Baby Anthyllis baby care & gentle household products

Baby Anthyllis offers dermatologically tested care and cleansing products that are also tested for heavy metals, making them ideal for families with babies and children.

Shop by category

Filter & sort

Price Age from Product features Skin type Hair type Certificates & seals of approval
Filter

Baby Anthyllis: 11 items

Tableware & Baby's Bottle Detergent

Baby Anthyllis Tableware & Baby's Bottle Detergent, 500 ml

  • For bottles, pacifiers, crockery & more
  • With natural surfactants
  • Efficient & vegan
CHF 4.95 (CHF 9.90 / l)

Delivery by October 07

Baby Anthyllis Delicate Laundry Detergent

Baby Anthyllis Delicate Laundry Detergent, 1 l

  • For machine & hand wash
  • Also suitable for sensitive skin
  • Vegan & without sulphates
CHF 10.00 (CHF 10.00 / l)

Delivery by October 07

Baby Anthyllis Laundry Additive with Active Oxygen

Baby Anthyllis Laundry Additive with Active Oxygen, 1 l

  • For white & coloured laundry
  • Also ideal for baby clothes
  • Vegan & natural
CHF 7.70 (CHF 7.70 / l)

Delivery by October 07

Baby Anthyllis Multi-Surface Cleaner

Baby Anthyllis Multi-​Surface Cleaner, 500 ml

  • For surfaces & objects
  • 99 % natural
  • Vegan
CHF 4.95 (CHF 9.90 / l)

Delivery by October 07

Baby Anthyllis Body Cream

Baby Anthyllis Body Cream, 100 ml

  • Ideal for dry skin
  • With organic chamomile & rice extracts
  • Nourishing & caring
CHF 8.16 CHF 8.60 (CHF 81.60 / l)

Delivery by October 07

Baby Anthyllis Toothpaste 0-6 Years

Baby Anthyllis Toothpaste 0-​6 Years, 75 ml

  • 100 % food-safe
  • Delicate vanilla flavour
  • With organic chamomile extract & calcium lactate
CHF 5.66 CHF 5.95 (CHF 75.47 / l)

Delivery by October 07

Baby Anthyllis Cleansing Wipes

Baby Anthyllis Cleansing Wipes, 60 pieces

  • Made from compostable material
  • Ideal for when you are on the go
  • Suitable for cleansing the body & diaper area
CHF 4.95 (CHF 0.08 / pc)

Delivery by October 07

Baby Anthyllis Nappy Change Cream

Baby Anthyllis Nappy Change Cream, 100 ml

  • Rich in zinc oxide
  • With nourishing organic shea butter
  • Nourishing effect
CHF 8.60 (CHF 86.00 / l)

Delivery by October 07

Baby Anthyllis Hair & Body Wash

Baby Anthyllis Hair & Body Wash, 500 ml

  • With organic chamomile extract & rice protein
  • Ideal for sensitive skin
  • Vegan & natural
CHF 12.05 (CHF 24.10 / l)

Delivery by October 07

Baby Anthyllis Delicate Cleanser Hands & Bottom

Baby Anthyllis Delicate Cleanser Hands & Bottom, 300 ml

  • For sensitive skin
  • Ideal for babies & toddlers
  • With aloe vera juice
CHF 9.00 (CHF 30.00 / l)

Delivery by October 07

Baby Anthyllis Body Oil

Baby Anthyllis Body Oil, 100 ml

  • Ideal for babies & toddlers
  • With high-quality organic oils
  • Moisturising & nourishing
CHF 9.00 (CHF 90.00 / l)

Delivery by October 07