AVEO Kids Pink Bath Water Paint, 45 g

Daily bath time fun

CHF 2.20

(CHF 48.89 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 45 g

Only 3 items in stock

Delivery by Monday, 05 October if you order by Tuesday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For normal skin types
  • In tablet form
  • With strawberry scent

Frequently bought together with Memì - Natural Baby Care Baby Oil, 150 ml

AVEO Kids Pink Bath Water Paint, 45 g CHF 2.20 (CHF 48.89 / kg)
Memì - Natural Baby Care Baby Oil, 150 ml CHF 17.10 (CHF 114.00 / l)
Total price: CHF 19.30
Description

Turn any boring bath into a pink-coloured adventure with AVEO's bath water paint! Simply put a tablet in the water and experience life through rose coloured glasses, with the scent of strawberries.

Item no.: XOF-MUE-V7755
Content: 45 g
EAN: 2200256050752
Manufacturer No.: V7755
Brand: AVEO
Skin type: For all skin types
Consistency/form: Tablets
Ingredients (INCI)

Sodium Bicarbonate, Citric Acid, Sorbit, Zea Mays Starch, Magnesium Stearate, Parfum, Sodium Methyl Oleoyl Taurate, Silicia, Sodium Chloride, Sodium Sulfate, Aqua, Denatonium Benzoate, CI 16255

Legal information
Manufacturer: The Powder Company AG, Mythenstrasse 37, 8840, Einsiedeln, Switzerland, www.thepowdercompany.com/de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for AVEO Kids Pink Bath Water Paint

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder