Eau Thermale Jonzac Bébé Bio

Certified organic baby care with hypoallergenic formulations

With its Bébé Bio range, Eau Thermale JONZAC offers certified organic baby care products specially developed for sensitive baby skin. The products contain 99% natural ingredients and are free from alcohol, silicones and mineral oil. They are based on Jonzac thermal spring water and are dermatologically tested.

Filter & sort

Price Product features Skin type Hair type Certificates & seals of approval
Filter

Eau Thermale Jonzac: 10 items

BébéBio 2-in-1 Gentle Dermo Cleansing Gel

Eau Thermale JONZAC BébéBio 2-​in-​1 Gentle Dermo Cleansing Gel, 1 l

  • For hair & body
  • Soap & sulphate-free
CHF 19.65 (CHF 19.65 / l)

Delivery by October 07

Eau Thermale JONZAC BébéBio Cold Cream

Eau Thermale JONZAC BébéBio Cold Cream, 100 ml

  • Nourishes & hydrates
  • Moisturising effects
  • Hypoallergenic
CHF 13.80 (CHF 138.00 / l)

Delivery by October 07

Eau Thermale JONZAC Lipid Replenishing Cleansing Oil

Eau Thermale JONZAC Lipid Replenishing Cleansing Oil, 500 ml

  • For very dry & sensitive skin
  • For babies, children & adults
  • Prevents moisture loss
CHF 17.35 (CHF 34.70 / l)

Delivery by October 07

Eau Thermale JONZAC Réactive Control Soothing Light Cream

Eau Thermale JONZAC Réactive Control Soothing Light Cream, 40 ml

  • For reactive, allergy-prone skin
  • Protective properties
  • Balances & hydrates
CHF 20.50 (CHF 512.50 / l)

Delivery by October 07

Eau Thermale JONZAC Réactive Control Soothing Rich Cream

Eau Thermale JONZAC Réactive Control Soothing Rich Cream, 40 ml

  • For dry, allergy-prone skin
  • Balancing properties
  • Supports the protective barrier function
CHF 20.50 (CHF 512.50 / l)

Delivery by October 07

Eau Thermale JONZAC BébéBio Gentle Cleansing Wipes

Eau Thermale JONZAC BébéBio Gentle Cleansing Wipes, 40 pieces

  • For the face, body & diaper area
  • Made of organic cotton
  • Alcohol & sulphate-free
CHF 6.75 (CHF 0.17 / pc)

Delivery by October 07

Eau Thermale JONZAC BébéBio Gentle Micellar Water

Eau Thermale JONZAC BébéBio Gentle Micellar Water, 500 ml

  • For the face & body
  • Soap & sulphate-free
  • Well tolerated by the skin
CHF 13.65 (CHF 27.30 / l)

Delivery by October 07

Eau Thermale JONZAC BébéBio Gentle Oleo-Calcareous Liniment

Eau Thermale JONZAC BébéBio Gentle Oleo-​Calcareous Liniment, 1 l

  • Particularly gentle formula
  • Nourishes & protects
  • With thermal water
CHF 23.00 (CHF 23.00 / l)

Delivery by October 07

Eau Thermale JONZAC BébéBio Diaper Change Cream

Eau Thermale JONZAC BébéBio Diaper Change Cream, 75 ml

  • Protects the skin
  • With thermal water
  • Fragrance-free formula
CHF 12.00 (CHF 160.00 / l)

Delivery by October 07

Eau Thermale JONZAC REhydrate Light Moisturizing Cream

Eau Thermale JONZAC REhydrate Light Moisturizing Cream, 50 ml

  • Suitable for all skin types - including sensitive skin
  • Refreshing hydration
  • Boosts skin suppleness
CHF 22.00 (CHF 440.00 / l)

Delivery by October 07