Töpfer Babycare Body Wash Gel, 150 ml

Gentle cleanser for skin & hair with organic calendula and wheat bran

CHF 5.05

(CHF 33.67 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 150 ml

In stock from October 16

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Wednesday, 21 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For sensitive baby skin
  • Contains mild cleansing substances
  • Nourishing properties
  • Pleasantly foaming

Frequently bought together with Töpfer Babycare Diaper Rash Cream , 75 ml

Töpfer Babycare Body Wash Gel, 150 ml CHF 5.05 (CHF 33.67 / l)
Töpfer Babycare Diaper Rash Cream , 75 ml CHF 5.55 (CHF 74.00 / l)
Total price: CHF 10.60
Description

This vegan 2-in-1 Babycare Body Wash Gel offers ideal care for your child's delicate skin and fine hair. With a mild formula composed of organic wheat bran extract and organic calendula, it gently cleanses the skin and hair while preserving their natural moisture balance. The components are perfectly tailored to the special needs of children's sensitive skin and pamper your little one, too.

Item no.: XPI-TOE-6004410
Content: 150 ml
EAN: 4006303009555
Manufacturer No.: 6004410
Brand: Töpfer
Product features: 100% natural cosmetics, Silicone free, Free from synthetic fragrances, Free from microplastics, Free from perfume, Vegan
Skin type: Sensitive skin
Hair type: Fine hair
Certificates & seals of approval: ECOCERT - Cosmos Natural
Consistency/form: Lotion
Storage instructions: Store in a cool, dry and light protected place
Part of the body: Hair, Skin
Ingredients (INCI)

Aqua, Coco Glucoside, Glycerin, Xanthan Gum, Sodium Levulinate, Sodium Citrate, Triticum Vulgare (Wheat) Bran Extract[1], Calendula Officinalis Flower Extract[1], Rosmarinus Officinalis Leaf Extract[1], Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Glyceryl Oleate, Sodium Anisate, Citric Acid, Tocopherol (Vitamin E), Parfum, Hydrogenated Palm Glycerides Citrate, Lecithin, Ascorbyl Palmitate, Limonene[2], Citrus Aurantium Dulcis Peel Oil[2], Vanillin[2], Sodium Hydroxyde

  1. from controlled organic cultivation
  2. natural essential oils
Legal information
Manufacturer: Töpfer GmbH, Heisinger Straße 6, 87463, Dietmannsried, Germany, www.toepfer-babywelt.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Töpfer Babycare Body Wash Gel