Follow-on formula from 7 months

Filter & sort

Price Brand Age recommendation For whom? Product features Certificates & seals of approval Consistency/form Highlights
Filter

From 7 months: 15 items

Follow-on Formula Based on Cow's Milk ProBalance 2

Humana Follow-​on Formula Based on Cow's Milk ProBalance 2, 750 g

  • 7th month onwards
  • With GOS, ARA & DHA
  • Vitamin C
CHF 11.69 CHF 14.60 (CHF 15.59 / kg)

Delivery by October 06

Novalac Premium Gold 2

Novalac Premium Gold 2, 800 g

  • For age 6 months & up
  • With GOS & lactic acid culture
  • Practical tin with spoon holder
CHF 27.00 (CHF 33.75 / kg)

Delivery by October 06

Organic Follow-on Formula Based on Cow's Milk 2

Töpfer Organic Follow-​on Formula Based on Cow's Milk 2, 600 g

  • 7th month onwards
  • Creamy consistency
  • With age-appropriate formulation
CHF 13.60 (CHF 22.67 / kg)

Delivery by October 06

Organic Follow-on Formula Based on Goat's Milk 2

Töpfer Organic Follow-​on Formula Based on Goat's Milk 2, 400 g

  • 7th month onwards
  • With organic milk from the Allgäu region
  • With omega-3 & omega-6
CHF 15.15 (CHF 37.88 / kg)

Delivery by October 06

Beba supreme 2 Follow-on Formula

Beba supreme 2 Follow-​on Formula, 800 g

  • 7th month onwards
  • Only lactose as a carbohydrate source
  • No starch & no palm oil
CHF 30.50 (CHF 38.13 / kg)

Delivery by October 06

Organic Follow-on Formula Based on Goat's Milk 2

Holle Organic Follow-​on Formula Based on Goat's Milk 2, 400 g

  • 7th month onwards
  • With DHA from algae oil
  • No palm oil
CHF 17.80 (CHF 44.50 / kg)

Delivery by October 06

Follow-On Formula Based on Cow's Milk Milumil 2

Milupa Follow-​On Formula Based on Cow's Milk Milumil 2, 800 g

  • 7th month onwards
  • With vitamins C & D
  • Ideal while weaning
CHF 16.15 (CHF 20.19 / kg)

Delivery by October 06

Organic Follow-on Formula Based on Cow's Milk 2 A2

Holle Organic Follow-​on Formula Based on Cow's Milk 2 A2, 400 g

  • 7th month onwards
  • With ALA omega-3 fatty acids
  • Quick & easy to prepare
CHF 11.10 (CHF 27.75 / kg)

Delivery by October 06

Beba expert HA 2 Follow-on Formula

Beba expert HA 2 Follow-​on Formula, 550 g

  • 7th month onwards
  • Vitamins A, C, D & calcium
  • Palm oil-free
CHF 20.00 (CHF 36.36 / kg)

Delivery by October 06

Bebivita Follow-on Formula Based on Cow's Milk 2

Bebivita Follow-​on Formula Based on Cow's Milk 2, 500 g

  • After 6 months
  • Not a substitute for breast milk
  • Satisfying and age-appropriate nutrition
CHF 8.55 (CHF 17.10 / kg)

Delivery by October 15

Novalac Follow-On Formula Based on Cow's Milk 2

Novalac Follow-​On Formula Based on Cow's Milk 2, 800 g

  • 6 - 12 months
  • With omega fatty acids
  • Contains vitamins & minerals
CHF 23.00 (CHF 28.75 / kg)

Delivery by October 06

Pure Goat Organic Follow-On Formula 2

Pure Goat Organic Follow-​On Formula 2, 400 g

  • From 6 months
  • Based on goat's milk
  • Free from palm oil
CHF 17.15 (CHF 42.88 / kg)

Delivery by October 06

Organic Follow-on Formula Based on Cow's Milk 2

Holle Organic Follow-​on Formula Based on Cow's Milk 2, 500 g

  • 7th month onwards
  • Sufficient for about 37 servings of 100 ml each
  • Unsweetened & organic
CHF 9.10 (CHF 18.20 / kg)

Not available at the moment

Organic Follow-on Formula Based on Cow's Milk 2

Holle Organic Follow-​on Formula Based on Cow's Milk 2, 600 g

  • After 6 months
  • With Demeter-certified milk
  • Easy to prepare
CHF 12.65 (CHF 21.08 / kg)

Not available at the moment

Beba 2 Follow-on Formula

Beba 2 Follow-​on Formula, 800 g

  • From the 7th month onwards
  • Age-appropriate protein content
  • With calcium & vitamins A, C & D
CHF 23.50 (CHF 29.38 / kg)

Delivery by October 13