Toiletries for little ones

This extensive range of skincare products protects children’s delicate skin from wind and cold. The formulas provide intense hydration and strengthen the skin’s natural barrier in everyday life.

Filter & sort

Price Brand Product features Certificates & seals of approval Highlights
Filter

Toiletries: 12 items

Weleda Calendula Fragrance-Free Baby Oil

Weleda Calendula Fragrance-​Free Baby Oil, 200 ml

  • Protects the skin
  • For baby massages
  • Warm & comforting
CHF 11.40 (CHF 57.00 / l)

Delivery by October 07

Weleda Calendula Wind & Weather Balm

Weleda Calendula Wind & Weather Balm, 30 ml

  • Ideal for tender facial skin
  • With protecting beeswax
  • Allows skin to breath
CHF 6.03 CHF 7.55 (CHF 201.00 / l)

Delivery by October 07

Uoga Uoga Seriously Big Protective Stick

Uoga Uoga Seriously Big Protective Stick, 50 g

  • For all skin types
  • Ideal for winter sports
  • Hydrating & protective
CHF 18.20 (CHF 364.00 / kg)

Delivery by October 07

Provida Organics Organic Protective Ointment

Provida Organics Organic Protective Ointment, 250 ml

  • For rough & chapped skin
  • 100% natural
  • Smoothing properties
CHF 25.50 (CHF 102.00 / l)

Delivery by October 07

tetesept® Cold Care Bath with Sea Salt for Kids

tetesept® Cold Care Bath with Sea Salt for Kids, 750 g

  • Age: 3 years +
  • Natural essential oils
  • With eucalyptus & peppermint oil
CHF 9.90 (CHF 13.20 / kg)

Delivery by October 07

Penaten Baby Little Helpers Wind & Weather Cream

Penaten Baby Little Helpers Wind & Weather Cream , 75 ml

  • Protects sensitive skin
  • Prevents dryness
  • With calendula extract
CHF 4.65 (CHF 62.00 / l)

Delivery by October 07

Planet Kid Mallow & Thyme Winter Bath Salt

Planet Kid Mallow & Thyme Winter Bath Salt, 40 g

  • For children aged 3 & over
  • Particularly skin-friendly
  • With a subtle herbaceous fragrance
CHF 3.85 (CHF 96.25 / kg)

Delivery by October 07

Eau Thermale JONZAC BébéBio Cold Cream

Eau Thermale JONZAC BébéBio Cold Cream, 100 ml

  • Nourishes & hydrates
  • Moisturising effects
  • Hypoallergenic
CHF 13.80 (CHF 138.00 / l)

Delivery by October 07

Akamuti Organic Petroleum Free Jelly

Akamuti Organic Petroleum Free Jelly, 100 ml

  • Ideal for dry & rough skin patches
  • Protects & soothes baby´s bottom
  • Conditions hair
CHF 23.00 (CHF 230.00 / l)

Delivery by October 07

Primavera Organic Jojoba Oil

Primavera Organic Jojoba Oil, 100 ml

  • For all skin types
  • Cold-pressed
  • Hydrating
CHF 19.15 (CHF 191.50 / l)

Delivery by October 07

Primavera Organic Calendula Oil

Primavera Organic Calendula Oil , 100 ml

  • For sensitive skin
  • Protects the skin
  • Can be applied to the intimate area
CHF 16.10 (CHF 161.00 / l)

Delivery by October 07

Uoga Uoga OGA Protective Balm

Uoga Uoga OGA Protective Balm, 40 ml

  • For sensitive skin
  • With film-forming plant wax
  • Water-free formulation
CHF 18.20 (CHF 455.00 / l)

Delivery by October 07