MOGLi Naturkost GmbH organic & Demeter-certified snacks

For babies, children & the whole family

MOGLi offers natural, child friendly snacks made from the finest organic and Demeter ingredients. With a clear focus on sustainability and responsibility, the brand supports mindful eating in everyday family life.

Filter & sort

Price For whom? Product features Certificates & seals of approval Highlights
Filter

MOGLi: 1 - 30 of 37 items

MOGLi Organic Strawberry Hearts

MOGLi Organic Strawberry Hearts, 30 g

  • Vegan, with alternative sweetener
  • Light and airy, heart-shaped puffs
  • Without added flavourings
CHF 1.04 CHF 1.30 (CHF 34.67 / kg)

Delivery by October 06

MOGLi Muesli Biscuits with Cocoa

MOGLi Muesli Biscuits with Cocoa, 125 g

  • Sweetened with agave & dates
  • Mild sweet taste
  • Without added flavours
CHF 2.50 (CHF 20.00 / kg)

Delivery by October 06

MOGLi Organic Strawberry Strips

MOGLi Organic Strawberry Strips, 25 g

  • With Demeter apples & strawberries
  • Contains chia seeds
  • Free from lactose, gluten & added sugar
CHF 2.85 (CHF 114.00 / kg)

Delivery by October 06

MOGLi Organic Mini Cocoa Wafers

MOGLi Organic Mini Cocoa Wafers, 75 g

  • Sweetened with agave & no artificial flavours
  • Fine hazelnut-cocoa cream
  • Organic & perfect for sharing
CHF 2.60 (CHF 34.67 / kg)

Delivery by October 06

MOGLi Organic Raspberry Wafers

MOGLi Organic Raspberry Wafers, 15 g

  • With alternative sweetener & no artificial flavours
  • 2 crispy waffles to share
  • Fruity raspberry cream filling
CHF 0.65 (CHF 43.33 / kg)

Delivery by October 06

MOGLi Demeter Lemon Biscuits with Raspberry

MOGLi Demeter Lemon Biscuits with Raspberry, 125 g

  • Vegan recipe & sweetened with agave
  • Tangy lemon & sweet raspberry
  • Organic quality & few ingredients
CHF 2.50 (CHF 20.00 / kg)

Delivery by October 06

MOGLi Organic Kiwi Puree Pouch

MOGLi Organic Kiwi Puree Pouch, 100 g

  • With kiwi, mango & banana
  • Refined with oats
  • 100% organic, without added sugar
CHF 1.10 (CHF 11.00 / kg)

Delivery by October 06

Organic Raspberry Cream-Filled Wafer Pockets

MOGLi Organic Raspberry Cream-​Filled Wafer Pockets, 30 g

  • With almond butter
  • Gluten-free & does not contain palm fat
  • With alternative sweetener agave
CHF 1.55 (CHF 51.67 / kg)

Delivery by October 06

Organic Cream Filled Sandwich Biscuits - Hazelnut & Cocoa

MOGLi Organic Cream Filled Sandwich Biscuits -​ Hazelnut & Cocoa, 125 g

  • 100% natural & organic ingredients
  • Crunchy on the outside, deliciously creamy in the middle
  • With an alternative sweetener, no artificial flavours
CHF 2.60 (CHF 20.80 / kg)

Delivery by October 06

MOGLi Organic Coconut Biscuits

MOGLi Organic Coconut Biscuits, 125 g

  • Spelt, coconut & banana
  • Contains agave syrup & butter
  • No added sugar & artificial flavours
CHF 2.70 (CHF 21.60 / kg)

Delivery by October 06

MOGLi Organic Mango Strips

MOGLi Organic Mango Strips, 25 g

  • With Demeter apples & mangoes
  • Contains psyllium husk
  • No lactose, gluten or added sugar
CHF 2.85 (CHF 114.00 / kg)

Delivery by October 06

MOGLi Demeter Spelt Balls - Tomato & Carrot

MOGLi Demeter Spelt Balls -​ Tomato & Carrot, 40 g

  • Vegan
  • Made with sunflower oil
  • Free from palm fat & artificial flavours
CHF 1.65 (CHF 41.25 / kg)

Delivery by October 06

Organic Peach & Passion Fruit Puree Pouch

MOGLi Organic Peach & Passion Fruit Puree Pouch, 100 g

  • With peach & passion fruit juice
  • Fruity & mild in flavour
  • No added sugar & Demeter quality
CHF 1.10 (CHF 11.00 / kg)

Delivery by October 06

MOGLi Organic Peanut Flips with Chickpeas

MOGLi Organic Peanut Flips with Chickpeas, 30 g

  • Made from chickpeas & rice
  • Fluffy & crispy
  • Gluten-free & vegan
CHF 1.30 (CHF 43.33 / kg)

Delivery by October 06

MOGLi Organic Cocoa Wafer

MOGLi Organic Cocoa Wafer, 15 g

  • Cocoa cream filled wafers
  • Crunchy, creamy & mildly chocolaty
  • Sweetened with agave syrup
CHF 0.75 (CHF 50.00 / kg)

Delivery by October 06

MOGLi Organic Cocoa Banana Hearts

MOGLi Organic Cocoa Banana Hearts, 30 g

  • Vegan & sweetened with agave
  • With aromatic cocoa & fruity banana
  • With just a few, organic ingredients
CHF 1.30 (CHF 43.33 / kg)

Delivery by October 06

MOGLi Demeter Paprika Sticks with Tomato

MOGLi Demeter Paprika Sticks with Tomato, 75 g

  • Vegan & free from palm oil
  • With regional Demeter wheat
  • With just a few organic ingredients
CHF 1.95 (CHF 26.00 / kg)

Delivery by October 06

MOGLi Organic Wild Berry Bar

MOGLi Organic Wild Berry Bar, 25 g

  • Natural sweetness from fruit alone
  • With wild berries, apple & banana
  • Organic & with no added flavours
CHF 0.80 (CHF 32.00 / kg)

Delivery by October 06

Organic Blueberry Banana Fruit Puree Pouch

MOGLi Organic Blueberry Banana Fruit Puree Pouch, 100 g

  • 1 year & up
  • Blueberry, banana, raspberry & apple
  • Without artificial additives
CHF 1.10 (CHF 11.00 / kg)

Delivery by October 06

MOGLi Organic Mango Guava Fruit Puree Pouch

MOGLi Organic Mango Guava Fruit Puree Pouch, 100 g

  • 1 year & up
  • Mango, guava & banana
  • Without artificial additives
CHF 1.10 (CHF 11.00 / kg)

Delivery by October 06

MOGLi Organic Banana Cocoa Fruit Puree Pouch

MOGLi Organic Banana Cocoa Fruit Puree Pouch, 100 g

  • 1 year & up
  • Cocoa, banana & apple
  • Free from added sugar, gluten & lactose
CHF 1.10 (CHF 11.00 / kg)

Delivery by October 06

MOGLi Spelt Balls, Paprika

MOGLi Spelt Balls, Paprika, 40 g

  • Vegan
  • No added flavourings
  • Free from palm oil
CHF 1.35 (CHF 33.75 / kg)

Delivery by October 06

Organic Snack - Triangles with Hazelnut Cream Filling

MOGLi Organic Snack -​ Triangles with Hazelnut Cream Filling, 30 g

  • Crunchy & creamy
  • Sweetened with agave syrup
  • Gluten-free
CHF 1.55 (CHF 51.67 / kg)

Delivery by October 06

MOGLi Demeter Pizza Sticks

MOGLi Demeter Pizza Sticks, 75 g

  • Free from palm oil
  • With cheese & olive oil
  • Made with fine wheat
CHF 2.20 (CHF 29.33 / kg)

Delivery by October 06

MOGLi Demeter Spelt Pretzels

MOGLi Demeter Spelt Pretzels, 50 g

  • 7 ingredients
  • Lactose-free
  • Without coarse salt topping
CHF 1.65 (CHF 33.00 / kg)

Delivery by October 06

MOGLi Organic Cherry - Puree Pouch

MOGLi Organic Cherry -​ Puree Pouch, 100 g

  • Cherry, plum, apple & banana
  • Refined with wholegrain oats
  • No added sugar & vegan
CHF 1.10 (CHF 11.00 / kg)

Delivery by October 06

MOGLi Organic Cocoa Bar with Banana

MOGLi Organic Cocoa Bar with Banana, 25 g

  • 100% natural ingredients & honey
  • With fine cocoa & sweet banana
  • Organic & no artificial flavours
CHF 0.80 (CHF 32.00 / kg)

Delivery by October 06

MOGLi Organic Muesli Bar

MOGLi Organic Muesli Bar, 25 g

  • With cereals, hazelnuts & sesame
  • Sweetened with honey
  • Free from artificial sweeteners & lactose
CHF 0.80 (CHF 32.00 / kg)

Delivery by October 06

MOGLi Organic Butter Biscuits

MOGLi Organic Butter Biscuits, 125 g

  • Wheat, butter & vanilla
  • Sweetened with pure agave syrup
  • No artificial additives
CHF 2.70 (CHF 21.60 / kg)

Delivery by October 06

Organic Raspberry Rhubarb Fruit Puree Pouch

MOGLi Organic Raspberry Rhubarb Fruit Puree Pouch, 100 g

  • From the 1st year
  • Banana, rhubarb & raspberry
  • Without artificial additives
CHF 1.10 (CHF 11.00 / kg)

Delivery by October 06