Everything related to pregnancy

Experience your pregnancy in complete comfort with carefully selected companions.

Shop by category

Filter & sort

Price Brand Product features Certificates & seals of approval Highlights
Filter

Pregnancy: 1 - 30 of 45 items

Weleda Stretch Mark Massage Oil

Weleda Stretch Mark Massage Oil, 100 ml

  • Delivers intense moisture
  • Protects from dryness
  • Eases tightness
CHF 14.52 CHF 18.15 (CHF 145.20 / l)

Delivery by October 07

Weleda Breast Oil

Weleda Breast Oil, 50 ml

  • Warms the breasts
  • With fennel, lavender & marjoram
  • Stimulates blood flow
CHF 11.34 CHF 14.20 (CHF 226.80 / l)

Delivery by October 07

Safe to Flush Moisture Tissues

Safe to Flush Moisture Tissues, 30 pieces

  • Made from 100 % real paper
  • Safe to flush down the toilet
  • Biodegradable in water
CHF 2.70 (CHF 0.09 / pc)

Delivery by October 15

Weleda Lighter Legs Gel

Weleda Lighter Legs Gel , 200 ml

  • For all skin types
  • For relief after exertion
  • Invigorating & nourishing
CHF 13.10 (CHF 65.50 / l)

Delivery by October 07

get your wellbeing by BIOGENA Mum Multi Edition

get your wellbeing by BIOGENA Mum Multi Edition, 60 capsules

  • With activated folic acid & bioavailable iron
  • Vegan
  • Activated micronutrients for best bioavailability
CHF 35.50 (CHF 755.32 / kg)

Delivery by October 07

Intimate Wipes

Intimate Wipes, 12 pieces

  • Also suitable for sensitive skin
  • No drying alcohol additives
  • Packaging made from BPA-free plastic
CHF 2.90 (CHF 0.24 / pc)

Delivery by October 07

Purely Nutrition Omega-3 1000 mg

Purely Nutrition Omega-​3 1000 mg, 60 Softgels

  • With vitamin E
  • Soft capsules
  • Easy dosage
CHF 13.15 (CHF 151.67 / kg)

Delivery by October 07

ATTITUDE Super Leaves Nourishing Lotion

ATTITUDE Super Leaves Nourishing Lotion, 473 ml

  • Ideal for demanding skin
  • Promotes elasticity
  • Rich in antioxidants
CHF 17.35 (CHF 36.68 / l)

Delivery by October 07

Weleda Stretch Mark Body Butter

Weleda Stretch Mark Body Butter, 150 ml

  • For normal skin types
  • Prevents the formation of stretch marks
  • Subtle floral scent
CHF 17.15 (CHF 114.33 / l)

Delivery by October 07

Weleda Perineum Massage Oil

Weleda Perineum Massage Oil, 50 ml

  • For massages
  • For natural tissue resilience
  • With vitamin E
CHF 14.20 (CHF 284.00 / l)

Delivery by October 07

Weleda Venadoron®

Weleda Venadoron®, 200 ml

  • Suitable for all skin types
  • Refreshing and light
  • Pampers tired legs
CHF 27.50 (CHF 137.50 / l)

Delivery by October 07

ATTITUDE Super Leaves Shampoo Maternity

ATTITUDE Super Leaves Shampoo Maternity, 473 ml

  • Suitable for all hair types
  • Gentle cleanser
  • Hypoallergenic
CHF 12.30 (CHF 26.00 / l)

Delivery by October 07

Blooming Belly Almond & Argan Stretch Oil

ATTITUDE Blooming Belly Almond & Argan Stretch Oil, 150 ml

  • For demanding skin
  • Promotes elasticity
  • Firms & nourishes
CHF 17.35 (CHF 115.67 / l)

Delivery by October 07

get your wellbeing by BIOGENA Mama & Baby Multi Edition

get your wellbeing by BIOGENA Mama & Baby Multi Edition, 60 capsules + 30 capsules (90 capsules)

  • Multivitamins + omega-3 from algae
  • 100% vegan
  • Free from gluten & lactose
CHF 36.50 (CHF 388.30 / kg)

Delivery by October 07

bodyotics Warm & Cool Pad

bodyotics Warm & Cool Pad

  • Soft velvet fabric
  • Microwave & freezer-friendly
  • Washable cover
CHF 37.50

Delivery by October 07

Blooming Belly Natural Foaming Face Cleanser

ATTITUDE Blooming Belly Natural Foaming Face Cleanser, 150 ml

  • Suitable for all skin types
  • Particularly mild & conditioning
  • Hypoallergenic
CHF 17.00 (CHF 113.33 / l)

Delivery by October 07

Memì - Natural Baby Care Soft Body Cream

Memì - Natural Baby Care Soft Body Cream, 200 ml

  • For stressed skin
  • During & after pregnancy
  • Intensely moisturising
CHF 25.00 (CHF 125.00 / l)

Delivery by October 07

Blooming Belly Natural Nursing Balm Argan

ATTITUDE Blooming Belly Natural Nursing Balm Argan, 150 ml

  • Moisturizing
  • Repairs & soothes
  • Absorbs quickly
CHF 17.35 (CHF 115.67 / l)

Delivery by October 07

Pure Encapsulations® B12 Folate Melt

Pure Encapsulations® B12 Folate Melt, 90 lozenges

  • Activated vitamin B12 with Metafolin®
  • B12 as methylcobalamin
  • Folic acid as calcium L-methylfolate from Metafolin®
CHF 35.00 (CHF 1 346.15 / kg)

Delivery by October 07

Badger Balm Mom Care Belly Butter

Badger Balm Mom Care Belly Butter, 59 ml

  • Suitable for all skin types
  • Reduces the feeling of tension
  • Antioxidant & caring properties
CHF 12.15 (CHF 205.93 / l)

Delivery by October 07

Memì - Natural Baby Care Soft Body Oil

Memì - Natural Baby Care Soft Body Oil, 120 ml

  • For stressed skin
  • During pregnancy & after childbirth
  • Softness and hydration
CHF 24.00 (CHF 200.00 / l)

Delivery by October 07

Purely Nutrition MultiVitamins for Women

Purely Nutrition MultiVitamins for Women, 60 capsules

  • Complex of plant extracts
  • Only 1 capsule daily
  • Specially formulated for women
CHF 13.15 (CHF 337.18 / kg)

Delivery by October 07

Medex Iron, Vitamin C + Folic Acid Syrup

Medex Iron, Vitamin C + Folic Acid Syrup, 150 ml

  • Tasty syrup
  • Ideal for athletes and children
  • With 74% honey
CHF 16.20 (CHF 108.00 / l)

Delivery by October 07

Burt's Bees Mama Bee Nourishing Body Oil

Burt's Bees Mama Bee Nourishing Body Oil, 147,80 ml

  • For all skin types - especially dry skin
  • Moisturises the skin & provides suppleness
  • Ideal for massages
CHF 16.20 (CHF 109.61 / l)

Delivery by October 07

ohtastic Mama Care Mama Oil

ohtastic Mama Care Mama Oil, 75 ml

  • For belly & perineum
  • Fragrance-free formula
  • With jojoba & marula oil
CHF 15.10 (CHF 201.33 / l)

Delivery by October 07

youfreen Funky Breeze Shower Bar

youfreen Funky Breeze Shower Bar , 75 g

  • For all skin types
  • With Mediterranean notes
  • Provides suppleness
CHF 5.95 (CHF 79.33 / kg)

Delivery by October 07

youfreen Lovely Berry Shower Bar

youfreen Lovely Berry Shower Bar , 75 g

  • For all skin types
  • Provides suppleness
  • Sustainable & environmentally friendly
CHF 5.95 (CHF 79.33 / kg)

Delivery by October 07

Pilogen Carezza Bio Mamma Sweet Almond Oil

Pilogen Carezza Bio Mamma Sweet Almond Oil, 200 ml

  • Ideal treatment during pregnancy
  • Leaves the skin feeling soft and supple
  • Skin is intensively protected
CHF 9.40 (CHF 47.00 / l)

Delivery by October 07

Burt's Bees Mama Bee Leg & Foot Cream

Burt's Bees Mama Bee Leg & Foot Cream, 100 ml

  • Cooling effect
  • With precious oils
  • Moisturising care
CHF 15.65 (CHF 156.50 / l)

Delivery by October 07

Pilogen Carezza Bio Mamma Stretchmarks Cream

Pilogen Carezza Bio Mamma Stretchmarks Cream, 150 ml

  • Rich in nourishing natural oils
  • Maintains skin´s elasticity
  • Regenerates already damaged skin
CHF 18.30 (CHF 122.00 / l)

Delivery by October 07