STYX Naturcosmetic baby care products

STYX has combined natural ingredients with sustainable production since 1965 and offers a gentle, high-quality care range for babies.

Filter & sort

Price Product features Skin type Certificates & seals of approval
Filter

STYX natural cosmetics: 4 items

STYX Naturcosmetic Kräutergarten  Almond Carrier Oil

STYX Naturcosmetic Kräutergarten Almond Carrier Oil, 100 ml

  • Ideal for dry skin
  • Perfect for baby's delicate skin
  • Moisturising care
CHF 12.65 (CHF 126.50 / l)

Delivery by October 07

Baby & Kids Care Oil with Organic Almond Oil

STYX Naturcosmetic Baby & Kids Care Oil with Organic Almond Oil, 100 ml

  • Ideal for children's skin
  • Moisturising & gentle
  • Perfect for massages
CHF 17.70 (CHF 177.00 / l)

Delivery by October 07

STYX Naturcosmetic Baby & Kids Nappy Rash Cream

STYX Naturcosmetic Baby & Kids Nappy Rash Cream , 70 ml

  • Natural, subtle scent
  • Dermatologically tested
  • Ideal for sensitive adult skin
CHF 15.15 (CHF 216.43 / l)

Delivery by October 07

Baby & Kids Care Bath with Organic Aloe Vera

STYX Naturcosmetic Baby & Kids Care Bath with Organic Aloe Vera, 200 ml

  • Ideal for children's skin
  • Mild & moisturising
  • Does not contain composite plants
CHF 14.95 (CHF 74.75 / l)

Delivery by October 07