Primavera Organic Calendula Oil , 100 ml

Nourishing oil extract of organic calendula flowers

CHF 16.10

(CHF 161.00 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 ml

Only 4 items in stock

Delivery by Tuesday, 06 October if you order by Wednesday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For sensitive skin
  • Protects the skin
  • Can be applied to the intimate area

Frequently bought together with Eau Thermale JONZAC Lipid Replenishing Cleansing Oil, 500 ml

Primavera Organic Calendula Oil , 100 ml CHF 16.10 (CHF 161.00 / l)
Eau Thermale JONZAC Lipid Replenishing Cleansing Oil, 500 ml CHF 17.35 (CHF 34.70 / l)
Total price: CHF 33.45
Description

Protection and care, that is what the oil macerate made of organic calendula flowers represents. It is ideal for sensitive, irritated and reddened skin, and can be applied to the intimate area.

Application:

  • Apply to moist skin and irritated areas.
Item no.: XEC-PRIM-74354
Content: 100 ml
EAN: 4086900743540
Manufacturer No.: 74354
Brand: Primavera
Product features: 100% natural cosmetics, Dermatologically tested, Reduced plastic, Vegan
Skin type: Sensitive skin
Certificates & seals of approval: Leaping Bunny, NaTrue
Storage instructions: Store in a cool, dry and dark place
Part of the body: Whole body
Ingredients (INCI)

Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil[1], Olea Europaea (Olive) Fruit Oil[1], Calendula Officinalis Flower Extract[1], Rosmarinus Officinalis Leaf Extract[1]

  1. controlled organic cultivation

Contains rosemary extract for stabilisation

Legal information
Manufacturer: PRIMAVERA LIFE GMBH, Naturparadies 1, 87466 , Oy-Mittelberg, Germany, info@primaveralife.com, www.primaveralife.com

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Primavera Organic Calendula Oil