Alete bewusst complementary foods & jars
Complementary food & jars: 18 items
Alete bewusst Organic Vegetable Lasagne, 250 g
- 1 year +
- With chunks
- Delicious vegetables
CHF 2.10 (CHF 8.40 / kg)
Delivery by October 07
Alete bewusst Organic Baby Food Jar - Baby Lasagne, 220 g
- From the 8th month
- With small pieces
- Ideal as a midday meal
CHF 2.15 (CHF 9.77 / kg)
Delivery by October 07
Alete bewusst Organic Baby Food Jar - Colourful Vegetables with Organic Chicken, 250 g
- 1+ year
- No added salt & sugar*
- With pieces
CHF 2.10 (CHF 8.40 / kg)
Delivery by October 07
Alete bewusst Organic Baby Food Jar - Garden Vegetables with Orgainc Turkey, 250 g
- 1+ year
- Chunky consistency with pieces
- With lovage & parsley
CHF 2.10 (CHF 8.40 / kg)
Delivery by October 07
Alete bewusst Organic Baby Food Jar - Vegetables with Spaghetti and Organic Turkey, 250 g
- 1+ year
- No added salt or sugar*
- With pieces
CHF 2.10 (CHF 8.40 / kg)
Delivery by October 07
Alete bewusst Organic Baby Food Jar - Macaroni in Broccoli Cream, 220 g
- 8 months+
- With small pieces & no added salt
- Ideal as a meal at lunchtime
CHF 2.15 (CHF 9.77 / kg)
Delivery by October 07
Alete bewusst Organic Baby Food Jar - Cream Vegetables with Macaroni, 250 g
- 1+ year
- No added salt & sugar*
- Vegetarian recipe, chunky texture
CHF 2.10 (CHF 8.40 / kg)
Delivery by October 07
Alete bewusst Organic Baby Food Jar - Pasta with Cream Vegetables and Organic Pork, 190 g
- 6+ months
- No colours or preservatives
- Free from added sugar* & flavours
CHF 1.95 (CHF 10.26 / kg)
Delivery by October 07
Alete bewusst Organic Baby Food Jar - Spelt Pasta Stars with Vegetables in Cheese Sauce, 220 g
- 10+ months
- A delicious meal for lunch
- With small pieces
CHF 2.15 (CHF 9.77 / kg)
Delivery by October 07
Alete bewusst Organic Baby Food Jar - Cream Carrots with Rice & Organic turkey, 220 g
- 10+ months
- Gluten-free
- With small pieces
CHF 2.15 (CHF 9.77 / kg)
Delivery by October 07
Alete bewusst Organic Baby Food Jar - Butter Vegetables with Potatoes and Organic Chicken, 190 g
- 6+ months
- No colours or preservatives
- Free from added sugar* & flavours
CHF 1.95 (CHF 10.26 / kg)
Delivery by October 07
Alete bewusst ORganic Baby Food Jar - Cereal with Banana-Cocoa, 190 g
- 8+ months
- No added sugar
- 100% palm oil free
CHF 1.95 (CHF 10.26 / kg)
Delivery by October 15
Alete bewusst Organic Baby Food Jar - Rice Milk Pudding with Vanilla-Cinnamon, 190 g
- 6+ months
- No added sugar
- 100% palm oil free
CHF 1.95 (CHF 10.26 / kg)
Sold out
Alete bewusst Organic Baby Food Jar - Spinach and Cheese Risotto, 250 g
- 1+ year
- No added sugar*
- With pieces
CHF 2.10 (CHF 8.40 / kg)
Not available at the moment
Alete bewusst Milk & Cereal Drink - Cocoa, 400 ml
- 10+ months
- With vitamins C & D, iron & zinc
- Free from palm oil
CHF 2.95 (CHF 7.38 / l)
Delivery by October 15
Alete bewusst Organic Baby Food Jar - Spaghetti Bolognese, 250 g
- 1+ year
- No added salt & sugar*
- With pieces
CHF 2.10 (CHF 8.40 / kg)
Delivery by October 07
Alete bewusst Apple-Mango with Spelt, 190 g
- 6+ months
- No added sugar*
- Coarsely ground spelt flakes
CHF 1.95 (CHF 10.26 / kg)
Not available at the moment
Alete bewusst Organic Baby Food Jar - Macaroni in Tomato Sauce with Organic Pork, 250 g
- 1+ year
- No added salt or sugar*
- With pieces
CHF 2.10 (CHF 8.40 / kg)
Not available at the moment
Magazine Articles:
Discover Babymondino:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
Secure payments
with SSL encryption technology