Alete bewusst Semolina Porridge with Biscuits, 400 g

A quick, delicious and convenient snack

CHF 2.20

(CHF 5.50 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 400 g

In stock from October 12

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 15 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • 10+ months
  • 4 x 100 g ready-to-eat semolina porridge
  • Does not require refrigeration (heat-treated)

Frequently bought together with Alete bewusst Milk & Cereal Meal Drink - Vanilla, 400 ml

Alete bewusst Semolina Porridge with Biscuits, 400 g CHF 2.20 (CHF 5.50 / kg)
Alete bewusst Milk & Cereal Meal Drink - Vanilla, 400 ml CHF 2.95 (CHF 7.38 / l)
Total price: CHF 5.15
Description

The perfect snack for your little one between meals and on the go - ready to eat, convenient and tasty. Just get a spoon and enjoy the Semolina Porridge with Biscuits by Alete!

General information:

  • Ready to eat. Can be stored without refrigeration. To serve, just open and enjoy by the spoonful.

Important information on consumption:

  • Please check that the packaging is undamaged before serving.
  • Do not store leftovers.
  • Pay attention to a varied and balanced diet and healthy lifestyle.
  • To protect your baby's teeth, clean them thoroughly, especially before going to bed.
Item no.: XPI-HMA-70879
Content: 400 g
EAN: 4251099609599
Manufacturer No.: 70879
Brand: Alete bewusst
Recommended age from (baby food): from 10 months
For whom?: Babies
Product features: Dye free, Preservative free
Storage instructions: Store in a cool, dry and light protected place
Ingredients

92 % Whole milk, 3,7 % Powdered cookies (Wheat flour, Sugar, Butter, Sweet whey powder, Vanilla flavour), 2,5 % Durum Wheat Semolina, Sugar, Modified starch, Thickening agent (Carob gum), Natural Aroma

Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 373 / 89 kJ / kcal
Fat 3,7 g
  from Saturated fatty acids 2,4 g
Carbohydrates 10 g
  from Sugar 6,3 g
Fibre 0,2 g
Protein 3,8 g
Salt 0,1 g
Sodium 40 mg
Legal information
Responsible food business operator: Humana Vertriebs GmbH, Flughafenallee 17, 28199 , Bremen, Germany, www.humana.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Alete bewusst Semolina Porridge with Biscuits

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder