Toothpaste & mouthwash for children

Discover child-friendly toothpaste and mouthwash that clean teeth gently and help create a bright smile, ideal for little explorers.

Filter & sort

Price Brand Age from For whom? Product features Certificates & seals of approval Fluoride content Highlights
Filter

Toothpaste & mouthwash: 1 - 30 of 38 items

Weleda Junior Toothpaste

Weleda Junior Toothpaste , 50 ml

  • From 6 years
  • With 1450 ppm fluoride
  • Effective cleaning & protection
CHF 3.60 CHF 4.50 (CHF 72.00 / l)

Delivery by October 07

Denttabs Fluoride-free Strawberry Toothpaste Tabs

Denttabs Fluoride-​free Strawberry Toothpaste Tabs, 125 pieces

  • Polishes the teeth gently
  • Mild flavour
  • Age: 3 years +
CHF 4.85 CHF 6.05 (CHF 0.04 / pc)

Delivery by October 07

elmex Children's Toothpaste (2-6 years)

elmex Children's Toothpaste (2-​6 years), 50 ml

  • With amine fluoride
  • Strengthens the teeth
  • Mineralises the tooth enamel
CHF 4.80 (CHF 96.00 / l)

Delivery by October 07

lavera KIDS Toothpaste

lavera KIDS Toothpaste, 75 ml

  • Removes plaque
  • Without fluoride
  • Delicate fruity taste
CHF 3.30 (CHF 44.00 / l)

Delivery by October 07

happybrush SuperKids Toothpaste

happybrush SuperKids Toothpaste, 75 ml

  • Age: 2 years +
  • With chewing gum & mint flavour
  • Fluoride content: 1000ppm
CHF 2.82 CHF 2.95 (CHF 37.60 / l)

Delivery by October 07

Jack N' Jill Natural Toothpaste

Jack N' Jill Natural Toothpaste, blueberry (50 g)

  • Free from fluoride & sugar
  • Very mild
  • Suitable for kids & adults
CHF 6.60 (CHF 132.00 / kg)

Delivery by October 07

Weleda Gel Toothpaste for Children

Weleda Gel Toothpaste for Children, 50 ml

  • Developed specially for children
  • Cleans thoroughly
  • Thorough cleansing effect & gentle
CHF 4.65 (CHF 93.00 / l)

Delivery by October 07

denural® KIDS Fluoride-free Toothpaste for Milk Teeth

happybrush denural® KIDS Fluoride-​free Toothpaste for Milk Teeth, 75 ml

  • For children from 0-6 years
  • All-round protection & remineralisation
  • With bubblegum flavour
CHF 2.95 (CHF 39.33 / l)

Delivery by October 07

Sensitive & Whitening Tooth Powder - Orange & Mandarin

Dentafari Sensitive & Whitening Tooth Powder -​ Orange & Mandarin, 50 g

  • Fruity flavour
  • Natural & mild
  • Gentle yet effective
CHF 14.05 (CHF 281.00 / kg)

Delivery by October 07

LOGONA Kids Happy Berry Toothpaste

LOGONA Kids Happy Berry Toothpaste , 75 ml

  • Fluoride-free
  • Age: 0 years +
  • With a child-friendly flavour
CHF 3.00 (CHF 40.00 / l)

Delivery by October 07

geoKIDS Strawberry & Hydroxyapatite Fluoride Toothpaste

Georganics geoKIDS Strawberry & Hydroxyapatite Fluoride Toothpaste, 75 ml

  • From the first tooth onwards
  • Fluoride content: 1350 ppm
  • Particularly gentle & mild
CHF 5.55 (CHF 74.00 / l)

Delivery by October 07

LOGONA Junior Cool Mint Toothpaste

LOGONA Junior Cool Mint Toothpaste, 75 ml

  • Gentle cleansing & freshness
  • Age: 6 years +
  • With fluoride
CHF 3.00 (CHF 40.00 / l)

Delivery by October 07

LOGONA Kids Funny Orange Toothpaste

LOGONA Kids Funny Orange Toothpaste, 75 ml

  • Without fluoride
  • Age: 0 years +
  • Child-friendly, fruity flavour
CHF 3.00 (CHF 40.00 / l)

Delivery by October 07

elmex Junior Toothpaste

elmex Junior Toothpaste, 75 ml

  • With amine fluoride
  • Effective cavity protection
  • For children aged 6-12
CHF 5.45 (CHF 72.67 / l)

Delivery by October 07

Planet Kid Mild Toothpaste with Fluoride & Calcium

Planet Kid Mild Toothpaste with Fluoride & Calcium, 50 ml

  • With fluorine & calcium
  • Strengthens the dental enamel
  • Protects teeth & gums
CHF 4.35 (CHF 87.00 / l)

Delivery by October 07

Jack N' Jill Teething Gel

Jack N' Jill Teething Gel, 15 g

  • Contains chamomile & calendula
  • Suitable from 4 months
  • Vegan
CHF 10.05 (CHF 670.00 / kg)

Delivery by October 07

Jack N' Jill Baby Gum & Tooth Wipes

Jack N' Jill Baby Gum & Tooth Wipes

  • Gentle & safe to use
  • Practical & hygienically packaged
  • Suitable for little ones
CHF 8.05

Delivery by October 13

Strawberry Toothpaste Tablets with Fluoride

Denttabs Strawberry Toothpaste Tablets with Fluoride, 125 pieces

  • Gently polishes the teeth
  • Mild fruity flavour
  • Age: 3 years +
CHF 6.05 (CHF 0.05 / pc)

Delivery by October 07

elmex Junior Mouth Rinse

elmex Junior Mouth Rinse, 400 ml

  • For children from 6-12 years
  • Also for those with braces
  • Protects with amine fluoride
CHF 7.20 (CHF 18.00 / l)

Delivery by October 07

Lilikiwi Apple & Pear Toothpaste

Lilikiwi Apple & Pear Toothpaste, 30 ml

  • Easy to dose
  • Fluoride content: 1,000 ppm
  • Refillable
CHF 11.05 (CHF 368.33 / l)

Delivery by October 07

Baby Anthyllis Toothpaste 0-6 Years

Baby Anthyllis Toothpaste 0-​6 Years, 75 ml

  • 100 % food-safe
  • Delicate vanilla flavour
  • With organic chamomile extract & calcium lactate
CHF 5.66 CHF 5.95 (CHF 75.47 / l)

Delivery by October 07

alviana Naturkosmetik Baby & Kids Toothpaste

alviana Naturkosmetik Baby & Kids Toothpaste , 50 ml

  • Age: from 6 months
  • Removes plaque extremely gently
  • Without fluoride
CHF 3.30 (CHF 66.00 / l)

Delivery by October 07

benecosBIO Toothpaste

benecos benecosBIO Toothpaste, 75 ml

  • For adults & children from 7 years
  • Flouride content: 1450 ppm
  • Brightening & neutralising
CHF 4.05 (CHF 54.00 / l)

Delivery by October 07

Sylveco For Kids Fluoride Toothpaste

Sylveco For Kids Fluoride Toothpaste, 75 ml

  • Contains fluoride
  • Strengthens the dental enamel
  • Gentle on the gums
CHF 5.75 (CHF 76.67 / l)

Delivery by October 07

Officina Naturae Cherry-flavoured Toothpaste for Kids

Officina Naturae Cherry-​flavoured Toothpaste for Kids, 75 ml

  • Vegan & fluoride-free
  • Gentle & mild
  • Suitable for homeopathic use
CHF 5.45 (CHF 72.67 / l)

Delivery by October 07

Officina Naturae Banana Gel Toothpaste for Children

Officina Naturae Banana Gel Toothpaste for Children, 75 ml

  • Conditions the gums
  • Brilliantly clean teeth
  • Fluoride-free formula
CHF 5.45 (CHF 72.67 / l)

Delivery by October 07

Hydrophil "Mouse" Toothpaste for Kids

Hydrophil "Mouse" Toothpaste for Kids, 75 ml

  • Suitable from the first tooth
  • With fluoride
  • Apricot flavour
CHF 4.05 (CHF 54.00 / l)

Delivery by October 07

La Saponaria Ginger & Lemon Protective Toothpaste

La Saponaria Ginger & Lemon Protective Toothpaste, 75 ml

  • Suitable for the whole family
  • Fluoride-free
  • Homoeopathically compliant
CHF 4.95 (CHF 66.00 / l)

Delivery by October 07

Sensodyne ProSchmelz Toothpaste - Ages 0-6 Years

Sensodyne ProSchmelz Toothpaste -​ Ages 0-​6 Years , 50 ml

  • For milk teeth
  • Contains fluoride
  • Caries protection
CHF 4.25 (CHF 85.00 / l)

Delivery by October 07

Urtekram Children's Tutti Frutti Toothpaste

Urtekram Children's Tutti Frutti Toothpaste, 75 ml

  • Fruity flavour
  • All-round effectiveness
  • Without fluorine
CHF 4.85 (CHF 64.67 / l)

Delivery by October 07