A wide range of skin and hair care products

Discover gentle care for your baby’s skin and hair. From cleansing and protection to brushes, you will find everything for care from head to toe.

Shop by category

Filter & sort

Price Brand Age from Product features Skin type Hair type Certificates & seals of approval Consistency/form Highlights
Filter

Skin & hair: 1 - 30 of 333 items

HiPP Baby Soft Moist Toilet Paper

HiPP Baby Soft Moist Toilet Paper, 50 pieces

  • For sensitive skin
  • Ultra-sensitive & gentle
  • Fragrance-free & pH-neutral
CHF 2.00 (CHF 0.04 / pc)

Delivery by October 07

Pampers Aqua Soft Touch Baby Wipes

Pampers Aqua Soft Touch Baby Wipes, 1 x 10 (10 pieces)

  • Restores the pH value
  • Infused with 99% water
  • Without alcohol & perfume
CHF 0.76 CHF 0.95 (CHF 0.08 / pc)

Delivery by October 07

Weleda Calendula Nappy Change Cream

Weleda Calendula Nappy Change Cream, 75 ml

  • Ideal for sensitive skin
  • Suitable for use on the diaper area
  • Mild formula
CHF 6.54 CHF 8.20 (CHF 87.20 / l)

Delivery by October 07

PAEDIPROTECT Sun Spray SPF 50+

PAEDIPROTECT Sun Spray SPF 50+, 150 ml

  • Absorbs quickly
  • Vegan & fragrance-free
  • Without octocrylene
CHF 11.24 CHF 13.25 (CHF 74.93 / l)

Delivery by October 07

HiPP Soft & Pur Wet Wipes

HiPP Soft & Pur Wet Wipes, 144 pieces

  • For dry, sensitive skin
  • Fragrance-free
  • Particularly gentle
CHF 5.95 (CHF 0.04 / pc)

Delivery by October 07

PAEDIPROTECT Family Sunscreen SPF 50+

PAEDIPROTECT Family Sunscreen SPF 50+, 200 ml

  • Without octocrylene
  • Easy to distribute on the skin
  • With dandelion extract
CHF 15.34 CHF 19.20 (CHF 76.70 / l)

Delivery by October 07

Baby Soft Ultra-Sensitive Wipes, 5-piece Value Pack

HiPP Baby Soft Ultra-​Sensitive Wipes, 5-​piece Value Pack , 240 pieces

  • Without perfume
  • Without essential oils
  • From the 1st day of life
CHF 6.55 (CHF 0.03 / pc)

Delivery by October 07

PAEDIPROTECT 2-in-1 Shampoo & Body Wash

PAEDIPROTECT 2-​in-​1 Shampoo & Body Wash , 200 ml

  • For dry, sensitive skin
  • Suitable for children & adults
  • Mild cleansing substances
CHF 3.65 (CHF 18.25 / l)

Delivery by October 07

Urtekram Calendula Children's Shampoo

Urtekram Calendula Children's Shampoo, 500 ml

  • Softens the hair
  • Scalp-balancing care
  • Moisturising
CHF 12.65 (CHF 25.30 / l)

Delivery by October 07

Pampers Fresh Clean Baby Wipes

Pampers Fresh Clean Baby Wipes, 1.200 pieces

  • Very soft
  • Gently cleanses
  • Protects the skin
CHF 32.50 (CHF 0.03 / pc)

Delivery by October 07

Penaten Baby Face & Body Care Cream

Penaten Baby Face & Body Care Cream , 100 ml

  • For delicate skin
  • Moisturising
  • Fast-absorbing
CHF 4.45 (CHF 44.50 / l)

Delivery by October 07

bebe ZARTPFLEGE Gentle Cream

bebe ZARTPFLEGE Gentle Cream, 150 ml

  • For young & dry skin
  • Mild care for children
  • Without dyes
CHF 3.30 (CHF 22.00 / l)

Delivery by October 07

Weleda Calendula Body Wash & Shampoo

Weleda Calendula Body Wash & Shampoo, 200 ml

  • Protects against dehydration
  • Soap-free formula
  • Extra gentle on the eyes
CHF 8.35 (CHF 41.75 / l)

Delivery by October 07

Pampers Sensitive Baby Wipes

Pampers Sensitive Baby Wipes , 1.200 pieces

  • Without perfume, alcohol and dyes
  • With plant-based fibres
  • Dermatologically tested
CHF 32.50 (CHF 0.03 / pc)

Delivery by October 07

Kids 3-in-1 Shower Gel, Shampoo & conditioner - Berry Scent

NIVEA Kids 3-​in-​1 Shower Gel, Shampoo & conditioner -​ Berry Scent, 250 ml

  • Gently cleanses
  • Nourishes the hair
  • Particularly mild
CHF 3.50 (CHF 14.00 / l)

Delivery by October 07

Weleda Calendula Fragrance-Free Baby Oil

Weleda Calendula Fragrance-​Free Baby Oil, 200 ml

  • Protects the skin
  • For baby massages
  • Warm & comforting
CHF 11.40 (CHF 57.00 / l)

Delivery by October 07

Penaten Baby Diaper Cream

Penaten Baby Diaper Cream , 200 ml

  • Protects the skin
  • Light texture
  • With zinc oxide
CHF 6.00 (CHF 30.00 / l)

Delivery by October 07

HiPP Baby Soft Diaper Cream - Sensitive

HiPP Baby Soft Diaper Cream -​ Sensitive , 75 ml

  • For sensitive baby skin
  • With zinc & panthenol
  • Without perfume
CHF 4.40 (CHF 58.67 / l)

Delivery by October 07

Penaten Baby Body Care Oil

Penaten Baby Body Care Oil , 500 ml

  • For sensitive skin
  • Moisturising
  • Ideal for baby massages
CHF 6.05 (CHF 12.10 / l)

Delivery by October 07

farfalla Wheat Protein Sensitive Shampoo

farfalla Wheat Protein Sensitive Shampoo, 200 ml

  • For normal hair
  • Suitable for sensitive scalp types
  • Balancing & hydrating
CHF 14.05 (CHF 70.25 / l)

Delivery by October 07

lavera Hello Baby Gift Set

lavera Hello Baby Gift Set

  • 1x Body Wash & Shampoo, 200 ml
  • 1x Baby Care Oil, 100 ml
  • 1x Diaper Cream, 20 ml
CHF 9.60 CHF 10.10

Delivery by October 07

Mixa Panthenol Comfort Instant Care Cream

Mixa Panthenol Comfort Instant Care Cream, 50 ml

  • For very sensitive skin
  • Age: 3 years+
  • Without parabens & perfume
CHF 6.65 (CHF 133.00 / l)

Delivery by October 07

SANTE Naturkosmetik Family Organic Coco & Vanilla Shower Gel

SANTE Naturkosmetik Family Organic Coco & Vanilla Shower Gel, 500 ml

  • Exotic scent
  • Suitable for the whole family
  • Softens the skin
CHF 7.55 (CHF 15.10 / l)

Delivery by October 07

Memì - Natural Baby Care Leave-in

Memì - Natural Baby Care Leave-​in, 150 ml

  • For fine baby hair
  • Suitable from 12 months
  • No need to rinse
CHF 14.05 (CHF 93.67 / l)

Delivery by October 07

HiPP Baby Soft Intensive-Care Balm

HiPP Baby Soft Intensive-​Care Balm , 300 ml

  • For dry & sensitive skin
  • With organic almond oil & panthenol
  • Free from microplastic & parabens
CHF 5.05 (CHF 16.83 / l)

Delivery by October 07

HiPP Baby Soft Nourishing Cream Sensitive

HiPP Baby Soft Nourishing Cream Sensitive , 75 ml

  • For sensitive skin
  • Also ideal for newborns
  • For the body & face
CHF 2.95 (CHF 39.33 / l)

Delivery by October 07

Weleda Calendula Body Lotion

Weleda Calendula Body Lotion, 200 ml

  • Boost skin suppleness
  • Soothing properties
  • Protects sensitive adult skin
CHF 9.39 CHF 11.75 (CHF 46.95 / l)

Delivery by October 07

Weleda Calendula Wind & Weather Balm

Weleda Calendula Wind & Weather Balm, 30 ml

  • Ideal for tender facial skin
  • With protecting beeswax
  • Allows skin to breath
CHF 6.03 CHF 7.55 (CHF 201.00 / l)

Delivery by October 07

NIVEA Baby Bedtime Body & Hair Shower Gel

NIVEA Baby Bedtime Body & Hair Shower Gel , 200 ml

  • Dry, normal & sensitive skin
  • With natural almond oil
  • SleepEssence™ fragrance complex
CHF 4.00 (CHF 20.00 / l)

Delivery by October 07

PAEDIPROTECT Lotion

PAEDIPROTECT Lotion , 200 ml

  • For sensitive skin
  • Vegan & fragrance-free
  • With bamboo extract
CHF 3.40 (CHF 17.00 / l)

Delivery by October 07