Penaten baby care

p>Penaten is a long established German baby care brand with over 115 years of history, known for its iconic diaper rash cream and a wide range of products for baby 's skin.

Filter & sort

Price Product features Skin type Hair type Consistency/form
Filter

Penaten Baby: 15 items

Penaten Baby Diaper Cream

Penaten Baby Diaper Cream , 200 ml

  • Protects the skin
  • Light texture
  • With zinc oxide
CHF 6.00 (CHF 30.00 / l)

Delivery by October 06

Penaten Baby Body Care Oil

Penaten Baby Body Care Oil , 500 ml

  • For sensitive skin
  • Moisturising
  • Ideal for baby massages
CHF 6.05 (CHF 12.10 / l)

Delivery by October 06

Penaten Baby Face & Body Care Cream

Penaten Baby Face & Body Care Cream , 100 ml

  • For delicate skin
  • Moisturising
  • Fast-absorbing
CHF 4.45 (CHF 44.50 / l)

Delivery by October 06

Penaten Baby Shampoo

Penaten Baby Shampoo, 400 ml

  • No-more-tears formula
  • Nourishes the hair
  • Easy to rinse
CHF 3.75 (CHF 9.38 / l)

Delivery by October 06

Penaten Baby Ultra-Sensitive Care Lotion

Penaten Baby Ultra-​Sensitive Care Lotion , 400 ml

  • For highly sensitive skin
  • Free from perfumes & dyes
  • Moisturising effects
CHF 6.05 (CHF 15.13 / l)

Delivery by October 06

Penaten Baby Ultra-Sensitive Bath & Shampoo

Penaten Baby Ultra-​Sensitive Bath & Shampoo, 400 ml

  • For highly sensitive skin
  • Ideal for newborns
  • Perfume-free formula
CHF 6.55 (CHF 16.38 / l)

Delivery by October 06

Little Helpers SOS Cream with Dexpanthenol

Penaten Baby Little Helpers SOS Cream with Dexpanthenol, 75 ml

  • For irritated baby skin
  • Suitable for the face
  • Moisturising
CHF 4.75 (CHF 63.33 / l)

Delivery by October 06

Penaten Baby Little Helpers Wind & Weather Cream

Penaten Baby Little Helpers Wind & Weather Cream , 75 ml

  • Protects sensitive skin
  • Prevents dryness
  • With calendula extract
CHF 4.65 (CHF 62.00 / l)

Delivery by October 06

Penaten Baby Body Bath & Shampoo

Penaten Baby Body Bath & Shampoo , 400 ml

  • Perfect for baby's skin
  • Does not dehydrate the skin
  • Tear-free formula
CHF 6.05 (CHF 15.13 / l)

Delivery by October 06

Penaten Baby Soap

Penaten Baby Soap , 90 g

  • Protects sensitive skin
  • Shields against dryness
  • Enriched with honey
CHF 2.10 (CHF 23.33 / kg)

Delivery by October 06

Penaten Baby Little Helper Good Night Bath

Penaten Baby Little Helper Good Night Bath , 400 ml

  • Ideal for babies & children
  • With NaturalCalm™ aroma
  • Very mild formula
CHF 5.95 (CHF 14.88 / l)

Delivery by October 06

Penaten Baby Ultra-Sensitive Face & Body Cream

Penaten Baby Ultra-​Sensitive Face & Body Cream, 100 ml

  • For highly sensitive skin
  • Moisturising properties
  • Protects & nourishes
CHF 4.80 (CHF 48.00 / l)

Delivery by October 06

Penaten Baby Body Lotion

Penaten Baby Body Lotion , 400 ml

  • Supports sensitive skin
  • Moisturising effects
  • Nourishes & protects
CHF 5.65 (CHF 14.13 / l)

Delivery by October 06

Penaten Baby Chamomile Bath

Penaten Baby Chamomile Bath , 750 ml

  • Ideal for children's skin
  • No-more-tears formula
  • With chamomile extract
CHF 5.75 (CHF 7.67 / l)

Delivery by October 06

Penaten Baby Body & Shower Wash

Penaten Baby Body & Shower Wash , 400 ml

  • Ideal for baby's skin
  • No-more-tears formula
  • 1/3 lotion content
CHF 4.65 (CHF 11.63 / l)

Delivery by October 06