Freche Freunde fruity & savoury snacks for children

Cheeky brand for children’s snacks

Are you looking for tasty snacks for little ones? Freche Freunde offers a colourful selection of child-friendly products to brighten your daily life.

Shop by category

Filter & sort

Price Age recommendation For whom? Product features Certificates & seals of approval
Filter

Freche Freunde: 22 items

Organic Breakfast Rings - Apple & Strawberry

Freche Freunde Organic Breakfast Rings -​ Apple & Strawberry, 125 g

  • 12 months &up
  • Child-friendly ingredients
  • Stir into milk or yoghurt for a delicious breakfast
CHF 3.00 (CHF 24.00 / kg)

Delivery by October 06

Organic Snack Bar - Banana, Red Grape & Aronia

Freche Freunde Organic Snack Bar -​ Banana, Red Grape & Aronia, 92 g

  • 1 year & up
  • No added sugar
  • Made with natural ingredients
CHF 2.90 (CHF 31.52 / kg)

Delivery by October 06

Freche Freunde Organic Chickpea Pretzels

Freche Freunde Organic Chickpea Pretzels, 75 g

  • 12 months & up
  • A practical snack
  • Not topped with coarse salt grains
CHF 1.90 (CHF 25.33 / kg)

Delivery by October 06

Freche Freunde Organic Crispy Thins - Banana & Pumpkin

Freche Freunde Organic Crispy Thins -​ Banana & Pumpkin, 84 g

  • 8 months & up
  • Light and airy, natural sweet taste
  • Ideal for small hands
CHF 3.00 (CHF 35.71 / kg)

Delivery by October 06

Organic Squeeze Pouch: Yoghurt, Banana, Strawberry, Apple & Raspberry

Freche Freunde Organic Squeeze Pouch: Yoghurt, Banana, Strawberry, Apple & Raspberry, 100 g

  • 6 months & up
  • No additives
  • Ideal for snack time
CHF 1.20 (CHF 12.00 / kg)

Delivery by October 06

Freche Freunde Organic Snack Bar - Banana & Cherry

Freche Freunde Organic Snack Bar -​ Banana & Cherry, 4 bars of 23 g each (92 g)

  • 1 year & up
  • Convenient size
  • High-quality ingredients
CHF 2.90 (CHF 31.52 / kg)

Delivery by October 06

Organic Squeeze Pouch - Apple, Strawberry, Blueberry & Raspberry Puree

Freche Freunde Organic Squeeze Pouch -​ Apple, Strawberry, Blueberry & Raspberry Puree, 100 g

  • 6 months & up
  • Natural fruity snack for children
  • With delicious berries
CHF 1.40 (CHF 14.00 / kg)

Delivery by October 06

Organic Muesli with Banana, Apple & Blueberry

Freche Freunde Organic Muesli with Banana, Apple & Blueberry, 220 g

  • 12 months &up
  • Easy to chew
  • Resealable bag
CHF 3.75 (CHF 17.05 / kg)

Delivery by October 06

Organic Crispy Hearts - Banana & Strawberry

Freche Freunde Organic Crispy Hearts -​ Banana & Strawberry, 30 g

  • 12 months & up
  • A fun vegan snack
  • With natural sugar from fruits
CHF 1.40 (CHF 46.67 / kg)

Delivery by October 06

Organic Snack Bar - Peach, Pear, Plum & Blackcurrant

Freche Freunde Organic Snack Bar -​ Peach, Pear, Plum & Blackcurrant, 92 g

  • 1 year & up
  • Made with natural ingredients
  • No added sugar
CHF 2.90 (CHF 31.52 / kg)

Delivery by October 06

Organic Squeeze Pouch - Apple, Strawberry and Raspberry with Semolina

Freche Freunde Organic Squeeze Pouch -​ Apple, Strawberry and Raspberry with Semolina, 100 g

  • 6 months & up
  • Creamy, smooth texture
  • No added sugar
CHF 1.20 (CHF 12.00 / kg)

Delivery by October 06

Organic Squeeze Pouch - Apple, Peach & Strawberry

Freche Freunde Organic Squeeze Pouch -​ Apple, Peach & Strawberry, 100 g

  • 6 months & up
  • Convenient packaging
  • Natural sweetness from fruit only
CHF 1.20 (CHF 12.00 / kg)

Delivery by October 06

Organic Squeeze Pouch -  Apple, Banana, Pineapple & Coconut Puree

Freche Freunde Organic Squeeze Pouch -​ Apple, Banana, Pineapple & Coconut Puree, 100 g

  • 6 months & up
  • Sweet combination of fruits
  • A practical snack for on the go
CHF 1.40 (CHF 14.00 / kg)

Delivery by October 06

Freche Freunde Organic Snack Bar - Apple & Carrot

Freche Freunde Organic Snack Bar -​ Apple & Carrot, 92 g

  • From 1 year old
  • For little hands
  • A variety of flavours
CHF 2.90 (CHF 31.52 / kg)

Delivery by October 06

Organic Squeeze Pouch - Banana, Strawberry with Oats & Quinoa

Freche Freunde Organic Squeeze Pouch -​ Banana, Strawberry with Oats & Quinoa, 100 g

  • 6 months & up
  • For home or on the go
  • Sweet taste from fruit only
CHF 1.30 (CHF 13.00 / kg)

Delivery by October 06

Organic Smoothie Chips - Banana, Apple, Strawberry with Yoghurt

Freche Freunde Organic Smoothie Chips -​ Banana, Apple, Strawberry with Yoghurt, 16 g

  • From the 12th month
  • Freeze-dried fruit
  • Natural organic ingredients
CHF 2.70 (CHF 168.75 / kg)

Not available at the moment

Organic Squeeze Pouch - Apple, Pear & Passion Fruit Puree

Freche Freunde Organic Squeeze Pouch -​ Apple, Pear & Passion Fruit Puree, 100 g

  • 6 months & up
  • Delicious fruit puree
  • Ideal for on the go
CHF 1.40 (CHF 14.00 / kg)

Delivery by October 06

Organic Squeeze Pouch - Banana, Apple, Strawberry & Raspberry Puree

Freche Freunde Organic Squeeze Pouch -​ Banana, Apple, Strawberry & Raspberry Puree, 100 g

  • 6 months & up
  • A delicious combination of fruits
  • Finely pureed
CHF 1.40 (CHF 14.00 / kg)

Delivery by October 06

Organic Squeeze Pouch - Apple, Mango & Peach Puree

Freche Freunde Organic Squeeze Pouch -​ Apple, Mango & Peach Puree, 100 g

  • 6 months & up
  • Naturally sweet taste
  • No added flavours
CHF 1.40 (CHF 14.00 / kg)

Delivery by October 06

Freche Freunde Organic Fruit Chips - 100% Mango

Freche Freunde Organic Fruit Chips -​ 100% Mango, 14 g

  • 12 months & up
  • Natural fruit snack
  • No added colours or preservatives
CHF 2.80 (CHF 200.00 / kg)

Delivery by October 06

Freche Freunde Baby Biscuits - Beetroot & Parsnip

Freche Freunde Baby Biscuits -​ Beetroot & Parsnip, 30 g

  • 8 months & up
  • Mild, subtly sweet flavour
  • No added salt or sugar
CHF 1.20 (CHF 40.00 / kg)

Delivery by October 06

Organic Fruity Oat Bar - Strawberry 6 x 30 g

Freche Freunde Organic Fruity Oat Bar -​ Strawberry 6 x 30 g, 180 g

  • 12 months & up
  • Vegan
  • Free from additives
CHF 3.50 (CHF 19.44 / kg)

Delivery by October 06