Snacks for toddlers

Discover child-friendly snacks that taste great and make little breaks more enjoyable. Whether fruit sticks, bars or crunchy bites, you will find practical options for when you are out and about.

Filter & sort

Price Brand Age from For whom? Product features Certificates & seals of approval Highlights
Filter

Snacks: 1 - 30 of 100 items

MOGLi Organic Strawberry Hearts

MOGLi Organic Strawberry Hearts, 30 g

  • Vegan, with alternative sweetener
  • Light and airy, heart-shaped puffs
  • Without added flavourings
CHF 1.04 CHF 1.30 (CHF 34.67 / kg)

Delivery by October 06

Holle Baby Water

Holle Baby Water, 500 ml

  • Suitable from birth onwards
  • Ready to use, no boiling required
  • Balanced mineral content & low in sodium
CHF 1.05 (CHF 2.10 / l)

Delivery by October 06

MOGLi Muesli Biscuits with Cocoa

MOGLi Muesli Biscuits with Cocoa, 125 g

  • Sweetened with agave & dates
  • Mild sweet taste
  • Without added flavours
CHF 2.50 (CHF 20.00 / kg)

Delivery by October 06

Holle Organic 1-2-3 Pretzel Snack

Holle Organic 1-​2-​3 Pretzel Snack, 80 g

  • For 3 years & up
  • Not topped with salt grains
  • Made from spelt
CHF 1.80 (CHF 22.50 / kg)

Not available at the moment

Organic Snack Bar - Raspberry, Banana & Spelt

FruchtBar Organic Snack Bar -​ Raspberry, Banana & Spelt, 4 x 23 g (92 g)

  • Age: 12 months & up
  • Natural sweet taste from fruit
  • Recyclable packaging
CHF 2.37 CHF 2.95 (CHF 25.76 / kg)

Delivery by October 06

Organic Fruit Mix, Freeze-Dried Organic Mixed Fruits

Holle Organic Fruit Mix, Freeze-​Dried Organic Mixed Fruits, 13 g

  • For 3 years & up
  • Sun-ripened fruit
  • No added sugar
CHF 2.00 (CHF 153.85 / kg)

Delivery by October 06

Holle Organic Minis Banana Orange Bars

Holle Organic Minis Banana Orange Bars, 100 g

  • For children 12 months old and older
  • Handy & practical size
  • Seperatly packaged
CHF 3.50 (CHF 35.00 / kg)

Delivery by October 06

FruchtBar Organic Baby Biscuits - Spelt & Apple

FruchtBar Organic Baby Biscuits -​ Spelt & Apple, 100 g

  • 8 months & up
  • Mild, fruity taste
  • No leavening agents
CHF 2.20 (CHF 22.00 / kg)

Delivery by October 06

Organic Snack Bar - Banana, Red Grape & Aronia

Freche Freunde Organic Snack Bar -​ Banana, Red Grape & Aronia, 92 g

  • 1 year & up
  • No added sugar
  • Made with natural ingredients
CHF 2.90 (CHF 31.52 / kg)

Delivery by October 06

MOGLi Organic Strawberry Strips

MOGLi Organic Strawberry Strips, 25 g

  • With Demeter apples & strawberries
  • Contains chia seeds
  • Free from lactose, gluten & added sugar
CHF 2.85 (CHF 114.00 / kg)

Delivery by October 06

MOGLi Organic Mini Cocoa Wafers

MOGLi Organic Mini Cocoa Wafers, 75 g

  • Sweetened with agave & no artificial flavours
  • Fine hazelnut-cocoa cream
  • Organic & perfect for sharing
CHF 2.60 (CHF 34.67 / kg)

Delivery by October 06

MOGLi Organic Raspberry Wafers

MOGLi Organic Raspberry Wafers, 15 g

  • With alternative sweetener & no artificial flavours
  • 2 crispy waffles to share
  • Fruity raspberry cream filling
CHF 0.65 (CHF 43.33 / kg)

Delivery by October 06

Holle Organic Crunch Snack - Oat & Raspberry

Holle Organic Crunch Snack -​ Oat & Raspberry, 30 g

  • 10th month onwards
  • Gluten-free
  • Vegan
CHF 1.40 (CHF 46.67 / kg)

Delivery by October 06

Alete bewusst Biscuits for Children

Alete bewusst Biscuits for Children, 180 g

  • 8+ months
  • No palm oil
  • Practical packaging
CHF 2.65 (CHF 14.72 / kg)

Delivery by October 06

MOGLi Demeter Lemon Biscuits with Raspberry

MOGLi Demeter Lemon Biscuits with Raspberry, 125 g

  • Vegan recipe & sweetened with agave
  • Tangy lemon & sweet raspberry
  • Organic quality & few ingredients
CHF 2.50 (CHF 20.00 / kg)

Delivery by October 06

Organic Raspberry Cream-Filled Wafer Pockets

MOGLi Organic Raspberry Cream-​Filled Wafer Pockets, 30 g

  • With almond butter
  • Gluten-free & does not contain palm fat
  • With alternative sweetener agave
CHF 1.55 (CHF 51.67 / kg)

Delivery by October 06

Organic Cream Filled Sandwich Biscuits - Hazelnut & Cocoa

MOGLi Organic Cream Filled Sandwich Biscuits -​ Hazelnut & Cocoa, 125 g

  • 100% natural & organic ingredients
  • Crunchy on the outside, deliciously creamy in the middle
  • With an alternative sweetener, no artificial flavours
CHF 2.60 (CHF 20.80 / kg)

Delivery by October 06

MOGLi Organic Coconut Biscuits

MOGLi Organic Coconut Biscuits, 125 g

  • Spelt, coconut & banana
  • Contains agave syrup & butter
  • No added sugar & artificial flavours
CHF 2.70 (CHF 21.60 / kg)

Delivery by October 06

Bebivita Fruit Snack Bars

Bebivita Fruit Snack Bars, Apple Banana (25 g)

  • For 12 months & up
  • Natural sweet taste from fruit
  • No added flavours
CHF 0.75 (CHF 30.00 / kg)

Delivery by October 06

Organic Fruit & Cereal Bar - Banana Raspberry Apple

Alete bewusst Organic Fruit & Cereal Bar -​ Banana Raspberry Apple, 25 g

  • 3+ years
  • No added sugar
  • No artificial flavours
CHF 0.85 (CHF 34.00 / kg)

Delivery by October 06

Organic Wundertraum Biscuits - Spelt with Apple & Blueberry

FruchtBar Organic Wundertraum Biscuits -​ Spelt with Apple & Blueberry, 100 g

  • 8 months & up
  • 100% natural ingredients
  • Biscuits in 5 shapes
CHF 2.50 (CHF 25.00 / kg)

Delivery by October 06

Organic Oat & Fruit Cereal Bar, Apple-Strawberry

Alnatura Organic Oat & Fruit Cereal Bar, Apple-​Strawberry, 138 g

  • Ages 1 year & up
  • Oats with apples & strawberries
  • Easy to chew with no added sugar
CHF 4.05 (CHF 29.35 / kg)

Delivery by October 06

Holle Organic Little Farm Cookies

Holle Organic Little Farm Cookies, 100 g

  • For babies 10 months & up
  • Cute animal shapes
  • With banana & rice syrup
CHF 2.90 (CHF 29.00 / kg)

Delivery by October 06

MOGLi Organic Mango Strips

MOGLi Organic Mango Strips, 25 g

  • With Demeter apples & mangoes
  • Contains psyllium husk
  • No lactose, gluten or added sugar
CHF 2.85 (CHF 114.00 / kg)

Delivery by October 06

MOGLi Demeter Spelt Balls - Tomato & Carrot

MOGLi Demeter Spelt Balls -​ Tomato & Carrot, 40 g

  • Vegan
  • Made with sunflower oil
  • Free from palm fat & artificial flavours
CHF 1.65 (CHF 41.25 / kg)

Delivery by October 06

Organic Crispy Pretzels - Corn and Carrot

FruchtBar Organic Crispy Pretzels -​ Corn and Carrot, 25 g

  • 6 months & up
  • Gluten-free
  • No added sugar* or salt
CHF 1.30 (CHF 52.00 / kg)

Delivery by October 06

Organic Multigrain Sticks - Maize, Spelt, Banana & Strawberry

FruchtBar Organic Multigrain Sticks -​ Maize, Spelt, Banana & Strawberry, 30 g

  • 8 months & up
  • Maize, spelt, millet & oats
  • Sweetened with fruit
CHF 1.60 (CHF 53.33 / kg)

Delivery by October 06

Bebivita Rice Cakes with Raspberry Yogurt

Bebivita Rice Cakes with Raspberry Yogurt, 30 g

  • For 8 months & up
  • Gluten-free
  • With vitamin B1
CHF 1.25 (CHF 41.67 / kg)

Delivery by October 06

OPI FRUTTA Organic banana "come fresca"

OPI FRUTTA Organic banana "come fresca", 22 g

  • Organic bananas from controlled cultivation
  • Mild sweet flavour
  • No added sugar or additives
CHF 2.40 (CHF 109.09 / kg)

Delivery by October 06

Freche Freunde Organic Chickpea Pretzels

Freche Freunde Organic Chickpea Pretzels, 75 g

  • 12 months & up
  • A practical snack
  • Not topped with coarse salt grains
CHF 1.90 (CHF 25.33 / kg)

Delivery by October 06