Cotton buds & more

Shop by category

Filter & sort

Price Brand Age from Product features Skin type Hair type Certificates & seals of approval Consistency/form Highlights
Filter

Body & facial care: 1 - 30 of 161 items

Weleda Calendula Nappy Change Cream

Weleda Calendula Nappy Change Cream, 75 ml

  • Ideal for sensitive skin
  • Suitable for use on the diaper area
  • Mild formula
CHF 6.54 CHF 8.20 (CHF 87.20 / l)

Delivery by October 07

HiPP Baby Soft Diaper Cream - Sensitive

HiPP Baby Soft Diaper Cream -​ Sensitive , 75 ml

  • For sensitive baby skin
  • With zinc & panthenol
  • Without perfume
CHF 4.40 (CHF 58.67 / l)

Delivery by October 07

HiPP Baby Soft Intensive-Care Balm

HiPP Baby Soft Intensive-​Care Balm , 300 ml

  • For dry & sensitive skin
  • With organic almond oil & panthenol
  • Free from microplastic & parabens
CHF 5.05 (CHF 16.83 / l)

Delivery by October 07

Penaten Baby Face & Body Care Cream

Penaten Baby Face & Body Care Cream , 100 ml

  • For delicate skin
  • Moisturising
  • Fast-absorbing
CHF 4.45 (CHF 44.50 / l)

Delivery by October 07

bebe ZARTPFLEGE Gentle Cream

bebe ZARTPFLEGE Gentle Cream, 150 ml

  • For young & dry skin
  • Mild care for children
  • Without dyes
CHF 3.30 (CHF 22.00 / l)

Delivery by October 07

Penaten Baby Diaper Cream

Penaten Baby Diaper Cream , 200 ml

  • Protects the skin
  • Light texture
  • With zinc oxide
CHF 6.00 (CHF 30.00 / l)

Delivery by October 07

lavera Hello Baby Gift Set

lavera Hello Baby Gift Set

  • 1x Body Wash & Shampoo, 200 ml
  • 1x Baby Care Oil, 100 ml
  • 1x Diaper Cream, 20 ml
CHF 9.60 CHF 10.10

Delivery by October 07

Weleda Calendula Fragrance-Free Baby Oil

Weleda Calendula Fragrance-​Free Baby Oil, 200 ml

  • Protects the skin
  • For baby massages
  • Warm & comforting
CHF 11.40 (CHF 57.00 / l)

Delivery by October 07

Penaten Baby Body Care Oil

Penaten Baby Body Care Oil , 500 ml

  • For sensitive skin
  • Moisturising
  • Ideal for baby massages
CHF 6.05 (CHF 12.10 / l)

Delivery by October 07

HiPP Baby Soft Nourishing Cream Sensitive

HiPP Baby Soft Nourishing Cream Sensitive , 75 ml

  • For sensitive skin
  • Also ideal for newborns
  • For the body & face
CHF 2.95 (CHF 39.33 / l)

Delivery by October 07

Mixa Panthenol Comfort Instant Care Cream

Mixa Panthenol Comfort Instant Care Cream, 50 ml

  • For very sensitive skin
  • Age: 3 years+
  • Without parabens & perfume
CHF 6.65 (CHF 133.00 / l)

Delivery by October 07

Weleda Calendula Body Lotion

Weleda Calendula Body Lotion, 200 ml

  • Boost skin suppleness
  • Soothing properties
  • Protects sensitive adult skin
CHF 9.39 CHF 11.75 (CHF 46.95 / l)

Delivery by October 07

PAEDIPROTECT Lotion

PAEDIPROTECT Lotion , 200 ml

  • For sensitive skin
  • Vegan & fragrance-free
  • With bamboo extract
CHF 3.40 (CHF 17.00 / l)

Delivery by October 07

Mixa Panthenol Comfort Soothing Cream

Mixa Panthenol Comfort Soothing Cream, 400 ml

  • Ideal for sensitive skin
  • For body, face & hands
  • With vegetable glycerine
CHF 8.30 (CHF 20.75 / l)

Delivery by October 07

Provida Organics Organic Protective Ointment

Provida Organics Organic Protective Ointment, 250 ml

  • For rough & chapped skin
  • 100% natural
  • Smoothing properties
CHF 25.50 (CHF 102.00 / l)

Delivery by October 07

Penaten Baby Ultra-Sensitive Care Lotion

Penaten Baby Ultra-​Sensitive Care Lotion , 400 ml

  • For highly sensitive skin
  • Free from perfumes & dyes
  • Moisturising effects
CHF 6.05 (CHF 15.13 / l)

Delivery by October 07

Penaten Baby Body Lotion

Penaten Baby Body Lotion , 400 ml

  • Supports sensitive skin
  • Moisturising effects
  • Nourishes & protects
CHF 5.65 (CHF 14.13 / l)

Delivery by October 07

Mixa Panthenol Comfort Body Balm

Mixa Panthenol Comfort Body Balm, 250 ml

  • For very sensitive skin
  • For the whole family
  • Fragrance-free formula
CHF 5.85 (CHF 23.40 / l)

Delivery by October 07

lavera Basis Sensitiv All-Round Cream

lavera Basis Sensitiv All-​Round Cream, 150 ml

  • Ideal for dry skin
  • Protects & moisturises
  • Softening effect
CHF 6.05 (CHF 40.33 / l)

Delivery by October 07

Little Helpers SOS Cream with Dexpanthenol

Penaten Baby Little Helpers SOS Cream with Dexpanthenol, 75 ml

  • For irritated baby skin
  • Suitable for the face
  • Moisturising
CHF 4.75 (CHF 63.33 / l)

Delivery by October 07

Weleda Skin Food Cream

Weleda Skin Food Cream, 10 ml

  • Natural basic care
  • Suitable for the whole family
  • A classic Weleda product for 85 years
CHF 1.95 (CHF 195.00 / l)

Delivery by October 07

Weleda Fragrance Free Calendula Face Cream

Weleda Fragrance Free Calendula Face Cream, 50 ml

  • For sensitive baby skin
  • Moisturises the skin
  • Protective properties
CHF 6.00 (CHF 120.00 / l)

Delivery by October 07

Weleda Nappy Change Cream

Weleda Nappy Change Cream, 75 ml

  • For sensitive skin
  • Ideal care for the diaper area
  • Gently nourishes & regenerates
CHF 6.50 (CHF 86.67 / l)

Delivery by October 07

lavera Baby & Kids Care Cream

lavera Baby & Kids Care Cream , 75 ml

  • For sensitive skin types
  • With aloe vera & vegetable lanolin
  • Provides lasting moisture
CHF 5.05 (CHF 67.33 / l)

Delivery by October 07

Akamuti Organic Virgin Shea Butter

Akamuti Organic Virgin Shea Butter, 40 g

  • Ideal for dry skin
  • Ideal for baby's bottom
  • Highly moisturising
CHF 9.65 (CHF 241.25 / kg)

Delivery by October 07

Officina Naturae Organic Rice Starch

Officina Naturae Organic Rice Starch, 100 g

  • For irritated or reddened skin
  • Delicate & soft
  • Ideal for baths
CHF 7.00 (CHF 70.00 / kg)

Delivery by October 07

Töpfer Babycare Body Lotion

Töpfer Babycare Body Lotion, 150 ml

  • For sensitive baby skin
  • Gentle & moisturising
  • With organic olive oil & wheat bran
CHF 5.05 (CHF 33.67 / l)

Delivery by October 07

Planet Kid Apricot and Coconut Oil

Planet Kid Apricot and Coconut Oil, 150 ml

  • Ideal as a body oil & bath additive
  • Hydrates & nourishes
  • Sulphate-free oil
CHF 11.43 CHF 12.05 (CHF 76.20 / l)

Delivery by October 07

Töpfer Babycare Skin & Massage Oil

Töpfer Babycare Skin & Massage Oil , 100 ml

  • For sensitive baby skin
  • Moisturises
  • With organic olive oil
CHF 5.85 (CHF 58.50 / l)

Delivery by October 07

Mixa Ceramide Protect Body Lotion

Mixa Ceramide Protect Body Lotion, 250 ml

  • For dry skin
  • Fragrance-free formula
  • Moisturising
CHF 5.85 (CHF 23.40 / l)

Delivery by October 07