Everything about postnatal recovery

Find your way back to strength gently with carefully selected products for postnatal recovery and fitness after birth.

Shop by category

Filter & sort

Price Brand Product features Certificates & seals of approval Highlights
Filter

Postnatal recovery & fitness: 17 items

bodyotics Pelvic Floor Exercise Aids - Set of 6

bodyotics Pelvic Floor Exercise Aids -​ Set of 6, 6 pieces

  • Made from medical-grade silicone
  • 6 sizes: 50g - 130g
  • Hypoallergenic & BPA-free
CHF 79.50 (CHF 13.25 / pc)

Free delivery by October 06

bodyotics Pelvic Floor Exercise Aids, Set of 2

bodyotics Pelvic Floor Exercise Aids, Set of 2

  • 2 sizes - 65 g & 95 g
  • Made from medical-grade silicone
  • Hypoallergenic & BPA-free
CHF 40.50

Delivery by October 06

bodyotics Menstrual Care Kit (Discs & Cup)

bodyotics Menstrual Care Kit (Discs & Cup), 5 pieces

  • 3x menstrual discs
  • 1x menstrual cup
  • Incl. storage container
CHF 54.50 (CHF 10.90 / pc)

Delivery by October 06

Reusable Menstrual Discs with a Retrieval String

bodyotics Reusable Menstrual Discs with a Retrieval String, Purple (2 pieces)

  • For heavier & weaker days
  • Includes 2 storage bags
  • Medical silicone
CHF 37.50 (CHF 18.75 / pc)

Delivery by October 06

bodyotics Reusable Menstrual Disc

bodyotics Reusable Menstrual Disc, Orange & Pink (2 pieces)

  • Set with 2 sizes
  • Up to 12 hours of protection
  • Made from medical silicone
CHF 37.50 (CHF 18.75 / pc)

Delivery by October 06

Weleda Perineum Massage Oil

Weleda Perineum Massage Oil, 50 ml

  • For massages
  • For natural tissue resilience
  • With vitamin E
CHF 14.20 (CHF 284.00 / l)

Delivery by October 06

Blooming Belly Almond & Argan Stretch Oil

ATTITUDE Blooming Belly Almond & Argan Stretch Oil, 150 ml

  • For demanding skin
  • Promotes elasticity
  • Firms & nourishes
CHF 17.35 (CHF 115.67 / l)

Delivery by October 06

bodyotics Reusable Menstrual Discs - Pride Edition

bodyotics Reusable Menstrual Discs -​ Pride Edition, 2 pieces

  • Set with 2 sizes
  • Up to 12h of protection
  • Made from medical silicone
CHF 37.50 (CHF 18.75 / pc)

Delivery by October 06

Sterilizing Care for Menstrual Cups & Discs

bodyotics Sterilizing Care for Menstrual Cups & Discs

  • Food-safe silicone
  • For all shapes & sizes
  • Easy to clean
CHF 19.85

Delivery by October 06

bodyotics Warm & Cool Pad

bodyotics Warm & Cool Pad

  • Soft velvet fabric
  • Microwave & freezer-friendly
  • Washable cover
CHF 37.50

Delivery by October 06

Memì - Natural Baby Care Soft Body Cream

Memì - Natural Baby Care Soft Body Cream, 200 ml

  • For stressed skin
  • During & after pregnancy
  • Intensely moisturising
CHF 25.00 (CHF 125.00 / l)

Delivery by October 06

bodyotics Pelvic Floor Training Dilators

bodyotics Pelvic Floor Training Dilators, 5 pieces

  • 5 different sizes
  • Comfortable material
  • Includes storage bag
CHF 79.50 (CHF 15.90 / pc)

Free delivery by October 22

Memì - Natural Baby Care Soft Body Oil

Memì - Natural Baby Care Soft Body Oil, 120 ml

  • For stressed skin
  • During pregnancy & after childbirth
  • Softness and hydration
CHF 24.00 (CHF 200.00 / l)

Delivery by October 06

Yukies Dry Brush

Yukies Dry Brush

  • For normal skin & cellulite
  • To firm & tone
  • Gently exfoliating & pore-refining
CHF 30.50

Delivery by October 06

ohtastic Mama Care Mama Oil

ohtastic Mama Care Mama Oil, 75 ml

  • For belly & perineum
  • Fragrance-free formula
  • With jojoba & marula oil
CHF 15.10 (CHF 201.33 / l)

Delivery by October 06

NeBiolina Bebé Mom & Baby Massage Oil

NeBiolina Bebé Mom & Baby Massage Oil, 100 ml

  • Moisturises the skin
  • Ensures soft skin
  • Ideal for use during pregnancy
CHF 10.50 (CHF 105.00 / l)

Delivery by October 06

Yukies Body Butter

Yukies Body Butter, 100 g

  • For sensitive skin
  • Special pregnancy care
  • Vegan formula
CHF 26.00 (CHF 260.00 / kg)

Delivery by October 06