Products for women by bodyotics

Menstrual discs, pelvic floor trainers & more

Filter & sort

Price Material Product features Highlights
Filter

bodyotics: 10 items

bodyotics Pelvic Floor Exercise Aids - Set of 6

bodyotics Pelvic Floor Exercise Aids -​ Set of 6, 6 pieces

  • Made from medical-grade silicone
  • 6 sizes: 50g - 130g
  • Hypoallergenic & BPA-free
CHF 79.50 (CHF 13.25 / pc)

Free delivery by October 07

bodyotics Pelvic Floor Exercise Aids, Set of 2

bodyotics Pelvic Floor Exercise Aids, Set of 2

  • 2 sizes - 65 g & 95 g
  • Made from medical-grade silicone
  • Hypoallergenic & BPA-free
CHF 40.50

Delivery by October 07

bodyotics Menstrual Care Kit (Discs & Cup)

bodyotics Menstrual Care Kit (Discs & Cup), 5 pieces

  • 3x menstrual discs
  • 1x menstrual cup
  • Incl. storage container
CHF 54.50 (CHF 10.90 / pc)

Delivery by October 07

Reusable Menstrual Discs with a Retrieval String

bodyotics Reusable Menstrual Discs with a Retrieval String, Purple (2 pieces)

  • For heavier & weaker days
  • Includes 2 storage bags
  • Medical silicone
CHF 37.50 (CHF 18.75 / pc)

Delivery by October 07

bodyotics Reusable Menstrual Disc

bodyotics Reusable Menstrual Disc, Orange & Pink (2 pieces)

  • Set with 2 sizes
  • Up to 12 hours of protection
  • Made from medical silicone
CHF 37.50 (CHF 18.75 / pc)

Delivery by October 07

bodyotics Vulva Balm - Intimate Moisturising Cream

bodyotics Vulva Balm -​ Intimate Moisturising Cream, 59 ml

  • For all skin types
  • Rich & silky
  • Moisturises
CHF 30.50 (CHF 516.95 / l)

Delivery by October 07

bodyotics Reusable Menstrual Discs - Pride Edition

bodyotics Reusable Menstrual Discs -​ Pride Edition, 2 pieces

  • Set with 2 sizes
  • Up to 12h of protection
  • Made from medical silicone
CHF 37.50 (CHF 18.75 / pc)

Delivery by October 07

Sterilizing Care for Menstrual Cups & Discs

bodyotics Sterilizing Care for Menstrual Cups & Discs

  • Food-safe silicone
  • For all shapes & sizes
  • Easy to clean
CHF 19.85

Delivery by October 07

bodyotics Warm & Cool Pad

bodyotics Warm & Cool Pad

  • Soft velvet fabric
  • Microwave & freezer-friendly
  • Washable cover
CHF 37.50

Delivery by October 07

bodyotics Pelvic Floor Training Dilators

bodyotics Pelvic Floor Training Dilators, 5 pieces

  • 5 different sizes
  • Comfortable material
  • Includes storage bag
CHF 79.50 (CHF 15.90 / pc)

Free delivery by October 22

bodyotics is dedicated to enhancing women's lives by preventing and treating pelvic floor issues. Our product range includes everything from pelvic floor exercise tools to menstrual discs. At bodyotics, we believe that every woman deserves to feel confident, secure, and empowered in her own body, no matter the time of the month.