Alete bewusst ORganic Baby Food Jar - Cereal with Banana-Cocoa, 190 g

A delicious evening meal

CHF 1.95

(CHF 10.26 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 190 g

In stock from October 12

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 15 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • 8+ months
  • No added sugar
  • 100% palm oil free

Frequently bought together with Milupa Baby Cereal with Milk, Straciatella - Little Gourmet, 400 g

Alete bewusst ORganic Baby Food Jar - Cereal with Banana-Cocoa, 190 g CHF 1.95 (CHF 10.26 / kg)
Milupa Baby Cereal with Milk, Straciatella - Little Gourmet, 400 g CHF 5.65 (CHF 14.13 / kg)
Total price: CHF 7.60
Description

Tender, finely pureed oat flakes with banana and cocoa make this baby cereal the perfect choice as a delicious evening meal for your little one. The recipe contains no added sugar* - only naturally occurring sugars in the ingredients.

Please refer to the separate section below for instructions on warming up and storage of baby food jars.

Item no.: XPI-HMA-70593
Content: 190 g
EAN: 4251099705932
Manufacturer No.: 70593
Brand: Alete bewusst
Recommended age from (baby food): from 8 months
For whom?: Babies
Product features: Dye free, Preservative free, Free from added sugar, Free from palm oil
Certificates & seals of approval: Certified organic in accordance with the EU Organic Regulation, EU / Non-EU organic labels
Storage instructions: Store in a cool, dry and light protected place
Ingredients

Drinking Water, 7,6 % Banana puree[1], 5,3 % Skim milk powder[1], 4,9 % Coarsely ground whole grain oatmeal[1], Rice starch[1], Rapeseed Oil[1], Cocoa powder[1], 0,5 % Thiamine

  1. from controlled organic agriculture
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g per serving (190 g)
Calories 293 / 70 kJ / kcal 557 / 133 kJ / kcal
Fat 2 g 3,8 g
  from Saturated fatty acids 0,3 g 0,6 g
Carbohydrates 9,8 g 18,6 g
  from Sugar 4 g 7,6 g
Fibre 0,8 g 1,5 g
Protein 2,7 g 1,5 g
Salt 0,08 g 0,15 g
Components
Components per 100 g per serving (190 g)
Vitamin B1 (thiamine) 0,18 mg 0,34 mg
Sodium 32 mg 61 mg
Additional information
Legal information
Responsible food business operator: Humana Vertriebs GmbH, Flughafenallee 17, 28199 , Bremen, Germany, www.humana.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Alete bewusst ORganic Baby Food Jar - Cereal with Banana-Cocoa

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder