
CHF 5.05 (CHF 12.63 / kg)

Delivery by October 06

Grießwölkchen Organic Milk Porridge – Wheat Semolina

Töpfer Grießwölkchen Organic Milk Porridge – Wheat Semolina, 400 g

  • From 6 months
  • Quick to mix & lump-free
  • With vitamins, calcium, iron & iodine
CHF 5.05 (CHF 12.63 / kg)

Delivery by October 06

Sonnengrieß Organic Cereal Porridge – Wheat Semolina, Apple & Banana

Töpfer Sonnengrieß Organic Cereal Porridge – Wheat Semolina, Apple & Banana, 200 g

  • From 6 months
  • With 4 bifidobacteria cultures
  • No added sugar & dairy-free
CHF 3.00 (CHF 15.00 / kg)

Delivery by October 06

Organic Milk Cereal with Fruits - Apple, Banana & Orange

Töpfer Organic Milk Cereal with Fruits -​ Apple, Banana & Orange, 200 g

  • 6th month onwards
  • With added bifido cultures
  • Contains gluten & organic milk
CHF 3.00 (CHF 15.00 / kg)

Delivery by October 06

Töpfer Babycare Body Lotion

Töpfer Babycare Body Lotion, 150 ml

  • For sensitive baby skin
  • Gentle & moisturising
  • With organic olive oil & wheat bran
CHF 5.05 (CHF 33.67 / l)

Delivery by October 06

Hydrolysed Infant Formula Based on Cow's Milk HA PRE

Töpfer Hydrolysed Infant Formula Based on Cow's Milk HA PRE, 600 g

  • Suitable from birth
  • Contains broken-down protein
  • Suitable as breast milk supplement
CHF 17.20 (CHF 28.67 / kg)

Delivery by October 06

Organic Growing-up Milk for Toddlers Based on Cow's Milk

Töpfer Organic Growing-​up Milk for Toddlers Based on Cow's Milk, 500 g

  • 12 months & up
  • With valuable minerals
  • Contains vitamin D
CHF 10.55 (CHF 21.10 / kg)

Delivery by October 06

Töpfer My First Organic Muesli - Apple & Banana

Töpfer My First Organic Muesli -​ Apple & Banana, 175 g

  • 8th month onwards
  • With apple & banana flakes
  • Contains gluten
CHF 3.75 (CHF 21.43 / kg)

Delivery by October 06

Töpfer Babycare Face Cream

Töpfer Babycare Face Cream, 75 ml

  • For sensitive baby skin
  • With organic calendula
  • Provides moisture
CHF 3.50 (CHF 46.67 / l)

Delivery by October 06

Töpfer Hand Cream

Töpfer Hand Cream, 25 ml

  • Absorbs quickly
  • Free from perfume
  • With nourishing organic shea butter
CHF 2.00 (CHF 80.00 / l)

Delivery by October 06

Organic Infant Formula Based on Goat's Milk 1

Töpfer Organic Infant Formula Based on Goat's Milk 1, 400 g

  • Suitable from birth onwards
  • Pleasant, mild taste
  • Free from palm oil
CHF 15.15 (CHF 37.88 / kg)

Delivery by October 06

Töpfer Babycare Skin & Massage Oil

Töpfer Babycare Skin & Massage Oil , 100 ml

  • For sensitive baby skin
  • Moisturises
  • With organic olive oil
CHF 5.85 (CHF 58.50 / l)

Delivery by October 06

Töpfer Organic Cereal - Whole Grain Oats

Töpfer Organic Cereal -​ Whole Grain Oats, 175 g

  • 6th month onwards
  • Without milk & added sugar
  • Contains gluten
CHF 2.50 (CHF 14.29 / kg)

Delivery by October 06

Töpfer Babycare Diaper Rash Cream

Töpfer Babycare Diaper Rash Cream , 75 ml

  • For sensitive baby skin
  • Waterless formula
  • With a high zinc content
CHF 5.55 (CHF 74.00 / l)

Delivery by October 06

Töpfer Babycare Bran Lotion, sensitive

Töpfer Babycare Bran Lotion, sensitive, 150 ml

  • For children’s sensitive skin
  • Intensely moisturising
  • Nourishing properties
CHF 5.05 (CHF 33.67 / l)

Delivery by October 06

Töpfer Babycare Bran Bath Liquid

Töpfer Babycare Bran Bath Liquid, 150 ml

  • For sensitive baby skin
  • With organic wheat bran extract
  • Gently cleanses & moisturises
CHF 5.00 (CHF 33.33 / l)

Delivery by October 06

Organic Infant Formula Based on Cow's Milk PRE

Töpfer Organic Infant Formula Based on Cow's Milk PRE, 600 g

  • From birth onwards
  • With organic milk from Allgäu
  • Proven Probifido® bacteria
CHF 11.28 CHF 14.10 (CHF 18.80 / kg)

Delivery by October 21

Organic Infant Formula Based on Cow's Milk PRE - Ready to Drink

Töpfer Organic Infant Formula Based on Cow's Milk PRE -​ Ready to Drink, 200 ml

  • Suitable from birth onwards
  • Ready-to-drink
  • Contains lactose
CHF 2.50 (CHF 12.50 / l)

Delivery by October 21