Frosch detergents for sensitive baby & children’s clothing

Frosch baby laundry detergent provides gentle cleaning for delicate skin. The hypoallergenic formulas are free from colourants and preservatives and are suitable for both colour and white laundry.

Filter & sort

Price Product features Skin type Certificates & seals of approval
Filter

Frosch: 6 items

Frosch Baby Laundry Detergent

Frosch Baby Laundry Detergent , 1,45 kg

  • For whites & hot wash
  • Without fragrances & dyes
  • 30 °C - 95 °C
CHF 13.95 (CHF 9.62 / kg)

Delivery by October 06

Frosch Baby Liquid Laundry Detergent

Frosch Baby Liquid Laundry Detergent, 1,50 l

  • Ideal for baby clothing
  • For white & colour-fast textiles
  • 20°C - 95°C
CHF 10.00 (CHF 6.67 / l)

Delivery by October 06

Frosch Baby Pre-wash Spray

Frosch Baby Pre-​wash Spray, 300 ml

  • Powerful cleaning
  • Skin- friendly
  • High biodegradability
CHF 5.95 (CHF 19.83 / l)

Delivery by October 06

Frosch Baby Dish Soap

Frosch Baby Dish Soap, 500 ml

  • pH-neutral
  • Without perfume
  • Without dyes
CHF 4.95 (CHF 9.90 / l)

Delivery by October 06

Frosch Baby Hygiene Cleaner

Frosch Baby Hygiene Cleaner , 500 ml

  • Ideal for surfaces
  • pH-neutral formulation
  • Without dyes & fragrances
CHF 5.95 (CHF 11.90 / l)

Delivery by October 06

Frosch Baby Fabric Softener

Frosch Baby Fabric Softener , 750 ml

  • For 30 loads of laundry
  • Zero dyes
  • Mild fragrances
CHF 4.75 (CHF 6.33 / l)

Delivery by October 06