Vitamins & nutrients for young children

A balanced intake of vitamins and nutrients can support young children in their day-to-day development. They help the immune system to function normally and actively support your child through their daily life.

Filter & sort

Price Brand Product features
Filter

Vitamins & nutrients: 9 items

FutuNatura Kids Super Iron

FutuNatura Kids Super Iron, 150 ml

  • Age: 3 years & up
  • Vitamin B
  • Non-GMO
CHF 13.15 (CHF 87.67 / l)

Delivery by October 07

FutuNatura Kids Vitamin K2+D3 Drops

FutuNatura Kids Vitamin K2+D3 Drops, 15 ml

  • Age: 4 years & up
  • Dropper bottle for easy, precise dosing
  • Stir into liquid and drink
CHF 17.20 (CHF 1 146.67 / l)

Delivery by October 07

FutuNatura Kids yummy gummy Vitamin D3

FutuNatura Kids yummy gummy Vitamin D3, 90 Gummies

  • Age: 3 years & up
  • Includes several fruity flavours
  • Gluten free
CHF 12.15 (CHF 54.00 / kg)

Delivery by October 07

FutuNatura Kids Omega 3 Liquids

FutuNatura Kids Omega 3 Liquids, 150 ml

  • Age: 3 years & up
  • Strawberry flavour
  • With vitamin A, D3 & E
CHF 11.10 (CHF 74.00 / l)

Delivery by October 07

FutuNatura Kids yummy gummy Immunity

FutuNatura Kids yummy gummy Immunity, 60 Gummies

  • With zinc, iodine & 9 vitamins
  • Suitable for children 3 years and older
  • Mix of orange, lemon and strawberry flavours
CHF 12.15 (CHF 101.25 / kg)

Delivery by October 07

FutuNatura Kids yummy gummy Bones

FutuNatura Kids yummy gummy Bones, 30 Gummies

  • Creamy yoghurt flavour
  • Playful bone-shaped chewable tablets
  • D3 + K2 + calcium
CHF 13.15 (CHF 87.67 / kg)

Delivery by October 07

FutuNatura Kids yummy gummy Royal Jelly

FutuNatura Kids yummy gummy Royal Jelly, 30 Gummies

  • Age: 3 years & up
  • With royal jelly
  • A great alternative to capsules & tablets
CHF 13.15 (CHF 199.24 / kg)

Delivery by October 07

FutuNatura Kids Growth Liquid

FutuNatura Kids Growth Liquid, 150 ml

  • 11 vitamins & 9 minerals
  • With agave syrup & orange flavour
  • Contains 4 natural plant extracts
CHF 11.10 (CHF 74.00 / l)

Delivery by October 16

FutuNatura Kids yummy gummy Omega 3

FutuNatura Kids yummy gummy Omega 3, 60 Gummies

  • Delicious raspberry lemonade flavour
  • Enriched with vitamins A, D3 & E
  • Non-GMO
CHF 13.15 (CHF 78.27 / kg)

Delivery by October 16