Our Current New Arrivals

We are constantly on the lookout for the best and most practical innovations to make your family's everyday life that little bit easier. Discover our newly curated products - from trendy educational toys to clever baby equipment and gentle care products.

Filter & sort

Price Brand Age from For whom? Material Product features Certificates & seals of approval Characters and licences Language Highlights
Filter

New Arrivals: 1 - 30 of 115 items

Maxi Super Pads

Maxi Super Pads, 12 pieces

  • 97% plant-based
  • Individual paper packaging
  • Secure fit even without wings
CHF 2.65 CHF 3.30 (CHF 0.22 / pc)

Delivery by October 15

bodyotics Pelvic Floor Exercise Aids - Set of 6

bodyotics Pelvic Floor Exercise Aids -​ Set of 6, 6 pieces

  • Made from medical-grade silicone
  • 6 sizes: 50g - 130g
  • Hypoallergenic & BPA-free
CHF 79.50 (CHF 13.25 / pc)

Free delivery by October 07

Create N Colour Dinosaurs - Raptor + Stegosaurus

Create N Colour Dinosaurs -​ Raptor + Stegosaurus

  • Suitable for children aged 3 years & up
  • Made from wood for crafting & painting
  • Reusable for endless fun
CHF 11.32 CHF 14.15

Delivery by October 07

Audio Figure - Sing Kinderlieder - Timmy Traktor & Seine Freunde - Ferien auf dem Bauernhof (IN GERMAN)

tonies Audio Figure -​ Sing Kinderlieder -​ Timmy Traktor & Seine Freunde -​ Ferien auf dem Bauernhof (IN GERMAN)

  • Suitable for children aged 1 year and up
  • 20 brand new farm songs
  • Playing time: approx. 60 minutes
CHF 20.00

Delivery by October 07

tonies Rucksack

tonies Rucksack, Sea green

  • Suitable for children aged 3 years and up
  • Size: 23.5 x 27 x 13 cm
  • Includes Mini Creative-Tonie
CHF 49.50

Delivery by October 07

tonies Rainbow Standing Shelf

tonies Rainbow Standing Shelf

  • Playful organisation
  • Space for 40 Tonies and box
  • With magnetic strips
CHF 39.50

Delivery by October 07

Mamuko Organic Fuit Tea

Mamuko Organic Fuit Tea, 20 Tea bags (30 g)

  • Age: 6 months +
  • With apple and hibiscus flowers
  • Made from certified organic ingredients
CHF 3.30 (CHF 110.00 / kg)

Delivery by October 07

tonies Freestanding Shelf - House

tonies Freestanding Shelf -​ House

  • Fun and organised storage
  • Space for 40 Tonies and the box
  • With magnetic strips
CHF 39.50

Delivery by October 07

Safe to Flush Moisture Tissues

Safe to Flush Moisture Tissues, 30 pieces

  • Made from 100 % real paper
  • Safe to flush down the toilet
  • Biodegradable in water
CHF 2.70 (CHF 0.09 / pc)

Delivery by October 15

My First Tonies - Bauernhof Set (IN GERMAN)

tonies My First Tonies -​ Bauernhof Set (IN GERMAN)

  • Suitable for children aged 1 year and up
  • For listening, learning and joining in
  • Running time: approx. 36 minutes
CHF 42.50

Delivery by October 07

bodyotics Pelvic Floor Exercise Aids, Set of 2

bodyotics Pelvic Floor Exercise Aids, Set of 2

  • 2 sizes - 65 g & 95 g
  • Made from medical-grade silicone
  • Hypoallergenic & BPA-free
CHF 40.50

Delivery by October 07

Mamuko Organic Happy Tummy Tea

Mamuko Organic Happy Tummy Tea, 20 Tea bags (30 g)

  • Age: 9 months +
  • 100% organic
  • With chamomile, caraway and fennel
CHF 3.30 (CHF 110.00 / kg)

Delivery by October 07

Mamuko Organic Chamomile Tea

Mamuko Organic Chamomile Tea, 20 Tea bags (30 g)

  • Age: 6 months +
  • 100% organic camomile flowers
  • Made in the EU
CHF 3.30 (CHF 110.00 / kg)

Delivery by October 07

Ultra Thin Panty Liners

Ultra Thin Panty Liners, 22 pieces

  • Leak-proof starch-based backing
  • Reliable grip without slipping
  • Conveniently individually packaged
CHF 3.75 (CHF 0.17 / pc)

Delivery by October 07

Ultra Extra Super Pads

Ultra Extra Super Pads, 10 pieces

  • Double core made from eco-friendly cellulose
  • Non-slip grip thanks to wings
  • Individual packaging made from plant starch
CHF 3.40 (CHF 0.34 / pc)

Delivery by October 07

Ultra Extra Regular Pads

Ultra Extra Regular Pads, 12 pieces

  • With handy wings
  • Fragrance-free
  • Individual packaging made from plant starch
CHF 3.40 (CHF 0.28 / pc)

Delivery by October 07

Ultra Extra Long Pads

Ultra Extra Long Pads, 8 pieces

  • Comfortable length for heavy days
  • 95% plant-based
  • BPA-free adhesive for a secure fit
CHF 3.40 (CHF 0.43 / pc)

Delivery by October 07

Super Plus Tampons

Super Plus Tampons, 20 pieces

  • Absorbency: 12 - 15 g
  • Reliable protection
  • Chlorine-free & fragrance-free
CHF 5.05 (CHF 0.25 / pc)

Delivery by October 07

Super Tampons

Super Tampons, 20 pieces

  • Absorbency: 9 - 12 g
  • Fragrance-free & bleach-free
  • No artificial additives
CHF 4.75 (CHF 0.24 / pc)

Delivery by October 07

Thong Panty Liners

Thong Panty Liners, 30 pieces

  • Slim fit for thongs & tangas
  • Flexible support thanks to special shape
  • Compostable material
CHF 2.90 (CHF 0.10 / pc)

Delivery by October 07

Mini Panty Liners

Mini Panty Liners, 30 pieces

  • Small size with a straight cut
  • Core made from absorbent eco-cellulose
  • BPA-free adhesive
CHF 2.90 (CHF 0.10 / pc)

Delivery by October 07

Mild Hair & Body Wash Black Oat Chamomile

Yukies Mild Hair & Body Wash Black Oat Chamomile, 150 ml

  • For sensitive skin & hair
  • For children & adults
  • Preserves the skin’s protective barrier
CHF 16.11 CHF 20.00 (CHF 107.40 / l)

Delivery by October 19

Regular Panty Liners

Regular Panty Liners, 18 pieces

  • Wonderfully soft
  • Made from 94% plant-based materials
  • Completely plastic-free & vegan
CHF 3.00 (CHF 0.17 / pc)

Delivery by October 07

Curved Panty Liners

Curved Panty Liners, 30 pieces

  • Ergonomically curved shape
  • Held in place with BPA-free adhesive
  • Breathable material
CHF 3.00 (CHF 0.10 / pc)

Delivery by October 07

Regular Tampons

Regular Tampons, 20 pieces

  • Absorbency: 6 - 9 g
  • Fragrance-free & bleach-free
  • No artificial additives
CHF 5.05 (CHF 0.25 / pc)

Delivery by October 07

Intimate Wipes

Intimate Wipes, 12 pieces

  • Also suitable for sensitive skin
  • No drying alcohol additives
  • Packaging made from BPA-free plastic
CHF 2.90 (CHF 0.24 / pc)

Delivery by October 07

Organic Baby Wipes

Organic Baby Wipes, 50 pieces

  • Biodegradable & compostable
  • With nourishing organic plant oils
  • Free from alcohol & microplastics
CHF 5.55 (CHF 0.11 / pc)

Delivery by October 07

tonies Mini Shelf - Mountain

tonies Mini Shelf -​ Mountain

  • Playful organisation
  • Colourful design
  • Space for up to 25 Tonies
CHF 28.50

Delivery by October 07

tonies Mini Shelf - Rainbow

tonies Mini Shelf -​ Rainbow

  • Playful organisation
  • Colourful design
  • Holds up to 25 Tonies
CHF 28.50

Delivery by October 07

Tonie - Cocomelon - Spiel und Spaß mit JJ (IN GERMAN)

tonies Tonie -​ Cocomelon -​ Spiel und Spaß mit JJ (IN GERMAN)

  • Suitable for children aged 1 year and up
  • For playing, singing and dancing
  • Play time: approx. 43 minutes
CHF 20.00

Delivery by October 07