benecos care products for the whole family

benecos combines certified organic and natural ingredients with sustainable packaging and a range free from silicones, parabens, microplastics and animal testing. Practical products for the whole family.

Filter & sort

Price Age from For whom? Product features Skin type Hair type Certificates & seals of approval
Filter

benecos: 7 items

benecos Family Size Fruity Beauty Shower Gel

benecos Family Size Fruity Beauty Shower Gel, 950 ml

  • Suitable for all skin types
  • Sweet mango fragrance
  • Ideal for children from the age of 3
CHF 10.10 (CHF 10.63 / l)

Delivery by October 06

benecos Family Size Sweet Sensation Shampoo

benecos Family Size Sweet Sensation Shampoo, 950 ml

  • Suitable for all hair types
  • Moisturising properties
  • Suitable from the age of 3
CHF 10.10 (CHF 10.63 / l)

Delivery by October 06

benecosBIO Toothpaste

benecos benecosBIO Toothpaste, 75 ml

  • For adults & children from 7 years
  • Flouride content: 1450 ppm
  • Brightening & neutralising
CHF 4.05 (CHF 54.00 / l)

Delivery by October 06

benecos Family Size Garden Pleasure Shower Gel

benecos Family Size Garden Pleasure Shower Gel, 950 ml

  • Suitable for all skin types
  • Protects & conditions
  • Ideal from the age of 3
CHF 10.10 (CHF 10.63 / l)

Delivery by October 06

benecos Family Size Wellness Moment Shower Gel

benecos Family Size Wellness Moment Shower Gel, 950 ml

  • Suitable for all skin types
  • Refreshing lemon balm fragrance
  • Suitable from the age of 3
CHF 10.10 (CHF 10.63 / l)

Not available at the moment

Family Shampoo & Shower Gel - Soft Sweetness

benecos Family Shampoo & Shower Gel -​ Soft Sweetness, 950 ml

  • For sensitive skin & hair type
  • Particularly mild
  • Provides suppleness
CHF 10.10 (CHF 10.63 / l)

Not available at the moment

benecos Family Size Freshness Adventure Shampoo

benecos Family Size Freshness Adventure Shampoo, 950 ml

  • Suitable for all hair types
  • Fresh lime scent
  • Suitable from the age of 3
CHF 10.10 (CHF 10.63 / l)

Delivery by October 06