Everything for diaper changes

Everything you need for stress-free diaper changing. Here you will find practical helpers for you and your baby.

Shop by category

Filter & sort

Price Brand Age from Material Product features Skin type Certificates & seals of approval Consistency/form Highlights
Filter

Diaper change: 1 - 30 of 101 items

HiPP Baby Soft Moist Toilet Paper

HiPP Baby Soft Moist Toilet Paper, 50 pieces

  • For sensitive skin
  • Ultra-sensitive & gentle
  • Fragrance-free & pH-neutral
CHF 2.00 (CHF 0.04 / pc)

Delivery by October 07

Pampers Aqua Soft Touch Baby Wipes

Pampers Aqua Soft Touch Baby Wipes, 1 x 10 (10 pieces)

  • Restores the pH value
  • Infused with 99% water
  • Without alcohol & perfume
CHF 0.76 CHF 0.95 (CHF 0.08 / pc)

Delivery by October 07

Pampers Premium Protection Diapers Size 4

Pampers Premium Protection Diapers Size 4 , 174 pieces

  • Particularly soft
  • DERMACOMFORT inner fleece
  • Body weight: 9-14 kg
CHF 61.51 CHF 77.00 (CHF 0.35 / pc)

Delivery by October 07

Weleda Calendula Nappy Change Cream

Weleda Calendula Nappy Change Cream, 75 ml

  • Ideal for sensitive skin
  • Suitable for use on the diaper area
  • Mild formula
CHF 6.54 CHF 8.20 (CHF 87.20 / l)

Delivery by October 07

Nattou Care SOFTY Changing Mat 70x50 taupe

Nattou Care SOFTY Changing Mat 70x50 taupe

  • Standard size: 70 x 50 cm
  • Raised edge
  • Water-repellent
CHF 71.00

Free delivery by October 07

HiPP Soft & Pur Wet Wipes

HiPP Soft & Pur Wet Wipes, 144 pieces

  • For dry, sensitive skin
  • Fragrance-free
  • Particularly gentle
CHF 5.95 (CHF 0.04 / pc)

Delivery by October 07

Baby Soft Ultra-Sensitive Wipes, 5-piece Value Pack

HiPP Baby Soft Ultra-​Sensitive Wipes, 5-​piece Value Pack , 240 pieces

  • Without perfume
  • Without essential oils
  • From the 1st day of life
CHF 6.55 (CHF 0.03 / pc)

Delivery by October 07

Pampers Premium Protection Diapers Size 1

Pampers Premium Protection Diapers Size 1 , 180 pieces

  • Particularly soft
  • 3-fold protection system
  • Body weight: 2-5 kg
CHF 57.00 (CHF 0.32 / pc)

Delivery by October 07

Pampers Premium Protection Diapers Size 2

Pampers Premium Protection Diapers Size 2, 240 pieces

  • Ultra-soft & comfortable
  • Up to 100% leakage protection
  • Body weight: 4-8 kg
CHF 76.50 (CHF 0.32 / pc)

Free delivery by October 07

Pampers Fresh Clean Baby Wipes

Pampers Fresh Clean Baby Wipes, 1.200 pieces

  • Very soft
  • Gently cleanses
  • Protects the skin
CHF 32.50 (CHF 0.03 / pc)

Delivery by October 07

Pampers Sensitive Baby Wipes

Pampers Sensitive Baby Wipes , 1.200 pieces

  • Without perfume, alcohol and dyes
  • With plant-based fibres
  • Dermatologically tested
CHF 32.50 (CHF 0.03 / pc)

Delivery by October 07

Penaten Baby Diaper Cream

Penaten Baby Diaper Cream , 200 ml

  • Protects the skin
  • Light texture
  • With zinc oxide
CHF 6.00 (CHF 30.00 / l)

Delivery by October 07

HiPP Baby Soft Diaper Cream - Sensitive

HiPP Baby Soft Diaper Cream -​ Sensitive , 75 ml

  • For sensitive baby skin
  • With zinc & panthenol
  • Without perfume
CHF 4.40 (CHF 58.67 / l)

Delivery by October 07

Nattou Care SOFTY Changing Mat 70x50 beige

Nattou Care SOFTY Changing Mat 70x50 beige

  • Standard size 70 × 50 cm
  • Raised edge
  • Water-repellent
CHF 71.00

Free delivery by October 07

Pampers Harmonie Diapers Size 1

Pampers Harmonie Diapers Size 1 , 180 pieces

  • With plant-based fibres
  • Up to 12 hours of dryness
  • Body weight: 2-5 kg
CHF 55.00 (CHF 0.31 / pc)

Delivery by October 07

Pampers Baby-Dry Pants Size 5

Pampers Baby-​Dry Pants Size 5 , 160 pieces

  • Up to 12 hours of all-round leakage protection
  • Easy on & off when standing
  • Body weight: 12-17 kg
CHF 86.50 (CHF 0.54 / pc)

Free delivery by October 07

Pampers Premium Protection Diapers Size 6

Pampers Premium Protection Diapers Size 6 , 144 pieces

  • Ultra-soft flexi wings
  • 3-fold protection system
  • Body weight: 13 kg +
CHF 84.50 (CHF 0.59 / pc)

Free delivery by October 07

Nattou Care DROPY Diaper Bin, beige

Nattou Care DROPY Diaper Bin, beige

  • Dimensions: 27 × 27 × 48.5 cm
  • Odour-proof closure system
  • Handy opening mechanism
CHF 50.50

Delivery by October 07

Pampers Harmonie Diapers Size 4

Pampers Harmonie Diapers Size 4 , 174 pieces

  • With plant-based fibres
  • Extremely absorbent core
  • Body weight: 9-14 kg
CHF 90.00 (CHF 0.52 / pc)

Free delivery by October 07

Pampers Premium Protection Diapers Size 3

Pampers Premium Protection Diapers Size 3 , 204 pieces

  • Particularly soft on baby's skin
  • 3-fold protection system
  • Body weight: 6-10 kg
CHF 75.00 (CHF 0.37 / pc)

Free delivery by October 07

Pampers Harmonie Diapers Size 5

Pampers Harmonie Diapers Size 5 , 152 pieces

  • With plant-based fibres
  • Without perfume & lotion
  • Body weight: 11 kg +
CHF 91.00 (CHF 0.60 / pc)

Free delivery by October 07

Pampers Harmonie Diapers Size 2

Pampers Harmonie Diapers Size 2 , 204 pieces

  • 50% natural fibre content
  • Excellent absorbency
  • Body weight: 4-8 kg
CHF 73.00 (CHF 0.36 / pc)

Free delivery by October 07

Provida Organics Organic Protective Ointment

Provida Organics Organic Protective Ointment, 250 ml

  • For rough & chapped skin
  • 100% natural
  • Smoothing properties
CHF 25.50 (CHF 102.00 / l)

Delivery by October 07

ATTITUDE baby leaves 99% Water Wipes

ATTITUDE baby leaves 99% Water Wipes, 72 pieces

  • Consists of 99 % pure water
  • Specially developed for sensitive skin
  • Practical individual removal of the wipes
CHF 5.70 (CHF 0.08 / pc)

Delivery by October 07

Organic Baby Wipes

Organic Baby Wipes, 50 pieces

  • Biodegradable & compostable
  • With nourishing organic plant oils
  • Free from alcohol & microplastics
CHF 5.55 (CHF 0.11 / pc)

Delivery by October 07

Nattou Care DROPY Diaper Bin, green

Nattou Care DROPY Diaper Bin, green

  • Dimensions: 27 × 27 × 48.5 cm
  • Easy to dispose of
  • Anti-odour closure system
CHF 50.50

Delivery by October 07

Little Swimmers Swimming Diapers, size 2-3

Huggies® Little Swimmers Swimming Diapers, size 2-​3, 12 pieces

  • No swelling
  • Easy to put on & take off
  • Body weight: 3-8 kg
CHF 6.19 CHF 6.50 (CHF 0.52 / pc)

Delivery by October 07

Vimse Pink/Teddy Training Pants, 2-Pack

Vimse Pink/Teddy Training Pants, 2-​Pack, L 9-​12kg

  • Made of organic cotton & PUL
  • Soft & comfortable
  • With a practical elastic band
CHF 43.50

Delivery by October 07

alviana Naturkosmetik Baby Wet Wipes - Sensitive

alviana Naturkosmetik Baby Wet Wipes -​ Sensitive , 48 pieces

  • For sensitive skin
  • With botanical cleansing substances
  • Made of compostable cellulose fibres
CHF 3.20 (CHF 0.07 / pc)

Delivery by October 07

Pampers Baby-Dry Diapers Size 5

Pampers Baby-​Dry Diapers Size 5, 174 pieces

  • Up to 100% leakage protection
  • Optimal fit
  • Body weight: 11-16 kg
CHF 85.50 (CHF 0.49 / pc)

Free delivery by October 07