HiPP Baby Soft Nourishing Cream Sensitive , 75 ml

Mild formula with organic almond oil

CHF 2.95

(CHF 39.33 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 75 ml

Only 6 items in stock

Delivery by Tuesday, 06 October if you order by Wednesday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For sensitive skin
  • Also ideal for newborns
  • For the body & face

Frequently bought together with HiPP Baby Soft Diaper Cream - Sensitive , 75 ml

HiPP Baby Soft Nourishing Cream Sensitive , 75 ml CHF 2.95 (CHF 39.33 / l)
HiPP Baby Soft Diaper Cream - Sensitive , 75 ml CHF 4.40 (CHF 58.67 / l)
Total price: CHF 7.35
Description

Baby's sensitive skin deserves particularly gentle and mild care. The Baby Soft Nourishing Cream Sensitive by HiPP is also suitable for newborns. With its mild formula enriched with organic almond oil and panthenol, it cares for both your child's body and face.

Item no.: XPI-MM-DA90208
Content: 75 ml
EAN: 4062300419414
Manufacturer No.: DA90208
Brand: HiPP
Product features: Paraben free, Free from microplastics, Free from mineral oil, Vegan
Skin type: Sensitive skin
Part of the body: Whole body, Face
Ingredients (INCI)

Aqua, Helianthus Annuus (Sunflower) Hybrid Oil, Coco Glycerides, Cetearylalcohol, Glycerin, Myristyl Myristate, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Panthenol, Sodium Carboxymethyl Beta-Glucan, Xanthan Gum, Cetearyl Glucoside, Myristyl Glucoside, Sodium Anisate, Behenylalkohol, Myristyl Alcohol, Phenoxyethanol, Parfum (Essential Oil)

Legal information
Manufacturer: HiPP GmbH & Co. Vertrieb KG, Georg-Hipp-Str. 7, 85276 , Pfaffenhofen (Ilm), Germany, www.hipp.at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for HiPP Baby Soft Nourishing Cream Sensitive

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder