Alete bewusst complementary food products

Alete bewusst natural baby food with a long tradition

Alete bewusst offers your child natural products, clean formulas and nutrition with tradition.

Shop by category

Filter & sort

Price Age recommendation For whom? Product features Certificates & seals of approval
Filter

Alete Bewusst: 1 - 30 of 38 items

Alete bewusst Milk & Cereal Meal Drink - Vanilla

Alete bewusst Milk & Cereal Meal Drink -​ Vanilla, 400 ml

  • 10+ months
  • 2 x 200 ml ready meals
  • 100% free from palm oil
CHF 2.95 (CHF 7.38 / l)

Delivery by October 07

Alete bewusst Milk & Cereal Drink - Cookies

Alete bewusst Milk & Cereal Drink -​ Cookies, 400 ml

  • 10+ months
  • No palm oil
  • With zinc, iodine, iron and calcium
CHF 2.95 (CHF 7.38 / l)

Delivery by October 15

Organic Baby Food Jar - Evening Porridge with Wholegrain Spelt Biscuit

Alete bewusst Organic Baby Food Jar -​ Evening Porridge with Wholegrain Spelt Biscuit, 190 g

  • 6 months & up
  • No added sugar
  • 100% palm oil-free
CHF 1.95 (CHF 10.26 / kg)

Delivery by October 07

Alete bewusst Biscuits for Children

Alete bewusst Biscuits for Children, 180 g

  • 8+ months
  • No palm oil
  • Practical packaging
CHF 2.65 (CHF 14.72 / kg)

Delivery by October 07

Organic Fruit & Cereal Bar - Banana Raspberry Apple

Alete bewusst Organic Fruit & Cereal Bar -​ Banana Raspberry Apple, 25 g

  • 3+ years
  • No added sugar
  • No artificial flavours
CHF 0.85 (CHF 34.00 / kg)

Delivery by October 07

Alete bewusst Organic Vegetable Lasagne

Alete bewusst Organic Vegetable Lasagne, 250 g

  • 1 year +
  • With chunks
  • Delicious vegetables
CHF 2.10 (CHF 8.40 / kg)

Delivery by October 07

Alete bewusst Organic Baby Food Jar - Baby Lasagne

Alete bewusst Organic Baby Food Jar -​ Baby Lasagne, 220 g

  • From the 8th month
  • With small pieces
  • Ideal as a midday meal
CHF 2.15 (CHF 9.77 / kg)

Delivery by October 07

Alete bewusst Milk & Cereal Meal Drink - Banana

Alete bewusst Milk & Cereal Meal Drink -​ Banana, 400 ml

  • 10+ months
  • 2 x 200 ml ready meals
  • Free from gluten and palm oil
CHF 2.95 (CHF 7.38 / l)

Delivery by October 07

Organic Baby Food Jar - Colourful Vegetables with Organic Chicken

Alete bewusst Organic Baby Food Jar -​ Colourful Vegetables with Organic Chicken, 250 g

  • 1+ year
  • No added salt & sugar*
  • With pieces
CHF 2.10 (CHF 8.40 / kg)

Delivery by October 07

Organic Baby Food Jar - Garden Vegetables with Orgainc Turkey

Alete bewusst Organic Baby Food Jar -​ Garden Vegetables with Orgainc Turkey, 250 g

  • 1+ year
  • Chunky consistency with pieces
  • With lovage & parsley
CHF 2.10 (CHF 8.40 / kg)

Delivery by October 07

Organic Baby Food Jar - Vegetables with Spaghetti and Organic Turkey

Alete bewusst Organic Baby Food Jar -​ Vegetables with Spaghetti and Organic Turkey, 250 g

  • 1+ year
  • No added salt or sugar*
  • With pieces
CHF 2.10 (CHF 8.40 / kg)

Delivery by October 07

Organic Pasta with Tomato and Cream Cheese Sauce

Alete bewusst Organic Pasta with Tomato and Cream Cheese Sauce, 250 g

  • For ages 1 year & up
  • Without added salt
  • With small pieces
CHF 2.10 (CHF 8.40 / kg)

Delivery by October 07

Organic Baby Food Jar - Macaroni in Broccoli Cream

Alete bewusst Organic Baby Food Jar -​ Macaroni in Broccoli Cream, 220 g

  • 8 months+
  • With small pieces & no added salt
  • Ideal as a meal at lunchtime
CHF 2.15 (CHF 9.77 / kg)

Delivery by October 07

Organic Fruit & Cereal Bar - Banana Apple

Alete bewusst Organic Fruit & Cereal Bar -​ Banana Apple, 25 g

  • 3+ years
  • With the natural sweet taste of fruit
  • No flavour enhancers
CHF 0.85 (CHF 34.00 / kg)

Delivery by October 07

Organic Baby Food Jar - Cream Vegetables with Macaroni

Alete bewusst Organic Baby Food Jar -​ Cream Vegetables with Macaroni, 250 g

  • 1+ year
  • No added salt & sugar*
  • Vegetarian recipe, chunky texture
CHF 2.10 (CHF 8.40 / kg)

Delivery by October 07

Organic Baby Food Jar - Pasta with Cream Vegetables and Organic Pork

Alete bewusst Organic Baby Food Jar -​ Pasta with Cream Vegetables and Organic Pork, 190 g

  • 6+ months
  • No colours or preservatives
  • Free from added sugar* & flavours
CHF 1.95 (CHF 10.26 / kg)

Delivery by October 07

Organic Obsties - Blueberry Banana with Yoghurt

Alete bewusst Organic Obsties -​ Blueberry Banana with Yoghurt, 20 g

  • 3+ years
  • A great snack between meals or on the go
  • Gently produced
CHF 3.05 (CHF 152.50 / kg)

Delivery by October 07

Organic Obsties - Strawberry Banana with Yoghurt

Alete bewusst Organic Obsties -​ Strawberry Banana with Yoghurt, 20 g

  • 3+ years
  • A delicious fruity snack
  • Gluten-free
CHF 3.05 (CHF 152.50 / kg)

Delivery by October 07

Alete bewusst Organic Spelt Biscuits

Alete bewusst Organic Spelt Biscuits, 125 g

  • 10 months+
  • Perfect as a snack between meals
  • Free from refined sugar & palm oil
CHF 2.65 (CHF 21.20 / kg)

Delivery by October 07

Alete bewusst Children's Biscuits - Chocolate

Alete bewusst Children's Biscuits -​ Chocolate, 180 g

  • 8 months#
  • Size & shapes suitable for small hands
  • 4 packs with 8 biscuits in each
CHF 2.65 (CHF 14.72 / kg)

Delivery by October 07

Organic Schnitties - Whole Grain & Red Fruit Waffles

Alete bewusst Organic Schnitties -​ Whole Grain & Red Fruit Waffles, 132 g

  • For ages 3 and up
  • Contains only naturally occurring sugar in fruit
  • Contents: 6 pieces
CHF 3.05 (CHF 23.11 / kg)

Delivery by October 07

Organic Baby Food Jar - Spelt Pasta Stars with Vegetables in Cheese Sauce

Alete bewusst Organic Baby Food Jar -​ Spelt Pasta Stars with Vegetables in Cheese Sauce, 220 g

  • 10+ months
  • A delicious meal for lunch
  • With small pieces
CHF 2.15 (CHF 9.77 / kg)

Delivery by October 07

Organic Baby Food Jar - Cream Carrots with Rice & Organic turkey

Alete bewusst Organic Baby Food Jar -​ Cream Carrots with Rice & Organic turkey, 220 g

  • 10+ months
  • Gluten-free
  • With small pieces
CHF 2.15 (CHF 9.77 / kg)

Delivery by October 07

Organic Baby Food Jar - Butter Vegetables with Potatoes and Organic Chicken

Alete bewusst Organic Baby Food Jar -​ Butter Vegetables with Potatoes and Organic Chicken, 190 g

  • 6+ months
  • No colours or preservatives
  • Free from added sugar* & flavours
CHF 1.95 (CHF 10.26 / kg)

Delivery by October 07

Evening Milk & Cereal Drink - Multi-Grain

Alete bewusst Evening Milk & Cereal Drink -​ Multi-​Grain, 400 ml

  • 10+ months
  • Practical meal in a drink
  • Suitable for on the go
CHF 2.95 (CHF 7.38 / l)

Delivery by October 15

Organic Schnitties - Whole Grain & Apple Waffles

Alete bewusst Organic Schnitties -​ Whole Grain & Apple Waffles, 132 g

  • For ages 3 years and up
  • Contains only naturally occurring sugar in fruits
  • Contains 6 pieces
CHF 3.05 (CHF 23.11 / kg)

Delivery by October 07

Alete bewusst Semolina Porridge with Vanilla

Alete bewusst Semolina Porridge with Vanilla, 400 g

  • 10+ months
  • 4 x 100 g ready-to-eat semolina porridge
  • Does not require refrigeration (heat-treated)
CHF 2.20 (CHF 5.50 / kg)

Delivery by October 07

Alete bewusst Semolina Porridge with Biscuits

Alete bewusst Semolina Porridge with Biscuits, 400 g

  • 10+ months
  • 4 x 100 g ready-to-eat semolina porridge
  • Does not require refrigeration (heat-treated)
CHF 2.20 (CHF 5.50 / kg)

Delivery by October 15

Milk & Cereal Meal Drink - Multigrain with Honey Flavour

Alete bewusst Milk & Cereal Meal Drink -​ Multigrain with Honey Flavour, 400 ml

  • 10+ months
  • 2 x 200 ml ready meals
  • 100% free from palm oil
CHF 2.95 (CHF 7.38 / l)

Delivery by October 15

Alete bewusst Strawberry Yoghurt Preparation

Alete bewusst Strawberry Yoghurt Preparation, 400 g

  • 10+ months
  • No need to refrigerate
  • With fruit puree
CHF 2.20 (CHF 5.50 / kg)

Delivery by October 15