PAEDIPROTECT sun protection & body care

PAEDIPROTECT has stood for thoughtful family care made in Germany since 2013, with sun protection, care and cleansing products that are gentle on the skin and free from unnecessary additives.

Filter & sort

Price Product features Skin type Hair type Sun protection (SPF) Highlights
Filter

PAEDIPROTECT: 7 items

PAEDIPROTECT Sun Spray SPF 50+

PAEDIPROTECT Sun Spray SPF 50+, 150 ml

  • Absorbs quickly
  • Vegan & fragrance-free
  • Without octocrylene
CHF 11.24 CHF 13.25 (CHF 74.93 / l)

Delivery by October 06

PAEDIPROTECT Family Sunscreen SPF 50+

PAEDIPROTECT Family Sunscreen SPF 50+, 200 ml

  • Without octocrylene
  • Easy to distribute on the skin
  • With dandelion extract
CHF 15.34 CHF 19.20 (CHF 76.70 / l)

Delivery by October 06

PAEDIPROTECT 2-in-1 Shampoo & Body Wash

PAEDIPROTECT 2-​in-​1 Shampoo & Body Wash , 200 ml

  • For dry, sensitive skin
  • Suitable for children & adults
  • Mild cleansing substances
CHF 3.65 (CHF 18.25 / l)

Delivery by October 06

PAEDIPROTECT Lotion

PAEDIPROTECT Lotion , 200 ml

  • For sensitive skin
  • Vegan & fragrance-free
  • With bamboo extract
CHF 3.40 (CHF 17.00 / l)

Delivery by October 06

PAEDIPROTECT Facial Sunscreen SPF 50+

PAEDIPROTECT Facial Sunscreen SPF 50+ , 30 ml

  • For sensitive skin
  • Absorbs quickly
  • Perfume-free
CHF 7.80 (CHF 260.00 / l)

Delivery by October 06

PAEDIPROTECT Face Cream

PAEDIPROTECT Face Cream , 75 ml

  • For dry, sensitive skin
  • Suitable for children & adults
  • With olive oil & shea butter
CHF 3.60 (CHF 48.00 / l)

Delivery by October 06

PAEDIPROTECT Intensive Care Cream

PAEDIPROTECT Intensive Care Cream , 75 ml

  • For dry, sensitive skin
  • With shea & coconut oils
  • Vegan & fragrance-free
CHF 3.60 (CHF 48.00 / l)

Delivery by October 06