Care products to support the postnatal recovery phase

Filter & sort

Price Brand Product features Skin type Certificates & seals of approval Highlights
Filter

Care products: 8 items

Weleda Perineum Massage Oil

Weleda Perineum Massage Oil, 50 ml

  • For massages
  • For natural tissue resilience
  • With vitamin E
CHF 14.20 (CHF 284.00 / l)

Delivery by October 07

Blooming Belly Almond & Argan Stretch Oil

ATTITUDE Blooming Belly Almond & Argan Stretch Oil, 150 ml

  • For demanding skin
  • Promotes elasticity
  • Firms & nourishes
CHF 17.35 (CHF 115.67 / l)

Delivery by October 07

Memì - Natural Baby Care Soft Body Cream

Memì - Natural Baby Care Soft Body Cream, 200 ml

  • For stressed skin
  • During & after pregnancy
  • Intensely moisturising
CHF 25.00 (CHF 125.00 / l)

Delivery by October 07

Memì - Natural Baby Care Soft Body Oil

Memì - Natural Baby Care Soft Body Oil, 120 ml

  • For stressed skin
  • During pregnancy & after childbirth
  • Softness and hydration
CHF 24.00 (CHF 200.00 / l)

Delivery by October 07

Yukies Dry Brush

Yukies Dry Brush

  • For normal skin & cellulite
  • To firm & tone
  • Gently exfoliating & pore-refining
CHF 30.50

Delivery by October 07

ohtastic Mama Care Mama Oil

ohtastic Mama Care Mama Oil, 75 ml

  • For belly & perineum
  • Fragrance-free formula
  • With jojoba & marula oil
CHF 15.10 (CHF 201.33 / l)

Delivery by October 07

NeBiolina Bebé Mom & Baby Massage Oil

NeBiolina Bebé Mom & Baby Massage Oil, 100 ml

  • Moisturises the skin
  • Ensures soft skin
  • Ideal for use during pregnancy
CHF 10.50 (CHF 105.00 / l)

Delivery by October 07

Yukies Body Butter

Yukies Body Butter, 100 g

  • For sensitive skin
  • Special pregnancy care
  • Vegan formula
CHF 26.00 (CHF 260.00 / kg)

Delivery by October 07