Body & hair cleansing for babies & children

Filter & sort

Price Brand Age from For whom? Product features Certificates & seals of approval Highlights
Filter

2-in-1 cleansing: 1 - 30 of 31 items

PAEDIPROTECT 2-in-1 Shampoo & Body Wash

PAEDIPROTECT 2-​in-​1 Shampoo & Body Wash , 200 ml

  • For dry, sensitive skin
  • Suitable for children & adults
  • Mild cleansing substances
CHF 3.65 (CHF 18.25 / l)

Delivery by October 06

Kids 3-in-1 Shower Gel, Shampoo & conditioner - Berry Scent

NIVEA Kids 3-​in-​1 Shower Gel, Shampoo & conditioner -​ Berry Scent, 250 ml

  • Gently cleanses
  • Nourishes the hair
  • Particularly mild
CHF 3.50 (CHF 14.00 / l)

Delivery by October 06

NIVEA Baby Bedtime Body & Hair Shower Gel

NIVEA Baby Bedtime Body & Hair Shower Gel , 200 ml

  • Dry, normal & sensitive skin
  • With natural almond oil
  • SleepEssence™ fragrance complex
CHF 4.00 (CHF 20.00 / l)

Delivery by October 06

Mild Hair & Body Wash Black Oat Chamomile

Yukies Mild Hair & Body Wash Black Oat Chamomile, 150 ml

  • For sensitive skin & hair
  • For children & adults
  • Preserves the skin’s protective barrier
CHF 16.11 CHF 20.00 (CHF 107.40 / l)

Delivery by October 16

Hydrophil 2-in-1 Kids Shower & Shampoo

Hydrophil 2-​in-​1 Kids Shower & Shampoo, Otter (200 ml)

  • For sensitive skin & scalp types
  • Gentle combing & suppleness
  • pH-neutral formula
CHF 4.05 (CHF 20.25 / l)

Delivery by October 21

Kids 3-in-1 Shower Gel, Shampoo & Conditioner - Apple Scent

NIVEA Kids 3-​in-​1 Shower Gel, Shampoo & Conditioner -​ Apple Scent, 250 ml

  • Extra mild formula
  • With organic aloe vera
  • No tangles, no tears
CHF 3.50 (CHF 14.00 / l)

Delivery by October 06

ecolunes 2-in-1 Baby Shampoo & Wash Gel

ecolunes 2-​in-​1 Baby Shampoo & Wash Gel, 300 ml

  • From birth
  • For all hair types
  • For sensitive skin and scalp
CHF 5.95 (CHF 19.83 / l)

Delivery by October 06

alviana Naturkosmetik Baby Body Wash & Shampoo

alviana Naturkosmetik Baby Body Wash & Shampoo, 200 ml

  • Suitable for sensitive skin & hair
  • Mild formula
  • Nourishing care
CHF 3.85 (CHF 19.25 / l)

Delivery by October 06

Alteya Organics Organic Kids & Baby Wash

Alteya Organics Organic Kids & Baby Wash, 400 ml

  • For sensitive skin & hair
  • Subtle rose scent
  • Cleans gently & carefully
CHF 15.15 (CHF 37.88 / l)

Delivery by October 06

Jack N' Jill Shampoo & Body Wash

Jack N' Jill Shampoo & Body Wash , 300 ml

  • For the body & hair
  • Very mild formula
  • With orange, ylang-ylang & coconut
CHF 11.05 (CHF 36.83 / l)

Delivery by October 06

Weleda KIDS 2in1 Shower & Shampoo Zesty Lime

Weleda KIDS 2in1 Shower & Shampoo Zesty Lime, 150 ml

  • Suitable for all skin types
  • Very mild on the skin
  • With pure plant cleansers
CHF 6.05 (CHF 40.33 / l)

Delivery by October 06

2-in-1 Dino Adventure Shower & Shampoo for Kids

tetesept® 2-​in-​1 Dino Adventure Shower & Shampoo for Kids, 200 ml

  • Mild cleansing substances
  • With panthenol & almond proteins
  • Fruity apple fragrance
CHF 5.30 (CHF 26.50 / l)

Delivery by October 06

Kids 2-in-1 Solid Shower Shampoo "Die Maus"

Hydrophil Kids 2-​in-​1 Solid Shower Shampoo "Die Maus", 60 g

  • For sensitive skin & scalp types
  • Gentle & nourshing
  • Age: 3 years +
CHF 5.95 (CHF 99.17 / kg)

Delivery by October 06

KIDS 2in1 Aloe Vera & Papaya Shower Gel & Shampoo

Essentiq KIDS 2in1 Aloe Vera & Papaya Shower Gel & Shampoo, 250 ml

  • Does not dry out the skin
  • Mildly cares for the skin
  • Suitable for children 1 year +
CHF 11.45 (CHF 45.80 / l)

Delivery by October 06

Pilogen Carezza Bio Bio Baby Chamomile Bath/Shampoo

Pilogen Carezza Bio Bio Baby Chamomile Bath/Shampoo, 500 ml

  • Nourishing & protective
  • Moisturises
  • Free from allergenic ingredients
CHF 10.00 (CHF 20.00 / l)

Delivery by October 06

KIDS 2in1 Aloe Vera & Oats Shower Gel & Shampoo

Essentiq KIDS 2in1 Aloe Vera & Oats Shower Gel & Shampoo, 250 ml

  • Perfect for sensitive skin
  • Nourishes
  • Hydrates
CHF 10.89 CHF 11.45 (CHF 43.56 / l)

Delivery by October 06

Family 2-in-1 Organic Orange & Vitamin C Shampoo & Shower Gel

La Saponaria Family 2-​in-​1 Organic Orange & Vitamin C Shampoo & Shower Gel, 500 ml

  • For all skin & hair types
  • Nourishing & protects
  • Particularly mild on the skin
CHF 11.05 (CHF 22.10 / l)

Delivery by October 06

lavera Baby & Kids Body Wash & Shampoo

lavera Baby & Kids Body Wash & Shampoo , 200 ml

  • For sensitive skin & hair types
  • Particularly mild on the eyes
  • Provides moisture
CHF 5.05 (CHF 25.25 / l)

Delivery by October 06

BébéBio 2-in-1 Gentle Dermo Cleansing Gel

Eau Thermale JONZAC BébéBio 2-​in-​1 Gentle Dermo Cleansing Gel, 1 l

  • For hair & body
  • Soap & sulphate-free
CHF 19.65 (CHF 19.65 / l)

Delivery by October 06

sebamed Baby & Child Wash Lotion for Skin & Hair

sebamed Baby & Child Wash Lotion for Skin & Hair, 200 ml

  • For dry & irritated skin
  • Free from soap & alkali
  • With panthenol
CHF 7.00 (CHF 35.00 / l)

Delivery by October 06

Sylveco For Kids Hair & Body Foaming Wash

Sylveco For Kids Hair & Body Foaming Wash, 290 ml

  • For children from the age of 3
  • Prevents irritations
  • Protects the skin barrier
CHF 7.00 (CHF 24.14 / l)

Delivery by October 06

Hydrophil 2-in-1 Shower Gel & Shampoo

Hydrophil 2-​in-​1 Shower Gel & Shampoo , Mouse (200 ml)

  • For all skin types
  • With valuable ingredients
  • Packaging with a fun design
CHF 4.05 (CHF 20.25 / l)

Delivery by October 06

Baby Anthyllis Hair & Body Wash

Baby Anthyllis Hair & Body Wash, 500 ml

  • With organic chamomile extract & rice protein
  • Ideal for sensitive skin
  • Vegan & natural
CHF 12.05 (CHF 24.10 / l)

Delivery by October 06

Officina Naturae Baby 2-in-1 Solid Shampoo & Shower Gel

Officina Naturae Baby 2-​in-​1 Solid Shampoo & Shower Gel, 50 g

  • Mild formula
  • Softening properties
  • Suitable for babies aged 6 months+
CHF 10.00 (CHF 200.00 / kg)

Delivery by October 06

Little Siberica BIO Baby 2-in-1 Hair & Body

Little Siberica BIO Baby 2-​in-​1 Hair & Body, 50 ml

  • Gentle on the skin & hair
  • Moisturising
  • No tears formula
CHF 3.50 (CHF 70.00 / l)

Delivery by October 06

Family 2-in-1 Strawberry & Aloe Shampoo & Shower Gel

Bioearth Family 2-​in-​1 Strawberry & Aloe Shampoo & Shower Gel, 500 ml

  • For all skin & hair types
  • Particularly gentle on the skin
  • Practical & versatile
CHF 12.65 (CHF 25.30 / l)

Delivery by October 06

Officina Naturae 2-in-1 Baby Hair & Body Wash

Officina Naturae 2-​in-​1 Baby Hair & Body Wash, 200 ml

  • Very mild on the skin
  • pH value: 5.5
  • Free from added fragrances
CHF 9.60 (CHF 48.00 / l)

Delivery by October 06

Guhl Kids 2-in-1 Shampoo & Shower Gel

Guhl Kids 2-​in-​1 Shampoo & Shower Gel , 250 ml

  • pH-neutral formulation
  • Without synthetic fragrances
  • Vegan
CHF 4.05 (CHF 16.20 / l)

Delivery by October 06

Baby Soft Sensitive Wash Gel for Skin and Hair

HiPP Baby Soft Sensitive Wash Gel for Skin and Hair, 400 ml

  • For sensitive baby skin
  • Mild & soap-free cleansing
  • Contains no parabens
CHF 4.60 (CHF 11.50 / l)

Delivery by October 06

Baby Soft 2-in-1 Shampoo + Body Wash Sensitive

HiPP Baby Soft 2-​in-​1 Shampoo + Body Wash Sensitive , 200 ml

  • For baby's delicate hair
  • For sensitive skin
  • Without parabens
CHF 3.50 (CHF 17.50 / l)

Delivery by October 15