PAEDIPROTECT Facial Sunscreen SPF 50+ , 30 ml

Without octocrylene

CHF 7.80

(CHF 260.00 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 30 ml

In stock

Delivery by Tuesday, 06 October if you order by Wednesday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For sensitive skin
  • Absorbs quickly
  • Perfume-free

Frequently bought together with Eau Thermale JONZAC BébéBio Cold Cream, 100 ml

PAEDIPROTECT Facial Sunscreen SPF 50+ , 30 ml CHF 7.80 (CHF 260.00 / l)
Eau Thermale JONZAC BébéBio Cold Cream, 100 ml CHF 13.80 (CHF 138.00 / l)
Total price: CHF 21.60
Description

The PAEDIPROTECT Facial Sunscreen SPF 50+ contains no octocrylene and no perfume. It is quickly absorbed and reliably protects sensitive skin from UV rays. Its formulation is non-sticky and does not leave a white film behind. The sun cream is free from animal-derived ingredients.

Item no.: XOF-MUE-00036
Content: 30 ml
EAN: 4260401410358
Manufacturer No.: 36
Brand: PAEDIPROTECT
Product features: Free from octocrylene, Free from microplastics, Without nano technology, Free from perfume, Vegan
Skin type: Sensitive skin
Sun protection (SPF): SPF 50+
Part of the body: Face
Ingredients (INCI)

Aqua, C12-15 Alkyl Benzoate, Dibutyl Adipate, Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate, Diisopropyl Sebacate, Glycerin, Diethylhexyl Butamido Triazone, Polyglyceryl-6 Stearate, Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Ethylhexyl Triazone, Phenylbenzimidazole Sulfonic Acid, Cellulose, Microcrystalline Cellulose, Cellulose Gum, Hydroxyacetophenone, Polyglyceryl-6 Behenate, Sodium Hydroxyde, Xanthan Gum, Hexanediol, Caprylyl Glycol, Cetearylalcohol, Glyceryl Stearate, Silicia, Pullulan, Sclerotium Gum, Carnosine, Malus Domestica Fruit Extract, Lysolecithin, Sodium Phytate, Tocopherol (Vitamin E), Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil

Legal information
Manufacturer: Paedi Protect AG, Zu den Sandbeeten 5, 35043, Marburg, Germany, paediprotect.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for PAEDIPROTECT Facial Sunscreen SPF 50+

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder