Humana baby food

Humana is an established baby food brand with over 70 years of experience. It combines scientific expertise with natural ingredients to provide parents worldwide with high-quality products.

Filter & sort

Price Age recommendation For whom? Product features Highlights
Filter

Humana: 8 items

Follow-on Formula Based on Cow's Milk ProBalance 2

Humana Follow-​on Formula Based on Cow's Milk ProBalance 2, 750 g

  • 7th month onwards
  • With GOS, ARA & DHA
  • Vitamin C
CHF 11.69 CHF 14.60 (CHF 15.59 / kg)

Delivery by October 07

Infant Formula Based on Cow's Milk Pre, ready to drink

Humana Infant Formula Based on Cow's Milk Pre, ready to drink, 90 ml

  • From birth onwards
  • With DHA
  • Pre-mixed and easy to prepare
CHF 1.70 (CHF 18.89 / l)

Delivery by October 07

Humana Infant Formula Based on Cow's Milk 1

Humana Infant Formula Based on Cow's Milk 1, 750 g

  • Suitable from birth
  • Lactose only
  • Contains DHA
CHF 15.65 (CHF 20.87 / kg)

Delivery by October 07

Follow-on Formula Based on Cow's Milk ProBalance 3 (with 5 HMOs)

Humana Follow-​on Formula Based on Cow's Milk ProBalance 3 (with 5 HMOs), 750 g

  • 10th month onwards
  • With GOS, ARA, DHA & iodine
  • Vitamin C & Vitamin D
CHF 14.60 (CHF 19.47 / kg)

Delivery by October 07

Infant Formula Based on Soy Protein Isolate SL Expert

Humana Infant Formula Based on Soy Protein Isolate SL Expert, 600 g

  • From birth onwards
  • Based on soy protein
  • Carefully formulated
CHF 15.15 (CHF 25.25 / kg)

Delivery by October 07

Humana Piùlatte

Humana Piùlatte, 77 g

  • For those who are breastfeeding
  • Vitamins & herbal ingredients
  • Lacta-Plus-Complex
CHF 25.50 (CHF 331.17 / kg)

Delivery by October 07

Growing-up Milk Based on Cow's Milk ProBalance 1+

Humana Growing-​up Milk Based on Cow's Milk ProBalance 1+, 650 g

  • 1 year & up
  • With iodine, iron & zinc
  • Age-appropriate protein content
CHF 11.60 (CHF 17.85 / kg)

Delivery by October 15

Humana Infant Formula Based on Cow's Milk Pre

Humana Infant Formula Based on Cow's Milk Pre, 750 g

  • From birth onwards
  • Lactose only
  • Contains DHA
CHF 15.65 (CHF 20.87 / kg)

Delivery by October 15