Freche Freunde Organic Crispy Hearts - Banana & Strawberry, 30 g

The perfect snack for fruit lovers

CHF 1.40

(CHF 46.67 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 30 g

In stock

Delivery by Tuesday, 06 October if you order by Wednesday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • 12 months & up
  • A fun vegan snack
  • With natural sugar from fruits

Frequently bought together with Holle Organic Tiger Porridge - Banana & Berries with Oats & Quinoa, 110 g

Freche Freunde Organic Crispy Hearts - Banana & Strawberry, 30 g CHF 1.40 (CHF 46.67 / kg)
Holle Organic Tiger Porridge - Banana & Berries with Oats & Quinoa, 110 g CHF 1.20 (CHF 10.91 / kg)
Total price: CHF 2.60
Description

Little fruit lovers will love these crispy fruity heart-shaped snacks. The light and airy puffs with the natural sweet taste of bananas and strawberries are the perfect snack for on the go.

Item no.: XPI-MM-523094
Content: 30 g
EAN: 4260618523094
Manufacturer No.: 523094
Brand: Freche Freunde
Recommended age from (baby food): from 12 months
For whom?: Small children
Product features: Free from added sugar, Free from additives, Vegan
Certificates & seals of approval: Certified organic in accordance with the EU Organic Regulation, EU / Non-EU organic labels
Storage instructions: Store in a cool, dry and light protected place, Close the packaging again after use
Ingredients

70 % Corn grits[1], 17 % Banana powder[1], Sunflower oil[1], 3 % Strawberry powder[1]

  1. Organically grown. Traces of: see allergen information
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 1691 / 404 kJ / kcal
Fat 12 g
  from Saturated fatty acids 1,4 g
Carbohydrates 69 g
  from Sugar 15 g
Fibre 3,2 g
Protein 6,6 g
Salt 0 g
Important information on the use of snacks for babies and children
Legal information
Responsible food business operator: erdbär GmbH, Eberswalder Straße 6-9 , 10437, Berlin, Germany, frechefreunde.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Freche Freunde Organic Crispy Hearts - Banana & Strawberry

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder