Little Siberica BIO Baby Cream-Powder, 75 ml

Suitable for the sensitive diaper area

CHF 5.95

(CHF 79.33 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 75 ml

In stock

Delivery by Tuesday, 06 October if you order by Wednesday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For delicate baby skin
  • Nourishing properties
  • Can be used on irritated skin

Frequently bought together with Phitofilos Baby Rice Starch , 100 ml

Little Siberica BIO Baby Cream-Powder, 75 ml CHF 5.95 (CHF 79.33 / l)
Phitofilos Baby Rice Starch , 100 ml CHF 8.30 (CHF 83.00 / l)
Total price: CHF 14.25
Description

This cream is similar to baby powder. It protects the skin against harmful environmental influences and nourishes it after bathing. The formula contains shrubby cinquefoil, lavender and thyme extracts.

Application:

  • Apply a sufficient amount of cream to clean skin, distribute and massage until absorbed.
Item no.: XEC-NS-20850
Content: 75 ml
EAN: 4743318103440
Manufacturer No.: 20850
Brand: Little Siberica BIO
Product features: Vegan
Skin type: Sensitive skin
Certificates & seals of approval: ECOCERT - Cosmos Organic, Vegan Society
Ingredients (INCI)

Aqua, Distarch Phosphate, Melilotus Albus Extract[1], Glycerin, Dasiphora Fruticosa Water[1], Thymus Vulgaris (Thyme) Extract[1], Iris Sibirica Root Extract (WH)[1], Juniperus Sibirica Needle Extract (WH)[1], Hesperis Sibirica Flower/Leaf/Stem Extract (WH)[1], Lavandula Angustifolia Oil[1], Gellan Gum, Xanthan Gum, Benzyl Alcohol, Dehydroacetic Acid, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Citricacid

  1. from controlled organic cultivation

WH - wild harvest

Legal information
Manufacturer: Eurobio Lab OÜ, Leiva 5, 12618, Tallinn, Estonia, www.eurobiolab.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Little Siberica BIO Baby Cream-Powder

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder