Infant formula for your baby

Give your baby the best start in life with high-quality infant formula that is carefully tailored to the needs of your newborn.

Filter & sort

Price Brand Age recommendation For whom? Product features Certificates & seals of approval Consistency/form Highlights
Filter

Infant formula: 1 - 30 of 34 items

Infant Formula for Cow's Milk Protein Allergy - Allernova AR

Novalac Infant Formula for Cow's Milk Protein Allergy -​ Allernova AR, 400 g

  • 0 - 36 months
  • With many vitamins
  • Lactose-free formulation
CHF 19.06 CHF 24.00 (CHF 47.65 / kg)

Delivery by October 07

Infant Formula Based on Cow's Milk Pre, ready to drink

Humana Infant Formula Based on Cow's Milk Pre, ready to drink, 90 ml

  • From birth onwards
  • With DHA
  • Pre-mixed and easy to prepare
CHF 1.70 (CHF 18.89 / l)

Delivery by October 07

Organic Infant Formula Based on Goat's Milk PRE

Töpfer Organic Infant Formula Based on Goat's Milk PRE, 400 g

  • Suitable from birth onwards
  • With organic goat's milk from Allgäu
  • Contains only lactose as the main carbohydrate
CHF 15.15 (CHF 37.88 / kg)

Delivery by October 07

Infant Formula Based on Cow's Milk - Milumil Pre

Milupa Infant Formula Based on Cow's Milk -​ Milumil Pre, 800 g

  • From birth onwards
  • Also suitable as a supplement to breastfeeding
  • Free from palm oil
CHF 16.35 (CHF 20.44 / kg)

Delivery by October 07

Humana Infant Formula Based on Cow's Milk 1

Humana Infant Formula Based on Cow's Milk 1, 750 g

  • Suitable from birth
  • Lactose only
  • Contains DHA
CHF 15.65 (CHF 20.87 / kg)

Delivery by October 07

Organic Infant Formula Based on Cow's Milk 1

Töpfer Organic Infant Formula Based on Cow's Milk 1, 600 g

  • Suitable from birth onwards
  • As a sole food or supplement
  • With omega-3 & omega-6
CHF 14.10 (CHF 23.50 / kg)

Delivery by October 07

Beba PRE Infant Formula

Beba PRE Infant Formula, 800 g

  • From birth onwards
  • Based on cow's milk
  • With vegetable oils, free from palm oil
CHF 23.50 (CHF 29.38 / kg)

Delivery by October 07

Bebivita Infant Formula Based on Cow's Milk Pre

Bebivita Infant Formula Based on Cow's Milk Pre, 500 g

  • From birth onwards
  • With lactose & DHA
  • Suitable as a supplement to breast milk
CHF 8.90 (CHF 17.80 / kg)

Delivery by October 07

Organic Infant Formula Based on Cow's Milk PRE

Holle Organic Infant Formula Based on Cow's Milk PRE, 400 g

  • Suitable from birth
  • Milk from Germany
  • Suitable for supplemental feeding
CHF 10.00 (CHF 25.00 / kg)

Not available at the moment

Organic Infant Formula Based on Goat's Milk PRE

Holle Organic Infant Formula Based on Goat's Milk PRE, 400 g

  • Suitable from birth
  • With Demeter-certified milk
  • Free from palm oil
CHF 17.80 (CHF 44.50 / kg)

Delivery by October 07

Beba supreme PRE Infant Formula

Beba supreme PRE Infant Formula, 800 g

  • From birth onwards
  • Premium cow's milk-based formula
  • Lactose as a carbohydrate source
CHF 35.50 (CHF 44.38 / kg)

Delivery by October 07

Organic Infant Formula Based on Cow's Milk 1 A2

Holle Organic Infant Formula Based on Cow's Milk 1 A2, 400 g

  • Suitable from birth onwards
  • Gluten-free
  • Unsweetened
CHF 11.10 (CHF 27.75 / kg)

Delivery by October 07

Hydrolysed Infant Formula Based on Cow's Milk HA PRE

Töpfer Hydrolysed Infant Formula Based on Cow's Milk HA PRE, 600 g

  • Suitable from birth
  • Contains broken-down protein
  • Suitable as breast milk supplement
CHF 17.20 (CHF 28.67 / kg)

Delivery by October 07

Beba expert HA PRE Infant Formula

Beba expert HA PRE Infant Formula, 550 g

  • From birth onwards
  • As sole nutrition & to supplement breast milk
  • With hydrolysed protein
CHF 20.00 (CHF 36.36 / kg)

Delivery by October 07

Organic Infant Formula Based on Goat's Milk 1

Holle Organic Infant Formula Based on Goat's Milk 1, 400 g

  • Suitable from birth
  • With organic goat's milk
  • Suitable for supplemental feeding
CHF 17.80 (CHF 44.50 / kg)

Delivery by October 07

Infant Formula Based on Soy Protein Isolate SL Expert

Humana Infant Formula Based on Soy Protein Isolate SL Expert, 600 g

  • From birth onwards
  • Based on soy protein
  • Carefully formulated
CHF 15.15 (CHF 25.25 / kg)

Delivery by October 07

Organic Infant Formula Based on Goat's Milk 1

Töpfer Organic Infant Formula Based on Goat's Milk 1, 400 g

  • Suitable from birth onwards
  • Pleasant, mild taste
  • Free from palm oil
CHF 15.15 (CHF 37.88 / kg)

Delivery by October 07

Infant Formula Based on Cow's Milk - Milumil 1

Milupa Infant Formula Based on Cow's Milk -​ Milumil 1, 800 g

  • From birth onwards
  • Free from starch and palm oil
  • Supplementary or complete food
CHF 15.15 (CHF 18.94 / kg)

Delivery by October 07

Hydrolysed Infant Formula Based on Cow's Milk Pre HA

Bebivita Hydrolysed Infant Formula Based on Cow's Milk Pre HA, 500 g

  • Suitable from birth
  • Highly broken down protein
  • Lactose as a carbohydrate
CHF 12.15 (CHF 24.30 / kg)

Delivery by October 07

Infant Formula for Cow's Milk Protein Allergy - Aminova

Novalac Infant Formula for Cow's Milk Protein Allergy -​ Aminova, 400 g

  • 0 - 36 months
  • With free amino acids
  • Lactose-free formulation
CHF 50.50 (CHF 126.25 / kg)

Delivery by October 07

Novalac Infant Formula Based on Cow's Milk IT

Novalac Infant Formula Based on Cow's Milk IT, 400 g

  • 0 - 36 months
  • Increased lactose content
  • With important nutrients
CHF 18.25 (CHF 45.63 / kg)

Delivery by October 07

Novalac Infant Formula Based on Cow's Milk PRE

Novalac Infant Formula Based on Cow's Milk PRE, 400 g

  • 0 - 6 months
  • High lactose content
  • With omega fatty acids
CHF 14.75 (CHF 36.88 / kg)

Delivery by October 07

Novalac Infant Formula Based on Cow's Milk 1

Novalac Infant Formula Based on Cow's Milk 1, 800 g

  • 0 - 6 months
  • With amino acids
  • With omega fatty acids
CHF 22.00 (CHF 27.50 / kg)

Delivery by October 07

Organic Infant Formula Based on Cow's Milk PRE

Töpfer Organic Infant Formula Based on Cow's Milk PRE, 600 g

  • From birth onwards
  • With organic milk from Allgäu
  • Proven Probifido® bacteria
CHF 11.28 CHF 14.10 (CHF 18.80 / kg)

Delivery by October 21

Novalac Premium Gold 1

Novalac Premium Gold 1, 800 g

  • From birth onwards
  • Contains GOS & lactic acid culture
  • With nucleotides, DHA & ARA
CHF 26.50 (CHF 33.13 / kg)

Delivery by October 12

Beba Infant Formula 1

Beba Infant Formula 1, 800 g

  • From birth onwards
  • Based on cow's milk
  • Lactose is the only source of carbohydrates
CHF 23.50 (CHF 29.38 / kg)

Delivery by October 13

Humana Infant Formula Based on Cow's Milk Pre

Humana Infant Formula Based on Cow's Milk Pre, 750 g

  • From birth onwards
  • Lactose only
  • Contains DHA
CHF 15.65 (CHF 20.87 / kg)

Delivery by October 15

Pure Goat Organic PRE Infant Formula

Pure Goat Organic PRE Infant Formula, 400 g

  • From birth
  • With vitamins
  • Non-GMO and free from palm oil
CHF 17.15 (CHF 42.88 / kg)

Delivery by October 07

Holle Organic Infant Formula PRE/1

Holle Organic Infant Formula PRE/1, 200 ml

  • From birth
  • Ready to feed, cold or warm
  • Compatible with size 1 teats
CHF 2.30 (CHF 11.50 / l)

Delivery by October 07

Organic Infant Formula Based on Cow's Milk PRE - Ready to Drink

Töpfer Organic Infant Formula Based on Cow's Milk PRE -​ Ready to Drink, 200 ml

  • Suitable from birth onwards
  • Ready-to-drink
  • Contains lactose
CHF 2.50 (CHF 12.50 / l)

Delivery by October 21