Child friendly vitamins & supplements

A wide range of supplementary products that can be easily integrated into everyday family life. Ideal for families looking for practical, child-friendly micronutrient supplements.

Filter & sort

Price Brand For whom? Product features Certificates & seals of approval Part of the body Highlights
Filter

Children’s vitamins & supplements: 1 - 30 of 54 items

Phytopharma Thyme Syrup

Phytopharma Thyme Syrup, 200 ml

  • For children from 1 year
  • Free from lactose and gluten
  • With vitamin C and zinc
CHF 15.36 CHF 19.20 (CHF 76.80 / l)

Delivery by October 06

FutuNatura Kids Sweet Dreams

FutuNatura Kids Sweet Dreams, 150 ml

  • From the age of 3
  • With lemon balm & small-leaved lime
  • Free from genetic engineering
CHF 11.10 (CHF 74.00 / l)

Delivery by October 06

FutuNatura Kids Relax Liquid

FutuNatura Kids Relax Liquid, 150 ml

  • Age: 3 years & up
  • Blackcurrant
  • Vitamin B6 & magnesium
CHF 11.10 (CHF 74.00 / l)

Delivery by October 06

FutuNatura Kids Appetite Liquid

FutuNatura Kids Appetite Liquid, 150 ml

  • Age: 3 years & up
  • Based on agave syrup
  • Simple dosage
CHF 11.10 (CHF 74.00 / l)

Delivery by October 06

FutuNatura Kids Growth Liquid

FutuNatura Kids Growth Liquid, 150 ml

  • 11 vitamins & 9 minerals
  • With agave syrup & orange flavour
  • Contains 4 natural plant extracts
CHF 11.10 (CHF 74.00 / l)

Delivery by October 16

Nature's Plus Animal Parade AcidophiKiDZ

Nature's Plus Animal Parade AcidophiKiDZ, 90 chewable tablets

  • Animal shaped chewable vitamins
  • Berry flavoured
  • For children
CHF 24.00 (CHF 150.00 / kg)

Delivery by October 06

FutuNatura Kids Super Iron

FutuNatura Kids Super Iron, 150 ml

  • Age: 3 years & up
  • Vitamin B
  • Non-GMO
CHF 13.15 (CHF 87.67 / l)

Delivery by October 06

FutuNatura Kids Vitamin K2+D3 Drops

FutuNatura Kids Vitamin K2+D3 Drops, 15 ml

  • Age: 4 years & up
  • Dropper bottle for easy, precise dosing
  • Stir into liquid and drink
CHF 17.20 (CHF 1 146.67 / l)

Delivery by October 06

Nature's Plus Animal Parade KidGreenz

Nature's Plus Animal Parade KidGreenz, 90 chewable tablets

  • Tropical fruit flavour
  • For children
  • Very good bioavailability
CHF 19.20 (CHF 128.00 / kg)

Delivery by October 06

FutuNatura Kids yummy gummy Vitamin D3

FutuNatura Kids yummy gummy Vitamin D3, 90 Gummies

  • Age: 3 years & up
  • Includes several fruity flavours
  • Gluten free
CHF 12.15 (CHF 54.00 / kg)

Delivery by October 06

Nature's Plus Animal Parade Tooth Fairy

Nature's Plus Animal Parade Tooth Fairy, 90 chewable tablets

  • Vitamin D, Calcium & Probiotics
  • Vanilla flavoured chewable tablets
  • Sugar-free
CHF 31.50 (CHF 171.20 / kg)

Delivery by October 06

FutuNatura Kids yummy gummy Tummy

FutuNatura Kids yummy gummy Tummy, 30 Gummies

  • With 2 bacterial cultures
  • Vitamin B3, B5 & B6
  • Delicious strawberry flavour
CHF 12.65 (CHF 140.56 / kg)

Delivery by October 06

Nature's Plus Cherry Animal Parade GOLD Multivitamins

Nature's Plus Cherry Animal Parade GOLD Multivitamins, 60 chewable tablets

  • Vitamin D3 & K2
  • Specially tailored to the needs of children
  • Sugar free
CHF 19.20 (CHF 112.94 / kg)

Delivery by October 06

FutuNatura Kids Omega 3 Liquids

FutuNatura Kids Omega 3 Liquids, 150 ml

  • Age: 3 years & up
  • Strawberry flavour
  • With vitamin A, D3 & E
CHF 11.10 (CHF 74.00 / l)

Delivery by October 06

FutuNatura Kids yummy gummy Immunity

FutuNatura Kids yummy gummy Immunity, 60 Gummies

  • With zinc, iodine & 9 vitamins
  • Suitable for children 3 years and older
  • Mix of orange, lemon and strawberry flavours
CHF 12.15 (CHF 101.25 / kg)

Delivery by October 06

Nature's Plus Animal Parade® Calcium

Nature's Plus Animal Parade® Calcium, 90 chewable tablets

  • For children from 2 years
  • In fun animal shapes
  • With vanilla flavour
CHF 16.15 (CHF 89.72 / kg)

Delivery by October 06

Animal Parade Multivitamin 90 Chewable Tablets

Nature's Plus Animal Parade Multivitamin 90 Chewable Tablets, Multifruit (90 chewable tablets)

  • Mutlivitamin animals for children
  • In different flavours
  • Source of Life Formula
CHF 19.20 (CHF 106.67 / kg)

Delivery by October 06

Nature's Plus GI Natural ProBiotic Kids

Nature's Plus GI Natural ProBiotic Kids, 30 chewable tablets

  • 16 probiotic strains
  • Berry flavor
  • Does not have to be refrigerated.
CHF 19.70 (CHF 266.22 / kg)

Delivery by October 06

Nature's Plus Animal Parade DHA

Nature's Plus Animal Parade DHA, 90 chewable tablets

  • With a delicious cherry flavour
  • Chewable tablets in a fun animal shape
  • Very good bioavailability
CHF 23.00 (CHF 135.29 / kg)

Delivery by October 06

Animal Parade Inner Ear Support - Sugar-Free

Nature's Plus Animal Parade Inner Ear Support -​ Sugar-​Free, 90 chewable tablets

  • Funny chewable animal shapes
  • Great taste
  • Special combination of nutrients
CHF 25.00 (CHF 131.58 / kg)

Delivery by October 06

Nature's Plus Animal Parade Tummy Zyme

Nature's Plus Animal Parade Tummy Zyme, 90 chewable tablets

  • Animal-shaped chewable tablets with a tropical fruit taste
  • Gluten-free & sugar-free
CHF 31.50 (CHF 262.50 / kg)

Delivery by October 06

Nature's Plus Animal Parade 180 Chewable Multivitamins

Nature's Plus Animal Parade 180 Chewable Multivitamins, Mulitfruit (180 chewable tablets)

  • Multivitamin animals for children
  • In different flavours
  • Source of Life® formula
CHF 35.00 (CHF 94.59 / kg)

Delivery by October 06

Nature's Plus Animal Parade MAG Kidz Powder

Nature's Plus Animal Parade MAG Kidz Powder, 171 g

  • Magnesium effervescent powder for drinking
  • Magnesium as citrate
  • With fruit flavor
CHF 17.65 (CHF 103.22 / kg)

Delivery by October 06

Orthica K&D drops

Orthica K&D drops, 10 ml

  • Specially formulated for babies
  • Combination of D3 & K2 (MK-7)
  • Simple and precise dosage
CHF 19.75 (CHF 1 975.00 / l)

Delivery by October 06

Nature's Plus Animal Parade GOLD Multivitamin - Grape

Nature's Plus Animal Parade GOLD Multivitamin -​ Grape, 120 chewable tablets

  • Grape flavour
  • Sugar-free
  • For children 2 years+
CHF 34.50 (CHF 132.69 / kg)

Delivery by October 06

Animal Parade Vitamin D3 (500 IU) - Sugar-Free

Nature's Plus Animal Parade Vitamin D3 (500 IU) -​ Sugar-​Free, 90 chewable tablets

  • With a cherry flavour
  • Sugar-free
  • For children from 2 years
CHF 15.15 (CHF 101.00 / kg)

Delivery by October 06

Animal Parade Multivitamin - Sugar-Free Multifruit

Nature's Plus Animal Parade Multivitamin -​ Sugar-​Free Multifruit, 90 chewable tablets

  • Delicious flavour
  • Chewable tablets in cute animal shapes
  • With whole-food concentrates from fruit and vegetables
CHF 24.00 (CHF 133.33 / kg)

Delivery by October 06

Solaray Kids Multi-Vitamin Chewable Tablets

Solaray Kids Multi-​Vitamin Chewable Tablets, 120 chewable tablets

  • Vitamins, minerals & trace elements
  • Delicious flavour
  • Sweetened with sweeteners
CHF 20.00 (CHF 128.21 / kg)

Delivery by October 06

Nature's Plus Animal Parade® Liquid Multivitamin

Nature's Plus Animal Parade® Liquid Multivitamin, 236 ml

  • With all vitamins, minerals and whole-food concentrate
  • 100% natural
  • Berry flavour
CHF 11.05 (CHF 46.82 / l)

Delivery by October 06

Sweet Nutribites Happy Power

Sweet Nutribites Happy Power, 90 Gummies

  • Vitamin C for the immune system
  • Natural orange flavour
  • Increases iron absorption
CHF 13.15 (CHF 48.70 / kg)

Delivery by October 06